Kategorie

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Monika Kaźmierczak
Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

RADA

 Czterogodzinny dyżur pełniony w dniu, który zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy jest dla niego dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jeśli pracownik podczas tego dyżuru nie wykonywał pracy, rekompensuje się czasem wolnym w wymiarze 4 godzin.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru, czyli do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Czasu takiego dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. W zamian za czas takiego dyżuru pracownikowi przysługuje, co do zasady, rekompensata w postaci czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. W razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego, za czas dyżuru przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca ma zamiar zrekompensować pracownikowi czas dyżuru czasem wolnym, to za każdą godzinę takiego dyżuru udziela mu godzinę czasu wolnego od pracy. Dotyczy to również dyżuru pełnionego w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a nawet w niedzielę czy święto, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy. Czas takiego dyżuru nie jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, rozlicza się go na zasadach ogólnych ustalonych dla dyżuru, nie zaś dla czasu pracy. Jeśli taki dyżur był pełniony w domu, to pracownikowi, w zamian za czas dyżuru, nie przysługuje żadna rekompensata - ani pieniężna, ani w formie czasu wolnego.

Jeśli jednak podczas dyżuru pracownik wykonywał pracę choćby przez krótki czas, to czas wykonywanych przez niego czynności jest czasem pracy i jest rozliczany na zasadach określonych dla czasu pracy, a pozostały czas (gdy pracownik pozostawał jedynie w gotowości do świadczenia pracy) jest czasem dyżuru i rozliczamy go na zasadach ustalonych dla dyżuru.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pełnił 4-godzinny dyżur w zakładzie pracy. Podczas tego dyżuru musiał wykonywać czynności pracownicze przez 1 godzinę. Za tę jedną godzinę pracy pracownik powinien otrzymać 1 dzień wolny od pracy w terminie z nim uzgodnionym, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego. Ta jedna godzina pracy podczas dyżuru stanowiła bowiem pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Za 3 pozostałe godziny dyżuru pracownik powinien otrzymać 3 godziny czasu wolnego od pracy - był to bowiem „zwykły” dyżur.

W przypadku gdy dyżur w dniu wolnym był wykonywany przez pracownika w domu i w trakcie tego dyżuru pracownik został wezwany do wykonywania pracy, to za czas dyżuru, gdy nie wykonywał pracy, nie przysługuje mu żadna rekompensata, a za czas wykonywania pracy - inny dzień wolny w terminie z nim uzgodnionym, udzielony nie później niż do końca okresu rozliczeniowego.

W taki sam sposób rozlicza się dyżur wykonywany w niedzielę lub święto niebędące dla pracownika dniem pracy. Jeśli bowiem pracownik wykonywał dyżur w niedzielę lub święto i podczas tego dyżuru był zobowiązany wykonywać pracę przez chociażby krótki czas, to za czas tej pracy przysługuje mu inny dzień wolny lub 100% dodatek do wynagrodzenia za czas tej pracy. Za czas samego dyżuru przypadającego w niedzielę lub święto, polegającego na pozostawaniu do dyspozycji pracodawcy, przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym wymiarowi tego dyżuru, a gdy był on pełniony w domu - nie przysługuje za jego czas żadna rekompensata.

• art. 1513, art. 1515 § 1 i § 3, art. 15111 § 1 Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?