reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Norma dobowa i tygodniowa czasu pracy

Norma dobowa i tygodniowa czasu pracy

Jesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Pracownik naszego zakładu ukończył studia wyższe na kierunku fizjoterapia z tytułem magistra i będzie wykonywał zabiegi fizykoterapeutyczne oraz dodatkowo kinezyterapeutyczne. Będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, czas pracy pracowników fizykoterapii nie może przekraczać 5 godzin na dobę, a pracowników kinezyterapii zatrudnionych w ZOZ nie może przekraczać 7 godzin 35 minut. W jaki sposób określić dobową i tygodniową normę czasu pracy w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia i jaki przepis wskazać pracownikowi w tej informacji?

RADA

Jeśli pracownik zakładu opieki zdrowotnej jest zatrudniony na dwóch stanowiskach (na podstawie jednej umowy o pracę), na których obowiązują różne normy czasu pracy, to do rozliczania jego czasu pracy należy stosować te normy czasu pracy, które są związane ze stanowiskiem podstawowym. W przedstawionej sytuacji podstawowym stanowiskiem pracownika jest stanowisko fizykoterapeuty, dlatego w informacji o warunkach zatrudnienia trzeba podać normy czasu pracy właściwe dla tego rodzaju pracy, tj. 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin tygodniowo oraz wskazać art. 32g ust. 5 pkt 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

UZASADNIENIE

Czas pracy pracownika zatrudnionego w zakładzie czy pracowni fizykoterapeutycznej, jeśli do jego podstawowych obowiązków należy kontrolowanie techniki stosowanych zabiegów lub samodzielne wykonywanie tych zabiegów, nie może przekraczać 5 godzin na dobę oraz 25 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 3 miesięcy.

Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownik, choć zatrudniony na podstawie jednej umowy o pracę, wykonuje pracę na dwóch stanowiskach: fizykoterapeuty oraz dodatkowo na stanowisku związanym z kinezyterapią. Jeśli bowiem jednym z głównych obowiązków tego pracownika jest samodzielne wykonywanie zabiegów lub kontrolowanie ich techniki w komórce fizykoterapeutycznej, to obowiązują go skrócone normy czasu pracy bez względu na to, czy obok tych obowiązków pełni inne, np. w charakterze kinezyterapeuty.

Z przepisów wynika bowiem, że stosowanie skróconej 5-godzinnej dobowej oraz 25-godzinnej przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy jest uzależnione od tego, co należy do podstawowych obowiązków pracownika, nie zaś od tego, ile czasu poświęca na wykonywanie danych zadań. Jeśli zatem do podstawowych obowiązków pracownika należy wykonywanie zadań związanych ze stanowiskiem fizykoterapeuty, to obowiązują go skrócone normy czasu w stosunku do całej umowy o pracę. W przedstawionym przypadku praca pracownika na tych dwóch stanowiskach nie może przekraczać 5 godzin na dobę oraz 25 godzin w tygodniu. Taką normę należy podać w informacji o warunkach zatrudnienia, wskazując jako podstawę art. 32g ust. 5 pkt 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Normy te wskazujemy również wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na pół etatu.

Czas pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu nie może przekraczać przeciętnie 2 godzin 30 minut na dobę oraz przeciętnie 12 godzin 30 minut w tygodniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama