Kategorie

Wymiar czasu pracy pracownika zakładu opieki zdrowotnej po zmianie przepisów

Monika Kaźmierczak
W naszym szpitalu pracują lekarze w pełnym wymiarze czasu pracy, których norma dobowa czasu pracy wynosi 7 godzin 35 minut. Pracownicy ci są zatrudnieni w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Ile wyniesie ich wymiar czasu pracy w styczniu 2008 r. po zmianie przepisów?

RADA

Pracownik zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej (zoz) w miesięcznym okresie rozliczeniowym, w styczniu 2008 r. ma do przepracowania 166 godzin 50 minut bez względu na to, w jakim systemie czasu pracy jest zatrudniony. Tyle bowiem wynosi wymiar jego czasu pracy na ten okres.

UZASADNIENIE

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, od 1 stycznia 2008 r. zmienił się sposób liczenia wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w tych zakładach.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2008 r. wymiar czasu pracy pracowników zoz obliczamy w taki sam sposób jak wymiar czasu pracy pozostałych pracowników, którzy podlegają przepisom o czasie pracy zawartym w Kodeksie pracy.

Sposób obliczania wymiaru czasu pracy jest taki sam bez względu na to, w jakim systemie czasu pracy pracownik jest zatrudniony. Tak samo zatem liczy się wymiar dla pracownika zatrudnionego w systemie podstawowym, jak i w równoważnym z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Trzeba tylko pamiętać, aby za podstawę tych obliczeń wziąć właściwą dobową i średniotygodniową normę czasu pracy obowiązującą danego pracownika.

Aby ustalić wymiar czasu pracy pracownika zakładu opieki zdrowotnej na dany okres rozliczeniowy, należy:

• pomnożyć obowiązującą pracownika średniotygodniową normę czasu pracy przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym (tydzień pracy to 7 kolejnych dni począwszy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego),

• dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn obowiązującej pracownika dobowej normy czasu pracy i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,

• od otrzymanego wcześniej wyniku odjąć iloczyn obowiązującej pracownika dobowej normy czasu pracy i liczby świąt przypadających w tym okresie rozliczeniowym w dni inne niż niedziela.

Aby zatem obliczyć wymiar czasu pracy w styczniu 2008 r. pracownika zakładu opieki zdrowotnej, którego czas pracy nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut w pięciodniowym tygodniu pracy, należy:

Reklama

• pomnożyć 37 godzin 55 minut przez 4 (w styczniu są bowiem 4 pełne tygodnie pracy: pierwszy - od 1 do 7, drugi - od 8 do 14, trzeci - od 15 do 21, czwarty - od 22 do 28 stycznia), co daje razem 151 godzin 40 minut (37 godzin 55 minut × 4 = 148 godzin + 220 minut = 151 godzin 40 minut),

• dodać iloczyn 7 godzin 35 minut i liczby 3 (w styczniu br. są bowiem 3 dni wystające poza pełne tygodnie pracy przypadające od poniedziałku do piątku (29, 30 i 31 stycznia), czyli 22 godziny 45 minut (7 godzin 35 minut × 3), co daje łącznie 174 godziny 25 minut (151 godzin 40 minut + 22 godziny 45 minut),

• odjąć iloczyn 7 godzin 35 minut i liczby 1 (w styczniu br. jest bowiem jedno święto przypadające w innym dniu niż niedziela - 1 stycznia), czyli 7 godzin 35 minut, co daje łącznie 166 godzin 50 minut (174 godziny 25 minut - 7 godzin 35 minut).

Do 31 grudnia 2007 r. wymiar czasu pracy pracowników zoz obliczało się mnożąc obowiązującą tych pracowników normę dobową czasu pracy przez liczbę kalendarzowych dni roboczych z wyłączeniem dni wolnych od pracy wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, niedziel oraz świąt przypadających w danym okresie rozliczeniowym. Przepis, który do tej pory stanowił podstawę dokonywania takiego obliczenia, został jednak skreślony w wyniku nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

• art. 32 g ust. 1, art. 32i ust. 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.),

• art. 130 ust. 1-2 Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?