reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord?

RADA

Za czas niewykonywania pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie, jeśli przejawiali gotowość do jej podjęcia, lecz doznali przeszkody z przyczyn dotyczących pracodawcy, a do takich należy zaliczyć strajk. Wynagrodzenie przysługujące za czas przestoju pracownikom wynagradzanym akordowo ustala się według zasad przyjętych do ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

Za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Natomiast za czas jej niewykonywania wynagrodzenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Oznacza to, że aby za czas niewykonywania pracy pracownik mógł otrzymać wynagrodzenie, musi mu to zagwarantować konkretny przepis prawa pracy, a więc np.: za czas choroby - wynagrodzenie chorobowe (art. 92 § 1 Kodeksu pracy), za czas urlopu - wynagrodzenie urlopowe (art. 172 Kodeksu pracy).

Prawo do wynagrodzenia w czasie, w którym pracownik nie wykonuje pracy, mogą także zapewnić korzystniejsze przepisy obowiązujące w danym zakładzie pracy (np. regulamin wynagradzania, zakładowy układ zbiorowy pracy itp.), gwarantując pracownikowi wynagrodzenie w sytuacji, w której Kodeks pracy go nie przewiduje, np. wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi dla pracowników zatrudnionych przy pracach uzależnionych od tych warunków (art. 81 § 3 Kodeksu pracy), lub gwarantując wynagrodzenie wyższe, niż przyznaje Kodeks pracy, np. 80% lub nawet 100% wynagrodzenia w przypadku przestoju dla pracowników wynagradzanych akordowo.

Pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn od nich niezależnych i przez nich niezawinionych. Uniemożliwiający im wykonywanie pracy strajk w zakładzie należy zakwalifikować jako przyczynę dotyczącą pracodawcy. W takim przypadku za czas niewykonywania pracy z tego powodu pracownicy, którzy do niego nie przystąpili, zachowują prawo do wynagrodzenia.

Przyczyny dotyczące pracodawcy mogą być przez niego zawinione lub nie. Do przyczyn zawinionych można zaliczyć np. złą organizację pracy lub podejmowanie nietrafnych decyzji dotyczących pracy w zakładzie pracy. Natomiast wśród przyczyn niezawinionych można wymienić przykładowo przerwy w dostawie energii elektrycznej, spadek popytu na produkowane towary lub awarię kluczowego urządzenia w zakładzie pracy (np. pieca do wypieku pieczywa w piekarni).

Pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, mają prawo do wynagrodzenia za czas przestoju, ale pod warunkiem, że byli oni gotowi do wykonywania pracy, lecz nie mogli do niej przystąpić z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracownicy wynagradzani stałą stawką miesięczną lub godzinową za czas przestoju powinni otrzymać wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną lub godzinową. Natomiast pracownicy, w których wynagrodzeniu nie wyodrębniono takiego składnika wynagrodzenia jak stała stawka miesięczna lub godzinowa (przykładowo pracownicy wynagradzani prowizyjnie, akordowo itp.), powinni otrzymać za ten czas 60% wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama