reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia

Potrącenia z wynagrodzenia

Pracodawca w regulaminie wprowadził zapis, że za każde spóźnienie do pracy do 5 minut będzie potrącał wynagrodzenie za 5 minut powyżej za 10 minut. Ta zasada ma być stosowana również, gdy pracownik będzie miał dłuższe spóźnienia, których nie usprawiedliwi. Czy takie zasady potrąceń z wynagrodzeń mogą być przez pracodawcę stosowane?

Pracodawca może również ustalić, że za czas nieusprawiedliwionego spóźnienia do pracy nie będzie wypłacał pracownikowi wynagrodzenia. Jednak potrącenie z wynagrodzenia może dotyczyć tylko czasu faktycznego spóźnienia.

Wprowadzony w regulaminie przez pracodawcę sposób rozliczania czasu pracy w przypadku spóźnienia się pracownika do pracy stanowi naruszenie przepisów o wynagradzaniu.

Nawiązując stosunek pracy, pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, natomiast pracodawca - do wypłaty wynagrodzenia.

W świetle art. 80 k.p. wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Możemy do takich okresów zaliczyć np. dwa dni z tytułu opieki nad dzieckiem, zwolnienie od pracy w związku z urodzeniem bądź ślubem dziecka.

Jak przewidują przepisy Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Rozkład czasu pracy ustala pracodawca w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Na pracodawcy ciąży również obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Do obowiązków pracownika zgodnie z art. 100 k.p. należy wykonywanie pracy sumiennie i starannie jak też stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, pod warunkiem że nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Tak więc pracownik jest obowiązany w szczególności:

• przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,

• przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,

• przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych.

Pracownik powinien więc rozpoczynać i kończyć pracę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. Spóźnianie się do pracy jest oczywistym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Jeżeli będzie to nagminne, pracodawca może takiego pracownika ukarać karą porządkową.

W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca może określić, że każde spóźnienie się do pracy należy odpracować.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama