| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić mu „trzynastkę”. Czy temu pracownikowi rzeczywiście przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?

RADA

Pracownikowi, z którym rozwiązali Państwo umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy, należy wypłacić „trzynastkę” w wysokości proporcjonalnej do okresu pracy w 2007 r.

UZASADNIENIE

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Jest to minimalny okres, jaki pracownik musi przepracować u danego pracodawcy, aby mógł otrzymać „trzynastkę”. W niektórych przypadkach pracodawca będzie jednak zobowiązany do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego mimo krótszego okresu pracy w trakcie minionego roku.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do „trzynastki” nie jest wymagane m.in., gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. Należy pamiętać, że nie ma tu znaczenia fakt, że rozwiązanie umowy na czas określony nie wymaga uzasadnienia. Istotne są obiektywne powody, które przesądziły o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem czy w drodze porozumienia stron.

Zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy następuje, gdy stosunek pracy jest rozwiązywany z pracownikiem bez względu na ocenę jakości jego pracy i osobistego podejścia do wykonywanych obowiązków wynikających z umowy o pracę. Do przyczyn tych należy zwłaszcza likwidacja stanowiska pracy. Wówczas zwolnienie pracownika następuje ze względu na reorganizację zakładu pracy, a nie ze względu na przyczyny leżące po stronie pracownika.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika, który wykonywał pracę od 1 stycznia do 26 maja 2007 r., ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego za ten okres.

Oznacza to, że do podstawy „trzynastki” wliczone będzie także wynagrodzenie za przepracowaną część maja.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. c ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Marcin Pokojski

aplikant radcowski

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »