REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Dlaczego warto angażować się w wolontariat?

REKLAMA

Autopromocja

Dla studenta czy ucznia szkoły średniej wolontariat to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego, ale też możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Tym samym to doskonały instrument do zdobywania praktycznych umiejętności, kształtowania kompetencji miękkich, a także nabywania kontaktów biznesowych, pomocnych w przyszłej karierze zawodowej. Jak podkreśla Anna Korzeniewska, założycielka Fundacji Rozwoju Talentów prowadzącej akcję „Nowe oblicze wolontariatu”: - Rzeczywiście, w większości przeprowadzanych przez nas rekrutacji na płatne staże czy do pierwszej pracy, zarówno my, jak i przedsiębiorcy, premiujemy osoby wykazujące doświadczenie pozaszkolne, do którego zalicza się m.in. zaangażowanie w wolontariat.

O tym, że udział w prospołecznych aktywnościach może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodową, mówi także badanie „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015”, przeprowadzone przez zespół badaczy Stowarzyszenia Klon/Jawor na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tys. stowarzyszeń i fundacji. Zgodnie z nim, aż 31 proc. pracowników polskich organizacji pozarządowych swoją działalność w fundacji czy stowarzyszeniu zaczynało właśnie od stanowiska wolontariusza, a dla 15 proc. z nich była to pierwsza w życiu praca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe oblicze wolontariatu kontra staże i praktyki

Jak przyznają eksperci z Fundacji Rozwoju Talentów, udział w dobrze zorganizowanym programie wolontariatu to nie tylko dodatkowy punkt w CV, ale przede wszystkim forma aktywnego zdobywania pożądanego przez pracodawców doświadczenia i kompetencji w zakresie m.in. komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania problemów, zarządzania zadaniami czy radzenia sobie ze stresem. Będąc nie tyle alternatywą, co uzupełnieniem dla stażu czy praktyki, wolontariat poszerza horyzonty, mogąc definiować kierunek przyszłej kariery zawodowej. W zależności od programu, wolontariusze szkolą się bowiem w różnych dziedzinach – tworzą i koordynują ambitne projekty, współorganizują konferencje, manifestacje, kwesty, koncerty i imprezy, pomagają przy kampaniach i działaniach promocyjnych, w tym przygotowywaniu ulotek, folderów i ich dystrybucji czy udzielają porad specjalistycznych w dziedzinie np. prawa, księgowości czy marketingu i PR.

Ponad 100 tys. potencjalnych ofert dla wolontariuszy

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Stowarzyszenia Klon/Jawor, dziś w Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tys. organizacji pozarządowych, z czego aż 61 proc. korzysta z regularnej pomocy ze strony wolontariuszy. Wśród tak dużej liczby fundacji i stowarzyszeń, każdy ambitny student czy uczeń bez problemu znajdzie dziedzinę bliską, nie tylko swoim zainteresowaniom zawodowym, ale i sercu. Szczególnie, że wybór jest ogromny – od organizacji, których głównymi dziedzinami działania jest „sport, turystyka, rekreacja i hobby” (34 proc.), przez specjalizujące się w „edukacji i wychowaniu” (15 proc.) oraz „kulturze i sztuce” (13 proc.), po fundacje i stowarzyszenia zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną (8 proc.), ochroną zdrowia (7 proc.) czy rozwojem lokalnym (6 proc.).

Polecamy: Kodeks pracy z komentarzem (PDF)

Choć nowe oblicze wolontariatu nadal zakłada niezarobkowe wspieranie społecznie pozytywnej inicjatywy, trzeba pamiętać, że finanse są naturalną konsekwencją doświadczenia, jakie nabywa wolontariusz. Młody człowiek nie tylko robi coś dobrego dla ważnej dla niego sprawy, ale ma też szansę zaistnieć na rynku pracy, poznać jego wymagania i realia oraz zdobyć kontakty biznesowe i doświadczenie, mogące stać się podstawą do nauki zawodu dającego w przyszłości ciekawą pozycję i pensję.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA