Kategorie

Czy urlop bezpłatny obniża maksymalną wysokość kar pieniężnych

Magdalena Opalińska
Nasz pracownik 1 lutego br. wyszedł z pracy samowolnie bez usprawiedliwienia o 3 godziny wcześniej. Natomiast 4 lutego 2008 r. pracował i złożył podanie o urlop bezpłatny od 5 lutego do końca miesiąca, które szef mu zaaprobował. Czy możemy wobec niego zastosować karę pieniężną za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za pracę i w konsekwencji wypłacić mu tylko wynagrodzenie za 5 godzin przepracowanych 1 lutego?

RADA

Mogą Państwo zastosować wobec pracownika karę pieniężną w wysokości jednodniowego wynagrodzenia za pracę, ale dopiero po powrocie pracownika do pracy z urlopu bezpłatnego i po uprzednim jego wysłuchaniu. Jeżeli wysłuchaliby Państwo pracownika i wymierzyli mu karę już 4 lutego, to kara ta potrącona w lutym nie może być wyższa niż 1/10 wynagrodzenia za 13 godzin pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Uznanie pracodawcy, że wystąpiły przesłanki do zastosowania kary pieniężnej wobec pracownika, pozwala mu na jej zastosowanie w ramach terminów określonych przepisami. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego (np. o przedwczesnym wyjściu z pracy), przy czym w razie nieobecności pracownika w pracy termin ten nie rozpoczyna biegu lub jeżeli jego bieg już się rozpoczął, to ulega zawieszeniu do czasu stawienia się pracownika w pracy. Ponadto kara ta nie może być zastosowana po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się przez pracownika naruszenia obowiązku pracowniczego. Na bieg ww. trzymiesięcznego terminu nie mają wpływu żadne okoliczności. Oznacza to, że bieg trzymiesięcznego terminu nie może być zawieszony i nieobecność pracownika przez ten okres uniemożliwi pracodawcy nałożenie kary. Jeżeli więc udzieliliby Państwo pracownikowi urlopu bezpłatnego na 3 miesiące (lub np. byłby przez ten okres chory), to straciliby Państwo prawo do ukarania go. Dlatego możliwość nałożenia przez Państwa kary porządkowej w sytuacji naruszenia przez pracownika porządku pracy, tj. opuszczenia miejsca pracy 1 lutego o 3 godziny wcześniej bez usprawiedliwienia, jest ograniczona w pewnych ramach czasowych.

Przepisy prawa wprowadzają również ograniczenie stosowania kary pieniężnej w zakresie jej wysokości, gdyż kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Ponadto kary pieniężne nie mogą przewyższać łącznie dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty (po potrąceniach przewidzianych przepisami Kodeksu pracy).

Reklama

Należy pamiętać, że warunkiem poprawnego nałożenia kary porządkowej jest uprzednie wysłuchanie pracownika. Wysłuchanie pracownika ma na celu złożenie przez niego wyjaśnień w przedmiocie stawianych mu zarzutów. Z uwagi na fakt, że pracownikowi został udzielony urlop bezpłatny od 5 lutego do końca miesiąca, bieg dwutygodniowego terminu został zawieszony. Dopiero powrót pracownika do pracy spowoduje jego odwieszenie i bieg pozostałej jego części. Nieobecność pracownika w pracy nie wpłynie natomiast na wstrzymanie rozpoczęcia ani na zawieszenie rozpoczętego biegu trzymiesięcznego terminu. Dopiero po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego (udzielonego do końca lutego) i jego wysłuchaniu mogą Państwo zawiadomić pracownika na piśmie o zastosowanej karze pieniężnej, wskazując rodzaj naruszenia (krótki jego opis) oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Jeżeli wysłuchanie pracownika i wymierzenie mu kary nastąpiło 4 lutego br., to jej wysokość będzie podlegać pewnym ograniczeniom. Górną granicą kary pieniężnej jest jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Należy mieć jednak na uwadze, iż okres urlopu bezpłatnego obniży wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za dany miesiąc. Zatem obniży się również maksymalna górna wysokość kary pieniężnej, gdyż pracownikowi przysługuje do wypłaty za luty wynagrodzenie tylko za 13 przepracowanych godzin (5 godzin pracy 1 lutego i 8 godzin pracy 4 lutego). W konsekwencji tytułem kary pieniężnej nie można pracownikowi potrącić więcej niż dziesiątą część wynagrodzenia za te 13 godzin.

W odróżnieniu od kary upomnienia i nagany kara pieniężna może być zastosowana tylko za:

• nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp lub p.poż.,

• opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,

• stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości,

• spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Przesłankami odpowiedzialności porządkowej pracownika jest jego wina oraz bezprawność zachowania. Wina pracownika może wystąpić w formie umyślnej lub nieumyślnej. Bezprawność polega na zachowaniu godzącym w obowiązujące przepisy prawa pracy, w tym regulamin pracy określający ustalony porządek w zakładzie pracy. W razie braku regulaminu pracy odpowiedzialność dotyczy naruszenia przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Bezprawność i wina po stronie pracownika muszą wystąpić łącznie, aby pracodawca mógł w sposób prawidłowy zastosować karę porządkową.

• art. 80, art. 108 § 1-3, art. 109, art. 110 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.