REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podjęcie pracy na świadczeniu przedemerytalnym

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Podjęcie pracy na świadczeniu przedemerytalnym /Fot. Fotolia
Podjęcie pracy na świadczeniu przedemerytalnym /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma przeciwwskazań, aby osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne mogła podejmować dodatkowe zatrudnienie, zarówno na podstawie umowy o pracę jak i zlecenia. Trzeba jednak mieć na względzie, że im wyższy przychód z zatrudnienia, tym świadczenie może się zmniejszyć, bądź zostać zawieszone w pełnej wysokości.

O świadczenie przedemerytalne ubiegać mogą się osoby, z którymi rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, m.in. z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy oraz osiągnęły określony wiek i odpowiednie długi okres składkowy. Dodatkowym warunkiem, który należy spełnić przed ubieganiem się o świadczenie przedemerytalne, to pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez minimum 180 dni. Szczegółowe warunki dot. wieku, stażu pracy oraz rejestracji w Urzędzie Pracy reguluje ustawa o świadczeniu przedemerytalnym.

Autopromocja

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne i jednocześnie osiągająca dochody z innych źródeł jest zobligowana do tego, aby niezwłocznie powiadomić jednostkę ZUS, która dokonuje wypłaty tegoż świadczenia o fakcie podjęcia zatrudnienia. Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy/zleceniodawcy. Dodatkowo do końca maja danego roku należy złożyć oświadczenie o osiągnięciu dochodu za okres od marca do lutego kolejnego roku, przykładowo od 1 marca 2017 r. do 28 luty 2018 r. Przy przygotowywaniu takiego oświadczenia, należy zwrócić uwagę na to, że dla ZUS ważne jest to, kiedy nastąpiła wypłata wynagrodzenia, a nie za jaki miesiąc zostało naliczone.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Pracodawca zatrudnił pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne z dniem 1 września 2017 r. na ½ etatu, wypłata dokonywana jest z dołu do 10 dnia miesiąca. Do końca maja 2018 r. pracodawca prześle do ZUS zaświadczenie o dochodach wypłaconych w miesiącu październiku, wrześniu, listopadzie i grudniu 2017 oraz w styczniu i w lutym 2018 r., czyli za listę płac za okres od września 2017 r. do stycznia 2018 r.

Od 1 marca 2017 r. świadczenie przedemerytalne wynosi 1 040,00 zł i obowiązuje do końca lutego następnego roku. Kwota ta podlega okresowej waloryzacji zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie emerytalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wspomniano na wstępie, wypłata świadczenia przedemerytalnego może zostać zmniejszona lub zawieszona w pełnej wysokości w zależności od osiągniętego dochodu. Jeżeli dochód świadczeniobiorcy nie przekracza dopuszczalnej kwoty przychodu tj. 1 011,80 zł (obowiązuje od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2018 r.), wówczas świadczenie przedemerytalne jest wypłacane w pełnej wysokości. Zmniejszenie świadczenia następuje, gdy przychód przekracza miesięcznie dopuszczalną kwotę przychodu, tj. kwotę 25% prognozowanego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ale nie przekracza granicznej kwoty przychodu - 70% tego wynagrodzenia. Świadczenie zostaje zmniejszone o kwotę tego przekroczenia. Jednak świadczenie nie może być niższe niż jego gwarantowana wysokość tj. 520,00 zł (obowiązuje od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2018 r.).

Gdy kwota przychodu przekroczy graniczną kwotę przychodu, wówczas świadczenie przedemerytalne ulega całkowitemu zawieszaniu.

Rozliczenie przychodu dokonywane jest po zakończeniu roku rozliczeniowego (od 1 marca każdego roku do końca lutego roku następnego), w formie rocznej lub miesięcznej. Pozwala to na rozliczenie świadczeniobiorcy w sposób dla niego najkorzystniejszy. Kwoty przychodu, które zostały osiągnięte w poszczególnych miesiącach rozliczeniowych, zostają porównane z kwotą dopuszczalną i graniczną.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z lutego br., dopuszczalne i graniczne kwoty przychodu wpływające na zmniejszanie i zawieszanie świadczeń przedemerytalnych od 1 marca 2017 r. przedstawiają się następująco:

 • miesięczna dopuszczalna kwota przychodu – 1 011,80 zł;
 • miesięczna graniczna kwota przychodu – 2 833,10 zł;
 • roczna dopuszczalna kwota przychodu – 12 141,60 zł;
 • roczna graniczna kwota przychodu – 33 997,20 zł.

Podstawa prawna:

- art. 2, art. 3, art. 5, art. 6, art. 6b ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. 2004 nr 120 poz. 1252 z późn. zm.);

- Monitor Polski z dnia 24 lutego 2017 r. poz. 220.

Zobacz: Ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA