REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.
Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego
Udział pracowników w szkoleniach a czas pracy/ Fot. Fotolia
Udział pracowników w szkoleniach a czas pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Szkolenia z zakresu bhp

Udział pracownika w szkoleniu z zakresu bhp nie budzi wątpliwości praktycznych. Zgodnie z art. 2373 § 3 Kodeksu pracy szkolenia z zakresu bhp organizowane są w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Oznacza to, że do czasu pracy należy zaliczyć także te szkolenia, które są organizowane poza godzinami pracy. W takiej sytuacji pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA

W literaturze przedmiotu wskazuje się, że ponieważ szkolenia bhp są dla pracownika obowiązkowe i ściśle związane z wykonywaniem obowiązków w ramach stosunku pracy, pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, a co za tym idzie szkolenia te należy w pełnym wymiarze zakwalifikować jako czas pracy.

Rodzaje szkoleń

REKLAMA

Wyróżnia się na kilka rodzajów szkoleń, które mogą wystąpić podczas stosunku zatrudnienia. Ze względu na tematykę szkoleń możemy wyróżnić ich dwa podtypy. Szkolenia szczególne, czyli takie, które podnoszą kwalifikację pracownika, które są wymagane u konkretnego pracodawcy. Umiejętności nabyte przez pracownika mają więc bezpośredni wpływ na podnoszenie jakości świadczonej pracy przez pracownika.

Drugim typem są szkolenia ogólne, których istotą jest zdobywanie przez pracownika wiedzy ogólnej, która nie jest bezpośrednio związana z powierzonymi obowiązkami przypisanymi do konkretnego stanowiska i może być także wykorzystana w przyszłości na innym stanowisku lub u innego pracodawcy.

Ponadto ze względu na charakter uczestnictwa wskazuje się na szkolenia dobrowolne, w których pracownik bierze udział z własnej inicjatywy a nieuczestniczenie w nich, co do zasady, nie powoduje negatywnych konsekwencji dla pracownika oraz szkolenia przymusowe. Udział pracownika w szkoleniach przymusowych wynika z polecenia pracodawcy, a niewykonanie takiego polecenia może skutkować wyciągnięciem konsekwencji porządkowych wobec pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Uwzględniając powyższy podział, można wskazać, które szkolenia należy zakwalifikować jako czas pracy. Mianowicie, w doktrynie wskazuje się, że wszystkie szkolenia o charakterze szczególnym ze względu na swoje bezpośrednie powiązanie z istotą świadczenia pracy, należy zakwalifikować jako czas pracy pracownika. Z kolei uznanie, że udział pracownika w szkoleniu ogólnym stanowi czas pracy, zależy od kryterium drugiego, tj. jego dobrowolności. Zgodnie z poglądem prezentowanym przez prof. Arkadiusza Sobczyka polecenie służbowe pracodawcy w przypadku szkoleń należy rozumieć jako formalne zobowiązanie pracownika do udziału w takowym (tak Arkadiusz Sobczyk, Kodeks pracy. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2017). Jeśli pracownik nie wykona tego polecenia, naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze. Mając na względzie powyższe należy podkreślić, że dobrowolny udział pracownika, nawet za zgodą i wiedzą pracodawcy, nie stanowi czasu pracy.

Na marginesie należy wskazać, że jeśli pracownik zostanie przez pracodawcę skierowany na szkolenie w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych na podstawie przepisów KP, to skierowanie to nie stanowi polecenia pracodawcy w rozumieniu przedstawionym powyżej. Pracownik może bowiem odmówić udziału w zaproponowanym szkoleniu, a jeśli pracownik nie ukończy go lub wycofa się, będzie odpowiadał między innymi w zakresie poniesionych przez pracodawcę kosztów.

Podsumowując powyższe, można wskazać, że jeśli szkolenie jest ogólne i dobrowolne, to nie wliczamy go do czasu pracy, jeśli szkolenie ma charakter szczególny i dobrowolny stanowi czas pracy. Czasem pracy jest także szkolenie przymusowe, niezależnie od tego, czy ma charakter ogólny, czy też szczególny.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami (książka)


Polecenie pracodawcy jako kryterium podstawowe

W doktrynie prawa pracy prezentowany jest także pogląd, zgodnie z którym pracodawca nie może wydać pracownikowi polecenia służbowego dotyczącego uczestnictwa w szkoleniu poza ustalonym dla pracownika rozkładem czasu. Zdaniem Piotra Wojciechowskiego, polecenie takie pracownik powinien potraktować jako niewiążącą ofertę. Dalej autor twierdzi natomiast, że nie ma prawnych przeszkód, aby przepisy wewnętrzne obowiązujące u danego pracodawcy lub umowa o pracę przewidywały obowiązek udziału pracownika we wskazanych przez pracodawcę szkoleniach (tak Piotr Wojciechowski, Szkolenia a czas pracy, MPPr 9/2005).

Wówczas polecenie pracodawcy będzie miało swoje źródło wewnętrznych regulacjach lub indywidualnej umowie o pracę, i stanie się dla pracownika wiążące. Udział pracownika w szkoleniu będzie miał wobec tego charakter wypełniania obowiązków służbowych i w całości zostanie wliczone do czasu pracy.

Szkolenie jako czas pracy

Ustalenie, że dane szkolenie stanowi czas pracy oznacza dla pracodawcy konieczność uwzględnienia czasu takich szkoleń w ustalonym dla pracownika harmonogramie. Jeśli szkolenie odbywa się poza godzinami pracy, to pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Należy także pamiętać, że jeśli szkolenie odbywa się w sobotę, która jest dla pracownika dniem rozkładowo wolnym od pracy, to pracodawca powinien udzielić pracownikowi jako rekompensaty dnia wolnego.

Udział pracowników w szkoleniach a czas pracy

Autor: Joanna Wymiatał

Źródło: Kancelaria Nowicki i Ziemczyk

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA