reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Doraźne zastępstwo

Doraźne zastępstwo

Pełnię funkcję dyrektora szkoły. Czy za przepracowane godziny doraźnych zastępstw przysługuje mi wynagrodzenie, czy też powinienem te zajęcia realizować w ramach obniżonego pensum?

RADA

Jeżeli potrzeby szkoły wymagają od osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkole realizacji doraźnych zastępstw, to za ich zrealizowanie należy wypłacić wynagrodzenie. Potwierdza to zapis art. 30 ust. 6 pkt 2 Karty Nauczyciela.

UZASADNIENIE

Wymiar tygodniowych obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, które realizuje nauczyciel określa art. 42 ust. 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.).

Nauczycielom niewymienionym w ust. 3 wymienionego artykułu wymiar zajęć ustala organ prowadzący szkołę po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Nauczyciel, który jest dyrektorem, realizuje tygodniowy wymiar zajęć bądź w pełnym wymiarze, bądź w obniżonym w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Dla dyrektorów i wicedyrektorów realizujących tygodniowy wymiar zajęć określony w Karcie Nauczyciela godziną doraźnych zastępstw będzie każda godzina przekraczająca ten wymiar, która nie została przydzielona w arkuszu organizacyjnym. Ta zasada ma zastosowanie do wszystkich dyrektorów i wicedyrektorów, niezależnie od tego, czy realizują obniżony wymiar zajęć, czy zostali z niego zwolnieni. Na przykład organ prowadzący obniżył dyrektorowi obowiązujące pensum z 18 do 10 godzin tygodniowo. Godziną doraźnych zastępstw w tym przypadku będzie 11. godzina, za którą należy wypłacić wynagrodzenie. W tym przypadku godzina ta nie stanowi uzupełnienia do 18 godzin, ponieważ podstawowe dla tego nauczyciela - dyrektora jest 10-godzinne pensum.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama