| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kara umowna przy zakazie konkurencji

Kara umowna przy zakazie konkurencji

Zamierzam rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę oraz dodatkowo zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji. Czy w ramach tej umowy mogę wprowadzić zapis o karze umownej na wypadek, gdyby pracownik naruszył zakaz po ustaniu stosunku pracy oraz dowolnie ukształtować wysokość tej kary? - pyta Czytelnik z Torunia.


Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej. Wprawdzie przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości wprowadzania w klauzuli konkurencyjnej kary umownej, ale z mocy art. 300 k.p. odpowiednie zastosowanie znajdują tu przepisy Kodeksu cywilnego regulującego tę instytucję.

Pracodawca, dochodząc kary umownej, nie musi udowadniać wysokości poniesionej szkody, a jedynie przesłanki z art. 483 k.c., tj. prawidłowe zastrzeżenie kary umownej w umowie i fakt niewykonania tego zobowiązania przez pracownika.

Wysokość zastrzeżonej kary umownej nie może być jednak wygórowana. Klauzula konkurencyjna nie jest umową prawa cywilnego, lecz umową prawa pracy, a przepisy o karze umownej zawarte w Kodeksie cywilnym mają do klauzuli konkurencyjnej jedynie odpowiednie zastosowanie. Jej wysokość powinna być korygowana zasadami prawa pracy i uwzględniać ryzyko podmiotu zatrudniającego oraz ograniczoną odpowiedzialnością materialną pracownika. Na przykład zastrzeżenie kary umownej w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika nie będzie wzbudzało kontrowersji, ale już określenie tej wysokości jako rocznego wynagrodzenia pracownika może zostać zakwestionowane przez sąd.

Odpowiedział Cezary Mak

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »