| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia

Zadaniowy czas pracy – korzyści i zagrożenia

Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy.

Zadaniowy czas pracy jest wyjątkowym systemem czasu pracy, w którym miernikiem świadczenia pracy nie jest upływ czasu (praca: od... do ...), ale wykonanie zadania. Czas ma tutaj znaczenie pomocnicze, normy czasu pracy brane są pod uwagę tylko posiłkowo przy ustalaniu zakresu zadań. W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu zatrudniania, w systemie tym nie tylko osiągamy lepsze, pełniejsze efekty pracy, lecz także zmniejszamy koszty pracy. Nie występują sytuacje bezproduktywnego czasu pracy, znacznie także ograniczone jest zjawisko godzin nadliczbowych.

Zadaniowy czas pracy a inne systemy czasu pracy

Podstawową różnicą pomiędzy tym a pozostałymi systemami czasu pracy jest to, że nie ma tutaj ani rozkładu czasu pracy, ani też okresów rozliczeniowych. Nie ma również ścisłych norm dobowych ani tygodniowych. Zakres czasowy pracy wyznaczony jest przez określenie zadań do wykonania, to zaś, przez jaki czas pracownik faktycznie wykonuje pracę, nie ma znaczenia „rozliczeniowego” – pracownik w określonym terminie ma wykonać umówioną pracę.

Pracownik ma dosyć dużą swobodę w kształtowaniu swojej pracy. Można powiedzieć, że jest on przede wszystkim związany zadaniami, które ma wykonać. Nie pozostaje w pracy w określonych, narzuconych z góry godzinach. Co do zasady – o ile nie sprzeciwia się temu specyfika zadań – może swobodnie wybrać czas i miejsce pracy. Daje mu to możliwość dostosowania pracy np. do wymogów życia rodzinnego.

Przy tradycyjnym zatrudnieniu występuje zaś konieczność godzinowego rozliczania czasu pracy. Pracownicy świadczą pracę wg rozkładów czasu pracy, praca wykraczająca czasowo poza te rozkłady przekracza zwykle normy czasu pracy, stając się pracą w godzinach nadliczbowych. Pracodawca musi ponadto ewidencjonować godziny pracy (w zadaniowym czasie pracy jest z tego obowiązku zwolniony; ewidencja pełna w tym systemie prowadzona jest tylko w stosunku do kierowców).

Możliwość stosowania i określenie zadań

Wskazane w przepisach przesłanki do wprowadzenia tego systemu czasu pracy są bardzo szerokie. Zarówno organizacja pracy, rodzaj, jak i miejsce jej wykonywania są pojęciami pojemnymi, co umożliwia w wielu sytuacjach przyjęcie zadaniowego czasu pracy. Oczywiście możemy mieć do czynienia również z działalnością, która w tym systemie w żaden sposób nie może być wykonywana. Przykładowo będzie to praca sprzedawcy zatrudnionego na stacji benzynowej. Ze względu na uzależnienie jego pracy od czynników zewnętrznych, niezależnych od niego (np. klienci) czas pracy sprzedawcy może w zasadzie zostać określony jedynie jako tradycyjnie ujęta praca w określonych godzinach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »