Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu bezrobocie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące bezrobocie.
Przez jaki okres pracodawcy przysługuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP
Aktualizacja: 08.08.2012
Za pośrednictwem urzędu pracy od 16 lipca br. zatrudniliśmy bezrobotną 52-letnią kobietę. Zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony 18 miesięcy. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za cały okres świadczenia przez nią pracy? »
Aktualizacja: 30.08.2012
W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy. »
Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę
Aktualizacja: 15.07.2011
W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia. »
Aktualizacja: 14.06.2011
Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż. »
Zatrudnianie cudzoziemców - 19 tys. pozwoleń na pracę
Aktualizacja: 23.03.2011
Około 19 tys. cudzoziemców otrzymało w 2010 r. w woj. mazowieckim pozwolenia na pracę. Na podstawie oświadczenia składanego przez pracodawcę zatrudnionych było 90 tys. cudzoziemców - poinformowała Agnieszka Łuszczyńska z urzędu wojewódzkiego. »
Plusy i minusy pracy w Niemczech
Aktualizacja: 01.03.2011
Polacy zaczęli baczniej przyglądać się niemieckiemu rynkowi pracy, który otworzy się dla nas 1 maja br. Na forach internetowych zaroiło się od opinii na temat plusów i minusów pracy w Niemczech. »
Zgłaszanie ofert pracy przez pracodawców
Aktualizacja: 15.02.2011
Urząd pracy nie musi akceptować każdej oferty pracy. Ma prawo odmówić jej przyjęcia, ale musi to uzasadnić. Zasady te wchodzą w życie 1 lutego 2011 r. Do tej pory urząd nie mógł przyjąć oferty od pracodawcy, jeżeli w ciągu roku przed jej złożeniem skazano go za naruszenie praw pracowniczych, a także gdy stawiał w niej wymagania dyskryminujące kandydatów. »
Wyższa składka rentowa nie rozwiąże problemów emerytalnych
Aktualizacja: 04.01.2011
Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy. »
Warunki zatrudnienia obcokrajowca skierowanego do pracy w Polsce
Aktualizacja: 29.09.2010
Pracownicy skierowani do pracy w Polsce z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej powinni mieć zapewnione warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z kodeksu pracy i innych przepisów. »
Jak po zmianie przepisów zatrudniać stażystów z urzędu pracy
Aktualizacja: 28.10.2009
Od 17 września 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Nowe przepisy ograniczają liczbę stażystów, których pracodawca może przyjąć na staż. Wprowadzają również regulacje w zakresie czasu pracy stażystów oraz przypadków zakończenia stażu przed ustalonym terminem. »
Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego
Aktualizacja: 02.09.2009
Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych? »
Wypowiedzenia w trakcie procedury przygotowawczej do zwolnień grupowych
Aktualizacja: 13.05.2009
W naszym zakładzie trwają zwolnienia grupowe. Pracodawca skonsultował zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zawiadomił również na piśmie te organizacje o przyczynach zwolnienia oraz liczbie zatrudnionych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia. Nastąpiło również zawarcie porozumienia. Pracodawca jednak nie zawiadomił w wymaganym terminie powiatowego urzędu pracy o zamierzonych zwolnieniach. Czy pracodawca z uwagi na trwającą procedurę będzie mógł wręczyć nam wypowiedzenia umów o pracę? »
Aktualizacja: 14.01.2010
Stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje mu m.in. prawo do urlopu okolicznościowego. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę? »
Wniosek o odroczenie składek za XI