Kategorie

Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Przemysław Ciszek
Przemysław Ciszek
Czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, jest co do zasady jego czasem wolnym. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Dlatego okres, w którym pracownik choć formalnie był w dyspozycji pracodawcy, nie zawsze będzie czasem jego pracy.

W wielu firmach tradycją stały się coroczne wyjazdy integracyjne. Są one pewnego rodzaju nagrodą dla pracowników, a jednocześnie mają sprzyjać lepszemu funkcjonowaniu zespołu w przyszłości. Wyjazdy takie zazwyczaj organizowane są w weekendy, tak aby nie zakłóciły normalnego funkcjonowania firmy. Powstaje jednak pytanie, jak traktować czas spędzony na takim wyjedzie. Czy powinien być traktowany jak czas pracy, czy też pracodawca nie ma obowiązku wykazywać go np. w kartach ewidencji czasu pracy pracowników.

Co to jest czas pracy?

Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jednocześnie, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 września 2003 r. (I PK 345/2002, OSNP 2004/18/308), przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy należy rozumieć stan, w którym pracownik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę.

Przykład

Reklama

Pracownicy stawiają się w pracy na godzinę 8.00. Od tego momentu pozostają do dyspozycji pracodawcy, niezależnie od tego, czy ten wyznaczy im określone zadania do wykonania. Czas ten powinien zostać zaliczony do czasu pracy. Podobnie należy traktować czas, w którym pracownik w miejscu pracy przygotowuje się do niej (pobiera materiały i narzędzia itp.).

Należy jednak zauważyć, że pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Wiele przepisów wskazuje sytuacje, w których pomimo niewykonywania pracy dany okres wlicza się do czasu pracy - np. do czasu pracy wliczany jest czas szkolenia w zakresie bhp, jak również czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem badań okresowych i kontrolnych w godzinach pracy.

Jednocześnie, aby można było mówić o czasie pracy, pracownik musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Wynika z tego więc, że pracownik nie tylko musi być gotowy do wykonywania pracy, ale jednocześnie musi znajdować się w miejscu, w którym praca może być skutecznie wykonywana.

Przykład

Reklama

Pracownik stawia się do pracy w firmie. Oczekuje na wydanie polecenia od swojego przełożonego. Jednocześnie, w momencie gdy polecenie zostanie wydane, będzie w stanie niezwłocznie podjąć pracę. Znajduje się w miejscu, gdzie pracę zwykle wykonuje (w firmie).

Aby więc odpowiedzieć na pytanie, czy dany okres powinien być traktowany jako czas pracy, należy ustalić, czy spełnione zostały obie przesłanki wskazane powyżej, albo czy nie istnieje przepis szczególny nakazujący wliczać go do czasu pracy. Wreszcie należy rozróżnić sytuację, gdy wyjazd integracyjny przypada w dniach pracy pracowników, czy w innym czasie, np. w weekend.

Czy czas wyjazdu integracyjnego jest czasem pracy?

W pierwszej kolejności należy omówić sytuację wyjazdu integracyjnego przypadającego w dni wolne od pracy dla pracowników. Trzeba wskazać, że żaden przepis prawa pracy nie nakazuje zaliczać czasu wyjazdu integracyjnego do czasy pracy. Nie jest to jednak podstawa, aby od razu uznać, że jest to sytuacja obojętna z punktu widzenia prawa pracy. Zazwyczaj wyjazdy integracyjne są obowiązkowe, a pracownicy mają świadomość, że odmowa uczestniczenia w takiej imprezie może mieć potem negatywne skutki. Należy więc zastanowić się, czy taka sytuacja nie stanowi pozostawania do dyspozycji pracodawcy.

Jak już wykazano wyżej, pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, gdy może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę. W czasie wyjazdu integracyjnego zazwyczaj nie ma takiej możliwości. Pracownicy zajmują się w tym czasie innymi sprawami niż wykonywana praca, zazwyczaj koncentrują się na grach zespołowych i innych rozrywkach zapewnionych przez organizatora wyjazdu integracyjnego.

W czasie wyjazdu służbowego pracownik także nie pozostaje w zakładzie pracy ani w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Najczęściej pracownicy w tym czasie nie dysponują urządzeniami i narzędziami koniecznymi do wykonywania pracy, a to tym bardziej uniemożliwia zlecenie im wykonywania obowiązków służbowych.

Inaczej przedstawia się sytuacja, w której pracownicy podczas wyjazdu integracyjnego wykonują pracę zleconą im przez pracodawcę. W takiej sytuacji trzeba uznać, że czas spędzony na wyjeździe należy uznać za czas pracy, a w stosunku do tych pracowników należy zastosować również przepisy o podróżach służbowych.

Przykład

Pracodawca zobowiązał się do zorganizowania wyjazdu integracyjnego działu kadr (organizacja wyjazdów integracyjnych znajduje się w zakresie ich obowiązków). Pracownicy w nim zatrudnieni mają za zadanie przez cały czas czuwać nad realizacją programu, a pod koniec sporządzić pisemny raport dla pracodawcy z jego przebiegu. W takim przypadku moim zdaniem ten czas powinien być potraktowany jako czas pracy.

Podsumowując, czas wyjazdu integracyjnego nie powinien być brany pod uwagę przy rozliczeniu czasu pracy pracowników. Nie jest to więc czas pracy ani również nie powinien być traktowany jako naruszający czas odpoczynku (np. 11-godzinny odpoczynek dobowy, lub 35-godzinny odpoczynek tygodniowy).

Przykład

Wyjazd integracyjny organizowany jest w tzw. długi weekend, tj. dni „pracujące” przypadające między dniami wolnymi od pracy. Gdyby nie wyjazd, pracownicy mieliby obowiązek stawić się w pracy. W takiej sytuacji potraktowanie tego czasu inaczej spowodowałoby, że pracownik nie wypracowałby obowiązującego go wymiaru czasu pracy.

Wyjazd w czasie, gdy praca miała być wykonywana

Moim zdaniem sytuację, gdy wyjazd integracyjny przypada w dniu, w którym pracownik powinien świadczyć pracę, będzie dla niego czasem pracy.

Przykład

Pracodawca postanowił, że wyjazd integracyjny rozpocznie się w piątek o godz. 8.00. i będzie trwał do niedzieli. Jednocześnie pracownicy zwykle pracują w piątki od 8.00 do 16.00. Ten dzień powinien więc zostać potraktowany, jakby praca była wykonywana.

W innym przypadku pracownicy musieliby odpracować ten dzień. W przeciwnym razie nie zostałby wypracowany obowiązujący ich wymiar czasu pracy.

Przemysław Ciszek

C&C Chakowski i Ciszek

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?