reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)

Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)

Członek zarządu spółki może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę i mieć na tej podstawie wszystkie przywileje i obowiązki pracownika.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, że z członkiem zarządu, oprócz łączącego go ze spółką stosunku organizacyjnoprawnego, zawierana jest dodatkowo umowa o pracę.

Podczas zawierania umowy z członkiem zarządu, spółkę akcyjną i spółkę z o.o. reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia (art. 379 k.s.h.). Rada nadzorcza ustala także wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy (np. kontraktu menedżerskiego), chyba że statut stanowi inaczej. W sytuacjach wskazanych powyżej wynagrodzenie członka zarządu składa się z dwóch części: wynagrodzenia z tytułu stosunku organizacyjnoprawnego oraz umowy o pracę czy innej umowy (cywilnoprawnej).

Stosunek pracy jest osobnym źródłem przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Artykuł 12 ust. 1 ustawy o pdof szczegółowo wylicza, co należy rozumieć przez pojęcie „przychody ze stosunku pracy”.

Za takie przychody uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

• wynagrodzenia zasadnicze,

• wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

• dodatki,

• nagrody,

• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy pamiętać, że członek zarządu spółki z tytułu zawartego stosunku pracy podlega (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy ze spółką łączy go tylko stosunek organizacyjny) wszystkim ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu, na podstawie ustawy systemowej i ustawy zdrowotnej.

Ze względu na fakt, że wynagrodzenie członka zarządu ustalane jest zwykle na dosyć wysokim poziomie, do takich osób stosuje się limit wynagrodzenia rocznego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy systemowej, po którego przekroczeniu nie są odprowadzane składki emerytalna i rentowe.

W 2008 r. limit ten wynosi 85 290 zł.

Zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu ma zarówno dla niego, i jak dla spółki - pracodawcy różne skutki. Dla członka zarządu jest to korzystne ze względu na odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne, przez co wysokość jego konta emerytalnego zwiększa się, oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, co daje mu prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Istotną kwestią jest także otrzymywanie stałego wynagrodzenia miesięcznego, które przysługuje pracownikowi niezależnie od rezultatów pracy, za staranne jej wykonywanie. Wadą takiego rozwiązania jest niższe wynagrodzenie netto otrzymywane przez pracownika-członka zarządu z uwagi na pobieranie przez pracodawcę i odprowadzanie do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama