reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jakie korzyści ma pracodawca ze stosowania długich okresów rozliczeniowych

Jakie korzyści ma pracodawca ze stosowania długich okresów rozliczeniowych

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

RADA

 

Dłuższy okres rozliczeniowy daje możliwość takiego ułożenia harmonogramu pracy, by pracownik nawet przez kilka miesięcy z rzędu pracował po 6 dni w tygodniu, a następnie odebrał nadpracowane dni w pozostałej części okresu rozliczeniowego. W ten sposób pracodawca może uniknąć obowiązku rekompensowania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. „Oddanie” dni przepracowanych ponad 5 dni w tygodniu może nastąpić przez ustanowienie np. całych tygodni wolnych od pracy.

UZASADNIENIE

Czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.). Nie ma w tym przypadku możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy. Praca ponad 8 godzin w danej dobie zawsze będzie stanowić pracę w godzinach nadliczbowych.

Przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia przez równo 5 dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

Wydłużenie liczby dni pracy w pewnych tygodniach ponad 5 dni nie jest planowaniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Dni pracy powyżej 5 dni w tygodniu są zwykłymi dniami pracy, gdyż tydzień pracy nie jest sztywno ograniczony co do swojej długości. Będzie tak jednak tylko wówczas, gdy dni pracy wykraczające poza 5 dni w tygodniu (dni nadpracowane) zostaną zrównoważone odpowiednią liczbą dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Taka możliwość występuje jednak wówczas, gdy pracodawca nie ograniczył siebie w tym zakresie. Jeżeli np. regulamin pracy zawiera zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie pracy jest wykonywana od poniedziałku do piątku, bez zaznaczenia określonych wyjątków (np. „pracodawca może na dany okres rozliczeniowy ustalić inne dni pracy”), pracodawca ma zamkniętą drogę do ustalania harmonogramów pracy przewidujących 6 dni pracy w tygodniu. Ustalenie pracy przez 6 dni w tygodniu byłoby w takim przypadku niezgodne z regulaminem pracy.

W rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy (art. 129 § 2 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama