reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

RADA

 Czterogodzinny dyżur pełniony w dniu, który zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy jest dla niego dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jeśli pracownik podczas tego dyżuru nie wykonywał pracy, rekompensuje się czasem wolnym w wymiarze 4 godzin.

UZASADNIENIE

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru, czyli do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Czasu takiego dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. W zamian za czas takiego dyżuru pracownikowi przysługuje, co do zasady, rekompensata w postaci czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. W razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego, za czas dyżuru przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca ma zamiar zrekompensować pracownikowi czas dyżuru czasem wolnym, to za każdą godzinę takiego dyżuru udziela mu godzinę czasu wolnego od pracy. Dotyczy to również dyżuru pełnionego w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a nawet w niedzielę czy święto, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy. Czas takiego dyżuru nie jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, rozlicza się go na zasadach ogólnych ustalonych dla dyżuru, nie zaś dla czasu pracy. Jeśli taki dyżur był pełniony w domu, to pracownikowi, w zamian za czas dyżuru, nie przysługuje żadna rekompensata - ani pieniężna, ani w formie czasu wolnego.

Jeśli jednak podczas dyżuru pracownik wykonywał pracę choćby przez krótki czas, to czas wykonywanych przez niego czynności jest czasem pracy i jest rozliczany na zasadach określonych dla czasu pracy, a pozostały czas (gdy pracownik pozostawał jedynie w gotowości do świadczenia pracy) jest czasem dyżuru i rozliczamy go na zasadach ustalonych dla dyżuru.

PRZYKŁAD

Pracownik w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pełnił 4-godzinny dyżur w zakładzie pracy. Podczas tego dyżuru musiał wykonywać czynności pracownicze przez 1 godzinę. Za tę jedną godzinę pracy pracownik powinien otrzymać 1 dzień wolny od pracy w terminie z nim uzgodnionym, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego. Ta jedna godzina pracy podczas dyżuru stanowiła bowiem pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Za 3 pozostałe godziny dyżuru pracownik powinien otrzymać 3 godziny czasu wolnego od pracy - był to bowiem „zwykły” dyżur.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama