REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Zuzanna Taraszewska
PR-imo public relations
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Dlaczego warto angażować się w wolontariat?

REKLAMA

Autopromocja

Dla studenta czy ucznia szkoły średniej wolontariat to nie tylko wyraz zaangażowania społecznego, ale też możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Tym samym to doskonały instrument do zdobywania praktycznych umiejętności, kształtowania kompetencji miękkich, a także nabywania kontaktów biznesowych, pomocnych w przyszłej karierze zawodowej. Jak podkreśla Anna Korzeniewska, założycielka Fundacji Rozwoju Talentów prowadzącej akcję „Nowe oblicze wolontariatu”: - Rzeczywiście, w większości przeprowadzanych przez nas rekrutacji na płatne staże czy do pierwszej pracy, zarówno my, jak i przedsiębiorcy, premiujemy osoby wykazujące doświadczenie pozaszkolne, do którego zalicza się m.in. zaangażowanie w wolontariat.

O tym, że udział w prospołecznych aktywnościach może mieć wpływ na przyszłą karierę zawodową, mówi także badanie „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015”, przeprowadzone przez zespół badaczy Stowarzyszenia Klon/Jawor na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tys. stowarzyszeń i fundacji. Zgodnie z nim, aż 31 proc. pracowników polskich organizacji pozarządowych swoją działalność w fundacji czy stowarzyszeniu zaczynało właśnie od stanowiska wolontariusza, a dla 15 proc. z nich była to pierwsza w życiu praca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe oblicze wolontariatu kontra staże i praktyki

Jak przyznają eksperci z Fundacji Rozwoju Talentów, udział w dobrze zorganizowanym programie wolontariatu to nie tylko dodatkowy punkt w CV, ale przede wszystkim forma aktywnego zdobywania pożądanego przez pracodawców doświadczenia i kompetencji w zakresie m.in. komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania problemów, zarządzania zadaniami czy radzenia sobie ze stresem. Będąc nie tyle alternatywą, co uzupełnieniem dla stażu czy praktyki, wolontariat poszerza horyzonty, mogąc definiować kierunek przyszłej kariery zawodowej. W zależności od programu, wolontariusze szkolą się bowiem w różnych dziedzinach – tworzą i koordynują ambitne projekty, współorganizują konferencje, manifestacje, kwesty, koncerty i imprezy, pomagają przy kampaniach i działaniach promocyjnych, w tym przygotowywaniu ulotek, folderów i ich dystrybucji czy udzielają porad specjalistycznych w dziedzinie np. prawa, księgowości czy marketingu i PR.

Ponad 100 tys. potencjalnych ofert dla wolontariuszy

Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Stowarzyszenia Klon/Jawor, dziś w Polsce zarejestrowanych jest ponad 100 tys. organizacji pozarządowych, z czego aż 61 proc. korzysta z regularnej pomocy ze strony wolontariuszy. Wśród tak dużej liczby fundacji i stowarzyszeń, każdy ambitny student czy uczeń bez problemu znajdzie dziedzinę bliską, nie tylko swoim zainteresowaniom zawodowym, ale i sercu. Szczególnie, że wybór jest ogromny – od organizacji, których głównymi dziedzinami działania jest „sport, turystyka, rekreacja i hobby” (34 proc.), przez specjalizujące się w „edukacji i wychowaniu” (15 proc.) oraz „kulturze i sztuce” (13 proc.), po fundacje i stowarzyszenia zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną (8 proc.), ochroną zdrowia (7 proc.) czy rozwojem lokalnym (6 proc.).

Polecamy: Kodeks pracy z komentarzem (PDF)

Choć nowe oblicze wolontariatu nadal zakłada niezarobkowe wspieranie społecznie pozytywnej inicjatywy, trzeba pamiętać, że finanse są naturalną konsekwencją doświadczenia, jakie nabywa wolontariusz. Młody człowiek nie tylko robi coś dobrego dla ważnej dla niego sprawy, ale ma też szansę zaistnieć na rynku pracy, poznać jego wymagania i realia oraz zdobyć kontakty biznesowe i doświadczenie, mogące stać się podstawą do nauki zawodu dającego w przyszłości ciekawą pozycję i pensję.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA