Kategorie

Dodatek do wynagrodzenia przyznawany na pewien czas

Arkadiusz Mika
Chcielibyśmy dodatkowo wynagrodzić pracowników zaangażowanych w sporządzenie bilansu. Planujemy przyznać tym pracownikom w regulaminie wynagradzania dodatek bilansowy do wynagrodzenia. Do dodatku mieliby jednak prawo tylko w tych miesiącach, w których sporządza się bilans. W naszej firmie jest to okres od stycznia do marca. Z początkiem kwietnia automatycznie traciliby prawo do dodatku i nie otrzymywaliby go do grudnia włącznie. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

RADA

Rozwiązanie proponowane przez Państwa jest zgodne z prawem. Nie ma przeszkód, aby dodatek do wynagrodzenia był przyznany tylko na pewien czas.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek co miesiąc wypłacać pracownikowi umówione wynagrodzenie, nie niższe jednak niż ustawowe minimum. Pracodawca, który nakłada na siebie obowiązek wypłacania dodatkowych składników wynagrodzenia (np. premii, dodatków), może dowolnie kształtować termin i częstotliwość ich wypłacania. Może także, tak jak Państwo chcą to uczynić, określić, że dany składnik będzie wypłacany tylko cyklicznie w niektórych miesiącach lub jednorazowo.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi ustanowił w regulaminie wynagradzania zapis o prawie każdego pracownika do premii świątecznej w wysokości 600 zł. Premia jest wypłacana 2 razy w roku, najpóźniej 2 tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia i najpóźniej 2 tygodnie przed Świętami Wielkiej Nocy. Takie uregulowanie jest prawidłowe.

Dodatek przyznany tylko na kilka miesięcy w roku może zostać ustalony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo między pracodawcą a danym pracownikiem w umowie o pracę.

Reklama

Pracodawca może także przyznawać i przekazywać pracownikowi dodatkowe pieniądze w formie tzw. nagrody. Co do zasady, powinny być one przyznawane za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie wydajności oraz jakości pracy. W praktyce są przyznawane także w innych przypadkach, kiedy pracodawca chce wypłacić pracownikowi dodatkowe pieniądze jednorazowo, nie czyniąc z tego swojego obowiązku na przyszłość.

Pracodawcy chcąc wynagrodzić dodatkowe obowiązki księgowym i kontrolerom finansowym związane ze sporządzeniem bilansu często decydują się przyznać im dodatkowe składniki wynagrodzenia, np. jednorazową nagrodę, premię lub, jak w Państwa przypadku, dodatek do wynagrodzenia - tzw. dodatek bilansowy. Wypłata takich dodatkowych składników jest realizacją obowiązku pracodawcy, polegającego na wynagradzaniu pracowników z uwzględnieniem m.in. ilości świadczonej pracy (art. 78 § 1 Kodeksu pracy). Takie składniki wynagrodzenia nie mogą rekompensować pracy w godzinach nadliczbowych. Rekompensata ta może odbywać się tylko w sposób przewidziany w Kodeksie pracy (dodatek za godziny nadliczbowe lub czas wolny).

Dodatek bilansowy różni się od premii bilansowej tym, że już po każdym miesiącu pracy przy sporządzaniu bilansu pracownik otrzymuje dodatkowe pieniądze za pracę. W ten sposób większość pieniędzy szybciej trafia do pracownika. Jedynie ostatni dodatek w danym roku zostanie wypłacony pracownikowi w terminie zbliżonym do zwyczajowo przyjętego do wypłaty premii bilansowych (po zakończeniu bilansu).

Zarówno dodatek bilansowy, jak i premia są z zasady uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę, co różni je od nagród bilansowych. Uzależnienie wypłaty „bilansówek” - nagród od uznania pracodawcy powoduje, że pracownik nie może dochodzić ich wypłaty.

• art. 771, art. 772 § 2, art. 78, art. 105 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?