REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.
Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 maja 2017 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. W wykazie prac zabronionych znalazły się prace związane z nadmiernym wysiłkiem oraz nowy czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze.

Od maja weszło w życie Rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Sprawdź, co się zmieniło!

Autopromocja

Do tej pory wykaz prac, których nie mogą wykonywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, był określony w Rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Konieczność wydania nowego rozporządzenia podyktowana była m.in. potrzebą wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, tych, które niedawno rodziły oraz karmiących. W związku z czym w dokumencie zostały określone prace, których nie powinny wykonywać ciężarne oraz karmiące piersią, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Prace związane z nadmiernym wysiłkiem

W wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych w pierwszym dziale znalazły się te dotyczące podnoszenia, przenoszenia, pracy w określonej pozycji. Zgodnie z przepisami kobieta w ciąży nie może ręcznie podnosić i przenosić przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg. Niedopuszczalne jest również przewożenie ładunków na wózku jednokołowym lub wielokołowym poruszanym ręcznie.

Maksymalny czas pracy kobiety w ciąży w pozycji stojącej łącznie nie może przekraczać 3 godzin w czasie zmiany roboczej, przy czym należy pamiętać, że czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, a po każdym kwadransie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pracy przy komputerze łączny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Po każdych 50 minutach pracy przy ekranie pracownicy przysługuje 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy.

Dla kobiet karmiących dziecko piersią maksymalny ciężar przy przenoszeniu został określony na 6 kg przy pracy stałej oraz 10 kg w przypadku pracy dorywczej. Ustawodawca nie odniósł się do pracy w pozycji stojącej oraz przy komputerze.

Prace w mikroklimacie, hałasie…

Rozporządzenie traktuje również o pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, w warunkach narażenia na hałas bądź drgania, działania pola elektromagnetycznego oraz promieniowania jonizującego, w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, w narażeniu na działania szkodliwych substancji chemicznych oraz o pracy grożącej ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć w treści rozporządzenia.

Źródło: Rozporządzenie w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA