REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Harmonogramy czasu pracy, Wynagradzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek do wynagrodzenia przyznawany na pewien czas

Chcielibyśmy dodatkowo wynagrodzić pracowników zaangażowanych w sporządzenie bilansu. Planujemy przyznać tym pracownikom w regulaminie wynagradzania dodatek bilansowy do wynagrodzenia. Do dodatku mieliby jednak prawo tylko w tych miesiącach, w których sporządza się bilans. W naszej firmie jest to okres od stycznia do marca. Z początkiem kwietnia automatycznie traciliby prawo do dodatku i nie otrzymywaliby go do grudnia włącznie. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Dodatek stażowy a okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Jesteśmy publicznym ZOZ. W obowiązującym w naszym zakładzie regulaminie nie uregulowano szczegółowo kwestii dotyczącej zaliczania okresów nieświadczenia pracy do stażu pracy wliczanego do dodatku za wysługę lat. Czy w takiej sytuacji do okresu, od którego jest uzależniona wysokość dodatku stażowego, powinniśmy wliczać okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych?

Czy urlop bezpłatny obniża maksymalną wysokość kar pieniężnych

Nasz pracownik 1 lutego br. wyszedł z pracy samowolnie bez usprawiedliwienia o 3 godziny wcześniej. Natomiast 4 lutego 2008 r. pracował i złożył podanie o urlop bezpłatny od 5 lutego do końca miesiąca, które szef mu zaaprobował. Czy możemy wobec niego zastosować karę pieniężną za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za pracę i w konsekwencji wypłacić mu tylko wynagrodzenie za 5 godzin przepracowanych 1 lutego?

Norma dobowa i tygodniowa czasu pracy

Jesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Pracownik naszego zakładu ukończył studia wyższe na kierunku fizjoterapia z tytułem magistra i będzie wykonywał zabiegi fizykoterapeutyczne oraz dodatkowo kinezyterapeutyczne. Będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, czas pracy pracowników fizykoterapii nie może przekraczać 5 godzin na dobę, a pracowników kinezyterapii zatrudnionych w ZOZ nie może przekraczać 7 godzin 35 minut. W jaki sposób określić dobową i tygodniową normę czasu pracy w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia i jaki przepis wskazać pracownikowi w tej informacji?

REKLAMA

Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić mu „trzynastkę”. Czy temu pracownikowi rzeczywiście przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"

W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia.

REKLAMA

Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord?

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

Godziny nadliczbowe

Dopuszczalne jest ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż 150.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)

Członek zarządu spółki może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę i mieć na tej podstawie wszystkie przywileje i obowiązki pracownika.

Dyskryminacja - przegląd orzecznictwa

Problematyka dyskryminacji pracownika była niejednokrotnie przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. Najczęściej analizowanym przypadkiem była dyskryminacja ze względu na wiek i sposób wynagradzania.

Pracownik samorządowy

Pracownik samorządowy przez pierwsze 2 miesiące 2007 r. był zatrudniony w jednostce samorządowej. Od marca 2007 r. w trybie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych został przeniesiony służbowo do innej jednostki samorządowej. Powstaje problem, który pracodawca ma mu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za pierwsze 2 miesiące pracy w 2007 r. - ten dotychczasowy czy ten, do którego pracownik został przeniesiony?

Przerywany czas pracy

Ostatnio dowiedziałem się, że mój pracodawca planuje wprowadzić w zakładzie system przerywanego czasu pracy. Dlatego proszę o informację, na czym taki czas pracy polega i czy zawsze może być stosowany? - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Wynagradzanie pracowników w UE

Pracodawcy unijni mają pewną swobodę w kształtowaniu wynagrodzeń swoich pracowników. Muszą jednak przestrzegać pewnych ogólnych założeń i zasad.

Wynagrodzenie urlopowe przy zmiennych składnikach pensji

Wynagrodzenie pracownika za urlop nie powinno różnić się od wynagrodzenia, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie świadczył pracę.

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

Brak zawiadomienia o przyczynie nieobecności

Pracownik przez 2 tygodnie nie przychodził do pracy, nie zawiadamiając o przyczynie swojej nieobecności. Z tego powodu nie mogłem zrealizować w terminie jednego z zamówień i poniosłem straty finansowe. Po upływie tygodnia rozwiązałem z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia. Tydzień później pracownik zgłosił się do pracy, okazując zaświadczenie lekarskie. Czy w tej sytuacji moja decyzja o rozwiązaniu z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia była słuszna? - pyta Czytelnik z Przemyśla.

Kara umowna przy zakazie konkurencji

Zamierzam rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę oraz dodatkowo zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji. Czy w ramach tej umowy mogę wprowadzić zapis o karze umownej na wypadek, gdyby pracownik naruszył zakaz po ustaniu stosunku pracy oraz dowolnie ukształtować wysokość tej kary? - pyta Czytelnik z Torunia.

Wynagrodzenia członka zarządu spółki (cz.1)

Wynagrodzenie członka zarządu składa się z wielu elementów, które zależą od stosunku prawnego łączącego go ze spółką.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę i przestój

Gdy praca zostanie wykonana wadliwie, to wynagrodzenie pracownika może zostać obniżone. Natomiast gdy pracownik nie pracował z uwagi na przestój, w niektórych przypadkach i tak otrzyma zapłatę.

Zatrudnienie na niepełny etat

Pracuję na pół etatu. Czy mogę sam ustalić dni, w które chcę przychodzić do pracy? Czy muszę przychodzić do pracy codziennie? Mój pracodawca uważa, że w tym przypadku normą jest praca 4 godziny dziennie. Czy ma rację? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Czy zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie za dzień, w którym stawił się w sądzie?

 Jedna z osób, która świadczy dla nas pracę na podstawie umowy zlecenia, przedstawiła nam zaświadczenie z sądu stwierdzające, że 4 stycznia br. nie mogła być w pracy, gdyż została wezwana przez sąd w charakterze świadka. Osobie tej przysługuje wynagrodzenie określone stałą miesięczną stawką, przy założeniu, że praca jest przez nią świadczona we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku (jest proporcjonalnie pomniejszane za każdy dzień nieobecności). Czy w tej sytuacji zleceniobiorcy przysługuje pełne wynagrodzenie?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego przypadającego po urlopie wychowawczym

Pracownica wróciła do pracy z urlopu wychowawczego w październiku 2007 r. W tym miesiącu była przez kilka dni na zwolnieniu lekarskim. Wtedy przyjęłam za podstawę wynagrodzenia chorobowego ostatnie wynagrodzenie zasadnicze sprzed urlopu. W styczniu br. pracownica znowu była na zwolnieniu lekarskim i mam problem, ponieważ nie jestem pewna, jaką podstawę wymiaru przyjąć do wynagrodzenia chorobowego. Pracownica otrzymała wynagrodzenie zasadnicze, część premii rocznej ze względu na nieprzepracowany cały rok i wynagrodzenie za czas choroby w październiku. Jak ustalić pracownicy podstawę wymiaru?

Wymiar czasu pracy pracownika zakładu opieki zdrowotnej po zmianie przepisów

W naszym szpitalu pracują lekarze w pełnym wymiarze czasu pracy, których norma dobowa czasu pracy wynosi 7 godzin 35 minut. Pracownicy ci są zatrudnieni w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ile wyniesie ich wymiar czasu pracy w styczniu 2008 r. po zmianie przepisów?

Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

Wypłacamy naszym pracownikom zasiłki. Uważamy, że jeden z pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. Czy w związku z tym możemy uznać, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego?

Czas pracy pracowników służby zdrowia po 1 stycznia 2008r.

Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.

Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy przeciętnie 5-7 pracowników, dlatego wypłacamy tylko wynagrodzenie chorobowe, a zasiłki wypłaca im ZUS. Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2007 r., zachorował 17 grudnia 2007 r. Była to pierwsza choroba pracownika w ubiegłym roku. Przysługuje mu stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4000 zł, które wypłacamy 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy do podstawy wymiaru wliczyć wynagrodzenie za listopad 2007 r. wypłacone w grudniu 2007 r.?

Wypłata wynagrodzenia za wykonanie zlecenia

Zawarliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia na przygotowanie wysyłki gadżetów promocyjnych dla naszych kontrahentów. Pracownik po kilku dniach poprosił o skorzystanie z paragrafu umowy zlecenia umożliwiającego mu wskazanie innej osoby, która wykona zlecenie, jeśli zleceniodawca wyrazi na to zgodę. Nasz szef wyraził zgodę i zlecenie wykonuje obecnie znajomy pracownika. Zastanawiamy się, jak w tej sytuacji prawidłowo rozliczyć przychód tej osoby. Czy skoro umowa jest zawarta na pracownika, to od wykonywanego przez jego znajomego zlecenia należy potrącić składki (ma on je opłacane z tytułu zatrudnienia na 1/2 etatu w innej firmie)? Komu wypłacić wynagrodzenie z tytułu wykonywania tej umowy? Czy przychód z tytułu tej umowy doliczyć do PIT-11 pracownika, skoro wynagrodzenie nie jest dla niego przeznaczone?

Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Na wykonanie dodatkowych prac często zawieramy z naszymi pracownikami umowy zlecenia. Są to zwykle umowy na kilka dni w miesiącu (od 5 do 15) związane z wykonaniem konkretnych prac. Czy wynagrodzenie z takich umów wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, gdy wynagrodzenia za zlecenia były wypłacane w miesiącach, z których ustalamy podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

Jak wysyłać pracownika za granicę

Pod koniec 2006 r. firma Skanska w Polsce przy współpracy z jednostkami Skanska w Szwecji, Danii, Norwegii oraz Finlandii rozpoczęła prace nad programem o nazwie „Praca w Skandynawii”. Jest to kompleksowy program wymiany pracowników produkcyjnych między jednostkami Skanska w Europie.

Wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę

Jednym z podstawowych praw pracownika jest otrzymanie wynagrodzenia za swoją pracę. Zasada ta może nie mieć zastosowania w przypadku niskiej jakości świadczonej pracy.

Wypłata wynagrodzenia za pracę przed terminem

Czy pracodawca pomimo zapisu w regulaminie pracy, że wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu z dołu 10. dnia następnego miesiąca, może wypłacić wynagrodzenie wcześniej?

Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, jest co do zasady jego czasem wolnym. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Dlatego okres, w którym pracownik choć formalnie był w dyspozycji pracodawcy, nie zawsze będzie czasem jego pracy.

Nadgodziny a równoważenie odpoczynku

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna wyjątkowo i nie powinna naruszać podstawowego prawa pracownika do odpoczynku dobowego. W skrajnych sytuacjach możliwe jest skrócenie odpoczynku poniżej gwarantowanego minimum 11 godzin.

Opodatkowanie dochodów pracowników delegowanych

Zasady opodatkowania dochodów polskich pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii regulują przede wszystkim akty prawa wspólnotowego oraz dwustronne umowy międzynarodowe.

Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Jak należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzynastą pensję w przypadku, gdy była ona wypłacona w lutym 2007 r. za 2006 rok, a ja chorowałam w okresie od 1 do 10 sierpnia 2007 r.?

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednak w przypadkach określonych przepisami prawa pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia także, gdy pracy nie świadczy.

Zmiana płacy zasadniczej a wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Osobom naliczającym pensje wiele problemów przysparza ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana płacy zasadniczej.

Jakie korzyści ma pracodawca ze stosowania długich okresów rozliczeniowych

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

Dodatkowe wynagrodzenie

Jestem wychowawcą zatrudnionym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.Często na polecenie dyrektora jestem zobowiązywany do pracy (ponad obowiązujące mnie pensum) w zastępstwie innego nieobecnego nauczyciela. Czy z tego tytułu przysługuje mi dodatkowe wynagrodzenie?

Doraźne zastępstwo

Pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy za przepracowane godziny doraźnych zastępstw przysługuje mi wynagrodzenie, czy też powinienem te zajęcia realizować w ramach obniżonego pensum?

Potrącenia z wynagrodzenia

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Termin wypłaty wynagrodzenia

Bardzo proszę o informację, w jakim terminie powinienem wypłacać swoim pracownikom przysługujące im wynagrodzenie za wykonaną pracę? Czy taki termin powinien być wyraźnie określony?

Termin wypłaty wynagrodzenia

Bardzo proszę o informację, w jakim terminie powinienem wypłacać swoim pracownikom przysługujące im wynagrodzenie za wykonaną pracę? Czy taki termin powinien być wyraźnie określony?

O jakich przychodach powiadamiać ZUS (cz. 2)

Płatnik składek ma obowiązek poinformowania ZUS o wysokości przychodu osiąganego przez osobę uprawnioną do świadczeń z tytułu m.in. wykonywania zatrudnienia, pozarolniczej działalności gospodarczej.

Godziny nadliczbowe kadry zarządzającej zakładem pracy

Osoby zarządzające zakładem pracy nie mają prawa do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach.

Komu nie można zlecić pracy w godzinach nadliczbowych

Prowadzę małą firmę usługową. W ostatnim czasie z powodu dużej liczby zleceń musiałam powierzyć pracownikom pracę w godzinach nadliczbowych. Kilku z nich odmówiło wykonania polecenia służbowego, powołując się na przepisy prawa pracy. Proszę o wyjaśnienie, czy mieli do tego prawo, a jeśli nie, to jakie konsekwencje mogą im za to grozić? - pyta Czytelniczka z Siedlec.

REKLAMA