Święto przypadające w niedzielę
18 sie 2008
Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 3)
18 sie 2008
Od 1 stycznia br. do ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zoz stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Zatrudnienie dozorcy
18 sie 2008
Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)
18 sie 2008
Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.
Dodatkowe przerwy w pracy
18 sie 2008
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co
najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej
15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)
18 sie 2008
Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.
Ruchomy czas pracy
18 sie 2008
Czy pracodawca może zastosować tzw. ruchomy czas pracy i
zapisać w regulaminie pracy, że pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie
czasu pracy mogą rozpoczynać pracę w godzinach 7.00-10.00 i pracować przez
kolejne 8 godzin? Czy takie działanie nie spowoduje przekroczenia doby pracowniczej
i w konsekwencji pracy w godzinach nadliczbowych?
Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony
11 sie 2008
Jestem zatrudniony na stanowisku dozorcy w szkole. Pracuję na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Mam wątpliwości co do mojego czasu pracy, jak również wielu uprawnień. Czy mają do mnie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników ochrony? - pyta Czytelnik z Olkusza.
Nadgodziny zarządzających
11 sie 2008
Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.
Zmiana etatu nauczyciela
11 sie 2008
Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.
Czas pracy wyznaczony zadaniami
07 sie 2008
Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem czasu pracy. Nie obowiązuje w nim ani rozkład, ani ewidencja czasu pracy. Miernikiem wykonywanej pracy nie jest czas, ale faktycznie wykonane zadanie.
Uprawnienia nauczyciela
07 sie 2008
W roku szkolnym 2007/2008 zostałem zobowiązany przez organ prowadzący szkołę do uzupełniania etatu w innej placówce. Jaki jest mój status i czy zachowuję wszystkie uprawnienia? Czy mogę mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych
04 cze 2008
Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.
Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy
15 maja 2008
W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?
Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy
14 kwi 2008
Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.
Harmonogramy pracy są potrzebne nie tylko w sklepie
13 lut 2008
Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu pracy dla każdego pracownika. Jednak w przypadku firm produkcyjnych działających bez przerwy sporządzenie szczegółowego rozkładu czasu pracy jest po prostu koniecznością.
Jak prawidłowo zlecać pracę nocną
12 lis 2007
Praca nocna może być wykonywana bez potrzeby jej uzasadniania szczególnymi potrzebami pracodawcy, ale jako bardziej uciążliwa uprawnia pracownika do dodatkowej rekompensaty i podlega pewnym ograniczeniom.
Niższy wymiar czasu pracy czy urlop wychowawczy
07 wrz 2007
Przepisy prawa pracy umożliwiają pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego skorzystanie, w miejsce tego urlopu, z obniżenia wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
Zmiany w planie urlopów
03 sie 2007
Jestem kadrową w niewielkim zakładzie pracy. Trwa sezon urlopowy, w zakładzie pracy jest ustalony grafik urlopów. Niestety pracownicy dość często chcą przesuwać terminy urlopów, także pracodawca niekiedy poleca przesunięcie terminu urlopów ze względu na profil działalności zakładu pracy (niekiedy jest zmienne zapotrzebowanie na pracę). W skrajnych przypadkach zmuszona jestem przesuwać terminy zaplanowanych urlopów. Proszę wskazać, czy jest to praktyka zgodna z prawem i w jakich przypadkach można dokonać zmiany terminu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego określonego w planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Opola.
Czy pracownik może pracować w ostatnim dniu swojego zatrudnienia do 6 rano następnego dnia
26 cze 2007
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy na czas określony do 31 lipca
2007 r. na stanowisku kelnera. Nie wyraził on zgody na dalsze
przedłużenie tej umowy. Czy w takim przypadku może on pracować 31 lipca
br. zgodnie ze swoim harmonogramem w godzinach od 18.00 do 6.00, czy po
godzinie 00.00 musi zakończyć pracę?
Czy spóźnienie się pracownika do pracy narusza dobę pracowniczą
26 cze 2007
Pracownik pracuje w systemie pracy zmianowej zgodnie z zaplanowanym
harmonogramem. Cały tydzień miał pracować od godz. 6.00 do 14.00. W
środę spóźnił się do pracy, ponieważ zaspał i przyszedł na godzinę 8.00
i pracował do godz. 16.00. Odpracował w ten sposób 2 godziny
spóźnienia. W czwartek przyszedł na godz. 6.00 zgodnie z rozkładem i
pracował do godz. 14.00. W piątek pracował od godz. 6.00 do 14.00. Czy
w tym przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Czy nie doszło do naruszenia
doby pracowniczej i dodatkowo przekroczenia normy dobowej w środę w
związku z pracą od godz. 14.00 do 16.00, czyli niezgodnie z
harmonogramem?