Obliczanie wynagrodzenia urlopowego może przysporzyć kłopotów. Szczególnie, jeżeli pracownikowi, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, przysługują jeszcze inne, zmienne składniki, takie jak: premie, dodatki itp. Pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W związku z tym wynagrodzenie to ustala się, uwzględniając te składniki wynagrodzenia, które nie zostały wymienione w rozporządzeniu z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).
Oznacza to, że w wynagrodzeniu urlopowym bierze się pod uwagę m.in. takie składniki, jak:
reklama
reklama
• wynagrodzenie zasadnicze,
• wynagrodzenie wraz z dodatkami za pracę w godzinach nadliczbowych,
• wszelkiego rodzaju dodatki (stażowy, funkcyjny, służbowy, za warunki szkodliwe itp.),
• premie regulaminowe oraz
• dodatki za pracę w porze nocnej.
WaŻne!
Na wysokość podstawy do obliczenia wynagrodzenia urlopowego nie ma wpływu premia uznaniowa, która jako taka nie ma charakteru roszczeniowego, a co za tym idzie, pracownik nie może domagać się jej wypłacenia (wyrok SN z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77).
Jednak w sytuacji gdy premia tylko nazywa się „uznaniową”, a w rzeczywistości po spełnieniu określonych wymagań pracownik ma do niej prawo i może się domagać jej wypłacenia, należy ją również uwzględnić w podstawie wynagrodzenia.
Zmienne składniki wynagrodzenia
Przy obliczeniu wynagrodzenia urlopowego, w skład którego wchodzą różne zmienne składniki, należy również kierować się zasadą, że pracownik powinien otrzymać taką wypłatę, jaką dostałby, gdyby normalnie pracował. Jeżeli nie świadczy pracy, nie wypracuje np. takiej samej premii czy innego dodatku uzależnionego od wyników sprzedaży. W takiej sytuacji należy uwzględnić wypłacone pracownikowi zmienne składniki w łącznej wysokości z ostatnich 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Gdy wysokość tego rodzaju dodatków do wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach różni się, przy wyliczeniach należy wziąć pod uwagę dłuższy okres, nieprzekraczający jednak 12 miesięcy kalendarzowych.
Jak obliczyć podstawę wynagrodzenia
Obliczając podstawę wynagrodzenia, należy zsumować przysługujące w okresie ostatnich 3 miesięcy (maksymalnie 12) wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki.