| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Na wykonanie dodatkowych prac często zawieramy z naszymi pracownikami umowy zlecenia. Są to zwykle umowy na kilka dni w miesiącu (od 5 do 15) związane z wykonaniem konkretnych prac. Czy wynagrodzenie z takich umów wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, gdy wynagrodzenia za zlecenia były wypłacane w miesiącach, z których ustalamy podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?


RADA

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wlicza się wynagrodzenie z umowy zlecenia, ale tylko w okresie jej trwania, ponieważ jest to składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

UZASADNIENIE

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i świadczeń z ubezpieczenia chorobowego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, w tym także wynagrodzenie z tytułu zawartych z pracownikiem umów zlecenia. Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pracownikiem, to otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie traktuje się tak jak wynagrodzenie za pracę, ale uwzględnia się je w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez wcześniejszego uzupełniania.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń za czas choroby przysługujących za okres trwania tej umowy. Oznacza to, że nie uwzględnia się tego wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących za okres po zakończeniu trwania tej umowy.

PRZYKŁAD

Pracownik chorował w okresie od 10 grudnia 2007 r. do 12 stycznia 2008 r. Pracodawca zawarł z tym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 września do 31 grudnia 2007 r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika została ustalona z uwzględnieniem wynagrodzenia za pracę za okres od grudnia 2006 r. do listopada 2007 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 10 do 31 grudnia 2007 r. zostało uwzględnione także wynagrodzenie z umowy zlecenia otrzymane za wrzesień, październik i listopad 2007 r. Podstawę wymiaru zasiłku za okres od 1 do 12 stycznia 2008 r. przeliczono, wyłączając z niej wynagrodzenie z umowy zlecenia, która została zawarta do 31 grudnia 2007 r.

• art. 36, art. 37, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »