Kiedy można zastosować równoważny system czasu pracy
28 lut 2011
System równoważny to jeden z najelastyczniejszych systemów czasu pracy. Może być stosowany zawsze wtedy, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją.
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego
21 lut 2011
Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia?
Opieka nad dzieckiem - obniżenie wymiaru czasu pracy
18 lut 2011
Jeżeli pracownik opiekujący się dzieckiem chce pozostać aktywny zawodowo, wówczas powinien złożyć pracodawcy wniosek o zmniejszenie godzin pracy. Pracodawca nie ma prawa mu tego odmówić. Obniżony wymiar czasu pracy takiego pracownika nie może jednak być mniejszy niż połowa etatu.
Czy pracodawca powinien uwzględnić wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy
16 lut 2011
Pracownica zatrudniona na cały etat ma 4,5-letnie dziecko i nie przysługuje już jej prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy kilkakrotnie przebywała na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jej córka miała nawracające anginy. Pracownica postanowiła wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, dzięki temu mogłaby więcej czasu przebywać z dzieckiem. Pracodawca nie wyraził jednak zgody i nie chce wprowadzać żadnych zmian. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?
Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca
16 lut 2011
Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową.
Zwolnienia od pracy i czas pracy związkowca
09 lut 2011
Członkowie związku zawodowego, w tym także osoby wykonujące funkcje związkowe, w pełni podlegają przepisom prawa pracy dotyczącym czasu pracy. Pracownicy ci mają jednak prawo do doraźnego zwolnienia od pracy lub zwolnienia na cały okres pełnienia funkcji związkowej.
Praca a czas wolny
21 sty 2011
W dzisiejszym świecie coraz częściej zacierają się granice pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie poświęcać więcej czasu kwestiom związanym z pracą, zaniedbując tym samym sprawy osobiste i rodzinne. Dlatego ważne jest, by nauczyć się wyznaczać wyraźne granice pomiędzy tymi dwoma obszarami życia.
Święto Trzech Króli do Trybunału Konstytucyjnego
20 sty 2011
PKPP Lewiatan złożyła w środę, 19 stycznia, wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej kodeks pracy, która wprowadza dzień wolny w święto Trzech Króli.
Jak święto Trzech Króli wpłynie na czas pracy w 2011 r.
04 sty 2011
W 2011 r. 6 stycznia po raz pierwszy jest dniem wolnym od pracy, a za 1 stycznia, który wypada w sobotę, pracodawca nie odda już pracownikowi dnia wolnego. Są to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w czasie pracy w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy.
Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku
03 sty 2011
1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.
Święto Trzech Króli będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego
30 gru 2010
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych
Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału
Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem przypadającego 6 stycznia święta Trzech Króli dniem
wolnym od pracy.
24 grudnia część sklepów będzie pracowała krócej
23 gru 2010
W Wigilię Bożego Narodzenia niektóre sklepy będą pracowały krócej, ale decyzja w tej sprawie należy do właścicieli. W święta sklepy mogą być otwarte, lecz handlować mogą tylko ich właściciele lub zatrudnieni na zlecenie; pracownicy etatowi muszą mieć wolne.
Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku
22 gru 2010
Nowelizacja m.in. ustawy o podatku od towarów i usług spowodowała, że od 1 stycznia 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się nowymi stawkami podatku VAT. Problem stwarza termin, od którego nowe przepisy wchodzą w życie, gdyż 1
stycznia 2011 r. wypada w sobotę, a 2 stycznia w niedzielę. Pracodawcy w tej sytuacji muszą pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy
stanowią, iż praca w święta w placówkach handlowych jest zabroniona.
Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy
21 gru 2010
Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego
jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.
Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę
20 gru 2010
Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.
Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy
17 gru 2010
Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy.
Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego
16 gru 2010
Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".
Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku
13 gru 2010
Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.
Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować
10 gru 2010
"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.
Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę
09 gru 2010
Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.
Wpływ dyżuru na organizację pracy
03 gru 2010
Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw
30 lis 2010
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy
26 lis 2010
W czwartek, 25 listopada, Senat przyjął nowelizację ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Zmiana prawa sprawi, że od 2011 r. zawodowi strażacy będą dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy.
Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK
23 lis 2010
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.
Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne
19 lis 2010
Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić
ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez
pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy.
Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK
18 lis 2010
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że
zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto
Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości,
skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).
Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne
18 lis 2010
Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?
Krótszy czas pracy handlu w Wigilię
17 lis 2010
Z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w
Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się do pracodawców Sekcja
Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Występując w imieniu
pracowników i ich rodzin związkowcy chcą, by sklepy w Wigilię były
zamykane już o godz. 13.
Kto może pracować w czwartek, 11 listopada?
10 lis 2010
Jutro, 11 listopada, w sklepach handlować mogą jedynie ich właściciele lub ewentualnie osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym dniu wolne. Zamknięte będą centra handlowe, choć czynne będą mieszczące się w nich kina czy restauracje.
Czy nadal oddawać wolne za święto, które wypadło w sobotę
04 lis 2010
Pracownik pracuje w naszej firmie od lipca 2005 r. na pełny etat. W maju 2010 r. święto 1 maja wypadło w sobotę. Słyszałam, że przepisy dotyczące świąt, które wypadają w sobotę, mają niebawem się zmienić. Czy nadal muszę postępować zgodnie z Kodeksem pracy?
Dzień wolny w święto Trzech Króli to pretekst do wydłużenia czasu pracy
02 lis 2010
W ocenie OPZZ wprowadzenie dnia wolnego w święto Trzech Króli stało się pretekstem do dalszego wydłużania czasu pracy w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że zwrócą się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy w tej sprawie.
Czy pracodawca może czasowo zmienić rozkład czasu pracy pracownika na inny, niż wynikający z regulaminu pracy
28 paź 2010
W regulaminie pracy mamy zapis wskazujący, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00. Jeden z naszych pracowników jedzie na tygodniowe targi (od poniedziałku do soboty), gdzie będzie przez te 6 dni wykonywał pracę na naszym stoisku firmowym w godzinach od 10.00 do 18.00. Czy możemy zmienić mu rozkład czasu pracy na ten tydzień w taki sposób, by pracował w innych godzinach niż zwykle oraz przez 6 dni?
Nadgodziny – konsekwencją zmiany czasu na zimowy
20 paź 2010
W nocy 31 października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Dla wykonujących pracę tej nocy oznacza to wydłużenie czasu pracy.
Święto Trzech Króli - wątpliwości Senatu co do dnia wolnego od pracy
19 paź 2010
Senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która dzisiaj, 19 października, zajmowała się zmianami w przepisach wprowadzających dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, nie zajęła stanowiska w tej sprawie.
Święto Trzech Króli - czy trzeba zmieniać Konkordat?
15 paź 2010
Dzień wolny od pracy, 6 stycznia, w święto Trzech Króli, państwo może wprowadzić nie dopisując tego święta do wykazu świąt konkordatowych - poinformował sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych
12 paź 2010
Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.
Jak zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową w przypadku oddania czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych
08 paź 2010
Nasz pracownik wykonywał w okresie rozliczeniowym przez 10 godzin pracę w godzinach nadliczbowych. Zdecydowaliśmy się na oddanie mu w zamian czasu wolnego w proporcji 1 do 1,5, gdyż pracownik nie złożył wniosku o odbiór tych nadgodzin w formie czasu wolnego. Do końca okresu rozliczeniowego zdążyliśmy jednak oddać pracownikowi jedynie czas wolny w proporcji 1 do 1. Co z pozostałą częścią nieoddanego czasu wolnego? Czy możemy go udzielić w kolejnym okresie rozliczeniowym albo czy musimy zapłacić pracownikowi za godziny nadliczbowe, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych
05 paź 2010
Od przyszłego roku zawodowi strażacy mają dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy. Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a w budżecie na 2011 r. zarezerwował na ten cel blisko 100 mln zł - poinformowało MSWiA.
Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy
01 paź 2010
Pracę w godzinach nadliczbowych dobowych można stwierdzić wtedy, gdy
wiadomo, w jakim systemie czasu pracy jest wykonywana przez pracownika
oraz jaki został dla niego opracowany harmonogram czasu pracy na dany
okres rozliczeniowy.
Czy indywidualny rozkład czasu pracy może przewidywać odstępstwa od doby pracowniczej
30 wrz 2010
Chciałbym, aby jeden z pracowników wykonywał pracę w godzinach (na przemian) od 8.00 do 16.00 i od 10.00 do 18.00. Czy na wniosek pracownika dotyczący indywidualnego rozkładu czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy) mogę ustalić taki rozkład czasu pracy, aby nie powodował on naruszenia doby pracowniczej?
Czy pracodawca może ustalić różne pory rozpoczynania niedzieli
29 wrz 2010
W naszym zakładzie praca jest wykonywana cały czas, a pracownicy przychodzą na zmiany według grafiku. Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy inne godziny rozpoczęcia pory, w której będzie się rozpoczynała niedziela w naszej firmie dla pracowników poszczególnych działów? Mamy wątpliwości, czy jest to dopuszczalne; czy pora rozpoczęcia niedzieli w firmie powinna być taka sama dla wszystkich pracowników.
Kogo nie można zatrudniać w porze nocnej
28 wrz 2010
Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą?
Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego
27 wrz 2010
Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi
oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób
odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia
liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.
Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy
24 wrz 2010
6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, będzie dniem wolnym od pracy - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy.
Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy
08 wrz 2010
Zadaniowy czas pracy może być zastosowany wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. Najczęściej zadaniowy czas pracy stosowany jest w zawodzie dziennikarza, agenta ubezpieczeniowego, handlowca, kontrolera itp.
Harmonogramy czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym
08 wrz 2010
Na jednym ze stanowisk mamy zatrudnionych kilku pracowników w systemie równoważnym. Jest ich tylu, że podczas planowania czasu pracy zdarza się, że nie mają oni zaplanowanego w harmonogramie całego wymiaru czasu pracy. Jeżeli w trakcie takiego miesiąca zdarzy się, że trzeba będzie zastąpić jednego z pracowników, „dokładamy” pozostałym pracę w ich dniach wolnych, ale nawet z tymi dołożonymi godzinami nie przekraczają oni miesięcznego wymiaru. Czy w związku z tym taka nieplanowana praca stanowi pracę w godzinach nadliczbowych?
Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia
23 sie 2010
Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy.
Gdy czwartek jest dla pracownika dniem wolnym od pracy
17 sie 2010
Z harmonogramu czasu pracy pracownika wynika, że jego dzień wolny przypada w dzień powszechnie wolny od pracy, np. w Boże Ciało. Czy należy oddać pracownikowi dzień wolny za taki dzień?
Nadgodziny w ruchomym czasie pracy
14 lip 2010
Ruchome rozpoczynanie i kończenie pracy powoduje kontrowersje w zakresie powstawania nadgodzin. PIP przyjmuje, że w takich przypadkach wcześniejsze niż w dniu poprzednim rozpoczęcie pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, z czym jednak nie zgadza się część ekspertów.
Komu trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za poniedziałek wielkanocny
05 kwi 2010
Niektórzy pracownicy naszego zakładu pracują w podstawowym systemie czasu pracy przez 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Poniedziałki i niedziele mają wolne. Czy powinniśmy oddać tym pracownikom dodatkowy dzień wolny za jedno ze świąt wielkanocnych, które przypada w poniedziałek 5 kwietnia br.? Jak w takim przypadku postąpić z niepełnoetatowcami, którzy mają wolne niedziele, poniedziałki, wtorki i środy, a pracują w pozostałe dni?