REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odbieranie telefonów służbowych poza czasem pracy

Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu służbowego oraz korzystania ze służbowej poczty elektronicznej w czasie świąt. Traktowane jest to jako praca w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie.

Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest dość częsty procederem stosowanym w firmach. Powstaje jednak pytanie, jak ją dobrze przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, m.in. związane z przegranym procesem sądowym, w przypadku wniesienia odwołania przez pracownika. Jakimi zatem kryteriami powinien kierować się pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia?

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2017 r.

W 2017 r. wymiar czasu pracy wynosi 2000 godzin. W przyszłym roku występuje święto przypadające w sobotę oraz w niedzielę. Jak ustalać wymiar czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych i dla pracowników niepełnoetatowych?

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy w 2017 r. - zmiany

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej obliczana jest z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile będzie wynosił dodatek w 2017 roku? Od 1 stycznia 2017 r. dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie będzie uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Długie weekendy w 2017 r.

W 2017 roku pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę. W 2017 roku mamy 6 długich weekendów. Przedstawiamy jak wziąć urlop, by uzyskać jeszcze dłuższy weekend w środku roku.

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników

Coraz częściej firmy stosują tzw. elastyczny czas pracy, aby umożliwić swoim pracownikom pogodzenie aktywności zawodowej ze sprawami osobistymi lub dokształcaniem. Poszukiwanie tzw. work-life balance powoduje, że pracodawcy decydują się na większą elastyczność w celach zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nich posad. Dlatego w obecnych czasach tak bardzo przydatny jest system ruchomego czasu pracy, dający stronom możliwość elastycznego regulowania godzin pracy i uniezależnienie ich od ściśle określonego rozkładu.

Podróże służbowe - diety w delegacji, czas pracy

Przepisy nie mówią wprost, jaki moment należy uznać za początek podróży służbowej. W jaki sposób należy naliczyć diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

REKLAMA

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Odmowa pełnienia dyżuru pracowniczego

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w gotowości do świadczenia pracy, gdy zajdzie taka potrzeba poza normalnymi godzinami pracy, tzw. dyżur. Czy pracownik może odmówić pełnienia tego dyżuru?

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy, tzw. dyżur pracowniczy. Wydając polecenie wykonania dyżuru w podstawowym systemie czasu pracy, pracodawca nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Kongres Prawa Pracy 2017 - aktualne regulacje oraz najważniejsze planowane zmiany

W dniach 12-13 października b.r. w Warszawie odbędzie się Kongres Prawa Pracy, organizowany przez firmę Russell Bedford Poland Akademia Sp. z o.o. Wszystkich zainteresowanych planowanymi zmianami w prawie pracy na rok 2017, zapraszamy na to wydarzenie. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl.

Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe.

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

10 powodów, dla których warto pomyśleć o zmianie pracy

Nie warto rezygnować z pracy pod wpływem impulsu czy w złości. Oto powody, dla których warto pomyśleć nad zmianą pracy.

Błędy pracodawców związane z czasem pracy

Planowanie miesiąca, układanie grafików czy rozkład czasu pracy to wszystko rutynowe czynności, wykonywane w każdej firmie. Nie jest to wcale takie proste i z tego powodu, szczególnie w dużych firmach, zajmuje się tym specjalny dział kadr i płac. Część pracodawców jednak samodzielnie prowadzi ewidencję czasu pracy i układa harmonogramy. Czy wiesz, jakie pułapki i błędy mogą narazić Cię na nieprzyjemności?

W jakich branżach pracuje się najlżej?

Osoby zatrudnione w sektorze prywatnym pracują dłużej niż osoby pracujące w sektorze publicznym - wynika z raportu GUS. Różnica między tymi sektorami wynosi 2 godziny. Jak pracują Polacy?

Rekompensowanie pracy w wolną sobotę

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Zasady organizacji czasu pracy poprzez wprowadzenie tzw. instytucji ruchomego czasu pracy

Ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy dwie regulacje, których naczelnym celem jest uelastycznienie organizacji czasu pracy. Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w zakładzie pracy?

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy nie jest możliwe bez zgody związków zawodowych lub niezorganizowanych w organizacjach pracowniczych reprezentantów pracowników. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu.

Skrócenie czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek - projekt odrzucony

20 maja br. Sejm odrzucił projekt dotyczący skrócenia czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek do czterech godzin z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. W 15 krajach Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych

Cudzoziemcy pracujący sezonowo i krótkoterminowo będą musieli posiadać zezwolenie na pracę - wynika z projektu ustawy o promocji zatrudnienia. Zezwolenie na pracę ma wejść w miejsce uproszczonej procedury oświadczeniowej, co oznacza większe formalności. Obecnie projekt jest przedmiotem analizy.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę

Pracą w wolną sobotę jest praca świadczona dodatkowo po przepracowaniu pięciu dni w tygodniu. Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy co do zasady przysługuje dodatkowy dzień wolny. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia jest jednak możliwa, jeżeli pracodawca nie jest w stanie udzielić dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku będzie się różnić w poszczególnych miesiącach, w zależności od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku?

