Kara umowna przy zakazie konkurencji
REKLAMA
Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej. Wprawdzie przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości wprowadzania w klauzuli konkurencyjnej kary umownej, ale z mocy art. 300 k.p. odpowiednie zastosowanie znajdują tu przepisy Kodeksu cywilnego regulującego tę instytucję.
REKLAMA
Pracodawca, dochodząc kary umownej, nie musi udowadniać wysokości poniesionej szkody, a jedynie przesłanki z art. 483 k.c., tj. prawidłowe zastrzeżenie kary umownej w umowie i fakt niewykonania tego zobowiązania przez pracownika.
Wysokość zastrzeżonej kary umownej nie może być jednak wygórowana. Klauzula konkurencyjna nie jest umową prawa cywilnego, lecz umową prawa pracy, a przepisy o karze umownej zawarte w Kodeksie cywilnym mają do klauzuli konkurencyjnej jedynie odpowiednie zastosowanie. Jej wysokość powinna być korygowana zasadami prawa pracy i uwzględniać ryzyko podmiotu zatrudniającego oraz ograniczoną odpowiedzialnością materialną pracownika. Na przykład zastrzeżenie kary umownej w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika nie będzie wzbudzało kontrowersji, ale już określenie tej wysokości jako rocznego wynagrodzenia pracownika może zostać zakwestionowane przez sąd.
Odpowiedział Cezary Mak
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat