Kategorie

Nadużywanie umów o dzieło przy zatrudnianiu cudzoziemców

Nadużycia przy zatrudnianiu cudzoziemców /Fot. Fotolia
Nadużycia przy zatrudnianiu cudzoziemców /Fot. Fotolia
ShutterStock
Aż 31 % cudzoziemców pracuje na umowie o dzieło, a więc nie ma odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej podejmuje kroki mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Wystąpiło do PIP z prośbą o podjęcie zintensyfikowanych kontroli w tym zakresie.

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie w mediach doniesieniami o nieprawidłowościach w zatrudnianiu Ukraińców, przejawiających się w nadużywaniu umów o dzieło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat, w którym poinformowało o sytuacji cudzoziemców na polskim rynku pracy oraz o podjętych przez siebie działaniach.

Umowy o dzieło dotyczyły 31% zarejestrowanych w 2016 r. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W porównaniu do 2013 r., kiedy umów o dzieło było ponad 50%. Zatem sytuacja poprawiła się – jednak odsetek tego typu umów jest nadal wysoki.

Największy udział wśród rejestrowanych oświadczeń w 2016 r. miały umowy zlecenie (48%), a umów o pracę dotyczyło 20% oświadczeń.

Szczególnie dominacja umów o dzieło jest widoczna w rolnictwie – w 2016 r. na 260 tys. na ok. 318 tys. oświadczeń zarejestrowanych w rolnictwie deklarowano zawarcie umów o dzieło, czyli ok 82%.

Zobacz: Umowy cywilnoprawne

Właściwe do kontroli w zakresie umów pod kątem istnienia stosunku pracy i odpowiednio objęcia obowiązkiem ubezpieczenia są PIP i ZUS. W ostatnich dniach, odbyło się spotkanie kierownictwa ZUS i PIP oraz kierownictwa ZUS i SG – w celu zintensyfikowania współpracy w tym zakresie.

Przygotowany przez MRPiPS projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i niektórych innych ustaw służy zasadniczo wdrożeniu dyrektywy PE, jednak również ma na celu ograniczenie zidentyfikowanych nadużyć związanych z funkcjonowaniem systemu oświadczeń.

Przewidziane są tam m.in. przesłanki odmowy wydania zezwolenia na pracę czy zarejestrowania oświadczenia, gdy podmiot nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych lub nie zgłasza do ubezpieczenia społecznego pracowników lub innych osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.

Weryfikacja wywiązywania się z tych obowiązków ma się dokonywać dzięki wymianie informacji pomiędzy PUP i wojewodą, a ZUS za pomocą systemów teleinformatycznych.

Aby zachęcić pracodawców do stosowania umów o pracę przewidziano możliwość kontynuacji legalnego zatrudnienia cudzoziemca, dotychczas pracującego na podstawie oświadczenia, a oczekującego na wydanie dłuższego zezwolenia na pracę.

Postanowienia umowy, przewidujące możliwość automatycznego potrącenia czynszu z wynagrodzenia cudzoziemca, są nieważne. Przed podpisaniem umowy, określającej warunki najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przedstawienia mu tłumaczenia umowy na język dla niego zrozumiały.

Dla wielu pracodawców – wobec braku pracowników o odpowiednich kwalifikacjach - zatrudnienie cudzoziemców jest bardzo potrzebne. Korzystają też na tym cudzoziemcy, bo szybciej mogą podjąć legalną pracę w Polsce. Natomiast bezwzględnie przypadki nadużyć powinny podlegać stosownej karze.

Zdarza się, że podobnie jak w przypadku obywateli polskich, niektóre podmioty zawierają z cudzoziemcami umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług z rozwiązaniami niekorzystnymi dla pracownika. Nie są wówczas odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne. Jest to niekorzystne dla cudzoziemców – obywateli państw, z którymi mamy zawarte umowy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi działania informacyjne, także skierowane do cudzoziemców, zwłaszcza objętych procedurą oświadczeniową, regularnie aktualizując broszury dot. pracy krótkoterminowej, również w j. ukraińskim. Wskazane są tam, choć syntetycznie, informacje o różnych rodzajach umów dot. pracy w Polsce.

W ostatnich dniach resort wystosował pismo do dyrektorów powiatowych urzędów pracy, wojewodów, Państwowej Inspekcji Pracy, Komendy Głównej Straży Granicznej oraz organizacji pracodawców, z prośbą o przeprowadzenie działań informacyjnych wśród pracodawców, mających na celu uświadomienie im istoty umowy o dzieło oraz skutków nieprawidłowego zawierania umów.

MRPiPS wystąpiło do PIP z prośbą o podjęcie zintensyfikowanych kontroli w tym zakresie. 

Zobacz: Kalkulatory

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.