Czas pracy kierowcy samochodu osobowego 2016

Kierowcy samochodów osobowych są objęci przepisami ustawy o czasie pracy kierowców. Jak rozliczyć czas pracy kierowców osobowych w 2016 r.?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Rozliczenie czasu pracy podczas podróży służbowej

Podróż służbowa oznacza wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jak rozliczać podróże służbowe w 2016 r.?

Nadmiar obowiązków w pracy - jak być asertywnym

Nadmiar obowiązków w pracy może powodować stres i frustrację. W pewnych sytuacjach należy być asertywnym i powiedzieć "nie".

Rzecznik Praw Pacjenta apeluje o zmiany w kształceniu lekarzy

Według Rzecznika Praw Pacjenta należy wprowadzić zmiany dotyczące kształcenia lekarzy oraz programów kształcenia przed- i podyplomowego. Ponadto zdaniem Rzecznika lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas.

Praca w korporacji - jak się w niej odnaleźć

Praca w korporacji rządzi się swoimi regułami. Z jednej strony jest to możliwość rozwoju, z drugiej duża dynamika pracy, która wywołuje stres czy napięcie. Jak się odnaleźć w dużej firmie?

Ustalenie wymiaru czasu pracy w 2016 r.

Na koniec roku 2015 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2016 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2016 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Święto 26 grudnia 2015 r. czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wyznaczenie dnia wolnego powinno przypadać do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Jak szukać pracy pracując na cały etat?

Poszukiwanie nowej pracy to praca na cały etat. Dlatego też, jeżeli jednocześnie pracujemy i poszukujemy pracy, należy dokładnie rozplanować działania, tak by zaniedbywać dotychczasowych obowiązków.

Wymiar czasu pracy 2016

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym w normalnym czasie pracy. W 2016 roku zabraknie świąt przypadających w sobotę i obniżających wymiar czasu pracy. Ile wymiar czasu pracy wynosi w 2016 roku?

Jak szukać pracy przez internet (e-usługi)

Specjalna platforma praca.gov.pl umożliwia zarejestrowanie się w urzędzie pracy przez internet. W tym celu należy wypełnić i wysłać wniosek za pomocą portalu. Ponadto na stronie można znaleźć najnowsze oferty pracy, staży i praktyk zawodowych.

Niepełny etat w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę?

Planowanie pracy w systemie równoważnym

Równoważny system czasu pracy można wprowadzić, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Polega on na tym, że w niektórych dniach dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Wydłużone godziny pracy powinny być zrównoważone krótszą pracą w inne dni lub dniami wolnymi od pracy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy a czas pracy pracownika

Zmiana czasu letniego na zimowy powoduje pojawienie się cyklicznie powtarzających się wątpliwości, co do tego w jaki sposób rozliczać czas pracownika mającego nocną zmianę na przełomie 24/25 października. Czy w związku z powstaniem dodatkowej godziny do przepracowania, powstaje automatycznie praca w godzinach nadliczbowych? Jak rekompensować wystąpienie godziny nadliczbowej? Jak postąpić w odmiennej sytuacji - zmiany czasu zimowego na letni?

Rośnie liczba osób delegowanych do pracy w UE

Polska jest największym eksporterem usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Polskie firmy delegują zarówno pracowników sezonowych, jak i specjalistów. Osoba, która chce podlegać pod polski system zabezpieczenia społecznego musi spełniać określone warunki.

Zapotrzebowanie na pracowników na Pomorzu

Na Pomorzu liczba bezrobotnych spada nieprzerwanie od lutego br. W Pomorskiem największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z obszaru IT (programistów, testerów) i pracowników z sektora stoczniowego.

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?

Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy.

Czym jest ruchomy czas pracy?

Jest to rozkład czasu pracy, który może być stoso­wany w ramach systemów czasu pracy. W praktyce, ze względów organizacyjnych, najczęściej wystę­puje w systemie czasu pracy podstawowym bądź równoważnym (jeżeli jest to możliwe).

Na czym polega równoważny system czasu pracy?

Równoważny system czasu pracy to system, w którym możliwe jest wydłużenie wymia­ru godzin do przepracowania w poszczególnych dniach i odpowiednie skracanie tego wymiaru w innych dniach.

Dobowy i tygodniowy odpoczynek - obowiązek pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zagwarantowania pracownikom nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz tygodniowego. Naruszenie przepisów o odpoczynkach dobowych oraz tygodniowych stanowi wykroczenie przeciw­ko prawom pracowniczym i jest zagrożone karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Indywidualny rozkład czasu pracy na wniosek pracownika

Indywidualny rozkład czasu pracy jest stosowany wyłącznie na wniosek pracownika. Uwzględnia on specyfikę pracy dla konkretnej osoby. Jednakże nie we wszystkich systemach może być on stosowany.

REKLAMA