REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na emeryturze – warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
Praca na emeryturze – warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury
Praca na emeryturze – warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób mimo przejścia na emeryturę nadal pracuje, aby dorobić do niskiej emerytury. Inni natomiast pracują, ponieważ nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Warto przy tym pamiętać o tym, że w momencie gdy od naszej umowy są odprowadzane składki do ZUS - wzrasta wysokość naszej emerytury. Jeśli chcemy dostawać wyższą emeryturę - musimy złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury.

Jeśli zdarzyłoby się, że wskutek przeliczenia obniżyłaby się wysokość emerytury to świadczenie będzie wypłacane w wysokości dotychczasowej – ZUS zawsze wypłaca świadczenie korzystniejsze dla emeryta.

Autopromocja

- Jeśli ktoś miał przyznaną emeryturę na tzw. starych zasadach ma możliwość doliczenia okresów przepracowanych przed przyznaniem emerytury np., gdy odnaleziono dokumenty potwierdzające pracę w okresie, który nie był uwzględniony przy jej obliczeniu – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Emeryt może także „doliczyć” okresy przepracowane już po przyznaniu emerytury, jeśli nadal pracuje a od umowy są odprowadzane składki do ZUS – dodaje Iwona Kowalska.

Ile może dorobić emeryt od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r.

W przypadku pracujących emerytów doliczenie okresów przepracowanych po przyznaniu emerytury jest możliwe po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a okresów sprzed przyznania emerytury i przeliczenia podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych zarówno przed, jak i po przyznaniu emerytury - w każdym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy osoba uprawniona do emerytury przyznanej przed 2009 r. nie miała dokumentów potwierdzających wysokość zarobków, to zarobki z tego okresu przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru były jako wynagrodzenie „zerowe”. Od 2009 r. przyjmuje się wynagrodzenie minimalne. Osoby, które dotychczas nie zgłosiły wniosku o „zamianę” wynagrodzenia zerowego na minimalne, mogą to zrobić w każdym czasie, bez dodatkowych dokumentów. W przypadku doliczania zarobków może się zdarzyć tak, że przy ubieganiu się o emeryturę ubezpieczony nie dysponował dokumentami potwierdzającymi wysokość najlepszych zarobków, ale dokumenty takie udało mu się zdobyć później. Wówczas emeryt może zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z ich uwzględnieniem. Inna możliwość podwyższenia emerytury dotyczy przypadków, w których wskazywane są zarobki uzyskane w całości lub w części już po przyznaniu emerytury. ZUS przeliczy podstawę wymiaru z uwzględnieniem tych zarobków pod warunkiem, że nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od dotychczasowego.

Wyższy wskaźnik nie jest wymagany:

- jeśli emerytura do dnia przeliczenia była zawieszona lub cały okres wymagany do ustalenia podstawy wymiaru przypada po przyznaniu świadczenia a wskaźnik wynosi co najmniej 130 proc.

- w przypadku ponownego ustalania podstawy wymiaru ze składek w części lub całości przypadających po przyznaniu emerytury jeśli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem ograniczenia do 250 proc. jest wyższy niż 250 proc.

Uwaga!

Takie ustalenie podstawy wymiaru może nastąpić tylko jeden raz. W innym wypadku – ZUS odmówi przeliczenia.

Osobom, które przeszły na emeryturę według nowych zasad i nadal pracują także przysługuje prawo do ponownego obliczenia wysokości pobieranej emerytury. Takie przeliczenie przysługuje nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego . Ponadto zmiany wprowadzone w 2015 r. w zakresie ustalania kapitału początkowego oznaczają, że część tych osób może liczyć na wyższe emerytury, dotyczy to zwłaszcza kobiet przebywających na urlopach wychowawczych przed 1999 r. dla których okres sprawowania opieki nad dzieckiem zostanie zaliczony do wysokości kapitału początkowego po 1,3 proc. podstawy wymiaru (poprzednio liczony był po 0,7 proc.) i absolwentów studiów wyższych, którym przy przyznaniu emerytury okres studiów przyjęty do wyliczenia kapitału początkowego ponownie zostanie przeliczony i przyjęty w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę (poprzednie ograniczenie wyliczano w stosunku do okresów składkowych udowodnionych na dzień 31.12.1998 r.)

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami (książka)

Inne zmiany z 2015 umożliwiające przeliczenie emerytury to:

Możliwość ustalenia emerytury na nowych zasadach dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r, które miały ustalone prawo do emerytury wcześniejszej oraz możliwość zastosowania tablic dalszego średniego trwania życia z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego jeśli będzie to korzystniejsze (poprzednio było możliwe zastosowanie tablic dalszego trwania życia dla wieku ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę)

We wniosku o przeliczenie należy zaznaczyć, o jakie przeliczenie się wnioskuje i dołączyć stosowne dokumenty. Przy przeliczeniu ze względu na staż pracy, konieczne będą świadectwa pracy i zaświadczenie o kontynuowaniu zatrudnienia, a przy przeliczeniu podstawy wymiaru - wysokość zarobków określona na druku ZUS Rp-7. Przy przeliczaniu nowych emerytur wystarczy złożyć wniosek bez dodatkowych dokumentów.

Autor: Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS, Województwa Dolnośląskiego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Ci ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA