Kategorie

Godziny nadliczbowe kadry zarządzającej zakładem pracy

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Osoby zarządzające zakładem pracy nie mają prawa do wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach.

W kwestii czasu pracy osoby zarządzające w imieniu pracodawcy zakładem pracy (zatrudnione na podstawie umowy o pracę) są traktowane nieco inaczej niż zwykli pracownicy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 128 § 2 pkt 2 k.p.) do osób zarządzających zalicza się:

• pracowników jednoosobowo kierujących zakładem pracy oraz ich zastępców,

• pracowników wchodzących w skład organu kolegialnego, który zarządza zakładem pracy,

• głównych księgowych.

Należy pamiętać, że jest to zamknięty katalog osób, które można zaliczyć do kategorii zarządzających, co oznacza, że pracodawca nie może go rozszerzyć na innych pracowników.

Godziny nadliczbowe

Reklama

Zasadą jest, że osoby zarządzające w imieniu pracodawcy obowiązują kodeksowe normy czasu pracy, tj. 8 godzin pracy na dobę, przeciętnie 40-godzinny tydzień pracy, z zachowaniem przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).

W przypadku gdy jednak wystąpi konieczność świadczenia pracy przez osoby zarządzające poza normalnymi godzinami pracy, osoby te w myśl obowiązujących przepisów (art. 1514§ 1 k.p.) nie mają prawa do:

• wynagrodzenia oraz

• dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Taka regulacja przepisów wynika przede wszystkim z charakteru świadczonej przez te osoby pracy. W stosunku do osób zarządzających zakładem pracy nie ma obowiązku ewidencjonowania godzin pracy (art. 149 § 2 k.p.).

Kadra zarządzająca a kierownicy komórek organizacyjnych

Reklama

Od osób zarządzających należy odróżnić kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Te osoby również obowiązują kodeksowe normy czasu pracy (art. 129 § 1 k.p.) i podobnie jak zarządzający w imieniu pracodawcy (w razie potrzeby) obowiązane są świadczyć pracę w wyższym wymiarze (czyli w godzinach nadliczbowych) bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia i dodatku (art. 1514 § 2 k.p.).

Jednak jeżeli kierownicy wyodrębnionych komórek będą wykonywali pracę ponad ustalony wymiar, w niedzielę lub w święto, należy zapewnić im w zamian za tę pracę inny dzień wolny. Jeżeli taki dzień nie zostanie udzielony, wówczas pracownicy ci powinni otrzymać wynagrodzenie oraz stosowny dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Na marginesie warto zaznaczyć, że w przypadku osób na stanowiskach kierowniczych zapadło sporo orzeczeń Sądu Najwyższego w zakresie wykonywanej przez te osoby pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa prawo do wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych zachowają kierownicy, których obowiązki nie są ograniczone tylko do kontroli i nadzoru wykonywanych przez podległych pracowników czynności i którzy wykonują pracę na równi z podległymi pracownikami (wyrok Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2005 r., II PK 114/04, OSNP 2005/16/245). Podobnie kierownicy komórek organizacyjnych zachowają prawo do świadczeń związanych z pracą w godzinach nadliczbowych, jeżeli z powodu wadliwej organizacji pracy (niezależnej od nich) muszą wykonywać pracę systematycznie poza normalnymi godzinami pracy (wyrok z 8 czerwca 2004 r., III PK 22/04, OSNP 2005/5/65).


Prawo do odpoczynku

Praca ponad ustalone normy czasu pracy, wykonywana przez osoby zarządzające w imieniu pracodawcy zakładem pracy, może również prowadzić do naruszenia przepisów o obowiązującym odpoczynku dobowym lub tygodniowym. Zgodnie z art. 132 § 1 k.p. każdy z pracowników ma prawo do minimum 11-godzinnego, nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Na mocy jednak art. 132 § 2 pkt 1 k.p. zasada ta nie ma zastosowania w stosunku do osób zarządzających zakładem pracy. Jeżeli jednak odpoczynek zostanie naruszony, w okresie rozliczeniowym czasu pracy, należy udzielić równoważnego czasu odpoczynku.

Przykład

Główny księgowy wykonywał pracę przez 3 dni w godzinach od 9.00 do 23.00 (świadczył pracę przez 14 godzin). A zatem w każdej dobie nie wykorzystał 1 godziny z przysługującego mu 11-godzinnego odpoczynku. W okresie rozliczeniowym powinien w związku z tym otrzymać 3 godziny czasu wolnego, rekompensującego naruszony odpoczynek dobowy.

Niestety przepisy prawa pracy nie przewidują konsekwencji w razie nieudzielenia pracownikowi równoważnego odpoczynku. W literaturze przedmiotu wskazuje się na możliwość sądowego dochodzenia przez pracownika należnego okresu odpoczynku lub wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Oprócz odpoczynku dobowego pracownicy powinni mieć zagwarantowany 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, do którego wlicza się co najmniej 11-godzinny odpoczynek dobowy (art. 133 § 1 k.p.).

Co do zasady odpoczynek ten powinien przypadać w niedzielę (art. 133 § 3 k.p.). Niedziela rozpoczyna się o godzinie 6.00 rano tego dnia (czyli w niedzielę kalendarzową) i trwa do 6.00 rano następnego dnia (czyli do poniedziałku). Należy pamiętać, że pracodawca może w aktach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie pracy) ustalić inne godziny przypadające na niedzielę, np. może zrównać „niedzielę pracowniczą” z niedzielą kalendarzową.

Jednak w stosunku do osób zarządzających zakładem pracy przepis art. 133 § 2 k.p. dopuszcza skrócenie tygodniowego odpoczynku do 24 godzin (wraz z wliczonym odpoczynkiem dobowym).

Rozliczając czas pracy pracownika należy również pamiętać, że ustawodawca w art. 128 § 3 k.p. zdefiniował pojęcia, takie jak:

•  „doba” - jako kolejne 24 godziny, liczone od godziny, w której pracownik ma rozpocząć pracę, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

•  „tydzień” - jako kolejne 7 dni kalendarzowych, którego liczenie rozpoczynamy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

W obydwu przypadkach dochodzi do rozbieżności pojęć doby pracowniczej i doby zegarowej oraz tygodnia kalendarzowego z tygodniem pracy.

Beata Naróg

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.