REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. o 0,2 pkt.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC)

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach bezrobocia wzrósł w lutym 2024 r. o 0,2 pkt. Nastąpiło to po raz pierwszy po czterech miesiącach, w których wartość tego wskaźnika spadała. Według ekspertów BIEC, którzy opracowują wskaźnik, jego wartość oraz wahania nie zapowiadają obecnie większej zmiany stopy bezrobocia w najbliższej przyszłości. Niewykluczone są jednak wahania stopy bezrobocia o charakterze sezonowym.

Autopromocja

Więcej ofert pracy zapowiada poprawę sytuacji na rynku 

Cztery składowe spośród siedmiu, które bierze się pod uwagę przy obliczaniu Wskaźnika Rynku Pracy oddziałują obecnie w kierunku spadku jego wartości. Według ekspertów BIEC zapowiada to poprawę sytuacji na rynku pracy i spadek stopy bezrobocia. 

Liczba nowych ofert zatrudnienia zgłaszanych do urzędów pracy to czynnik, który w największym stopniu oddziału w kierunku spadku stopy bezrobocia. Wprawdzie w styczniu 2024 r. liczba nowych ofert zmalała w stosunku do grudnia 2023 r. o 8 proc., ale – jak wskazuje BIEC w raporcie dotyczących Wskaźnika Rynku Pracy – utrzymuje się na dość wysokim poziomie w liczbach bezwzględnych. W porównaniu natomiast do stycznia 2023 r. liczba wakatów zgłoszonych do urzędów pracy zwiększyła się ok. 8 proce. Podobne optymistyczne dane zarejestrował ostatnio Barometr Ofert Pracy, powstający w oparciu o obserwacje liczby ofert pracy ukazujących się na portalach internetowych – stwierdza raport BIEC.

Więcej bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy

Z kolei trzy składowe Wskaźnika Rynku Pracy świadczą o tym, że może dojść do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Najbardziej niepokojący jest wzrost liczby nowych bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy.

W styczniu 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było ogółem 837,1 tys. bezrobotnych – o 48,9 tys. więcej niż w grudniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w ten sposób o 6,2 proc. Nowo zarejestrowanych bezrobotnych natomiast było w styczniu o ponad 30 proc. więcej niż w grudniu. Zdaniem analityków BIEC tak istotny wzrost może być konsekwencją wprowadzonych zmian instytucjonalnych, dotykających rynku pracy, jak choćby wzrostu wysokości płacy minimalnej. 

Ważne

Wynagrodzenie minimalne za pracę wzrosło:

 • 1 lipca 2023 r. – do kwoty 3600 zł,
 • 1 stycznia 2024 r. – do kwoty 4242 zł.

Eksperci opracowujący Wskaźnik Rynku Pracy zauważają jednak, że na ogół pierwszy miesiąc każdego roku to okres, w który odnotowuje się zjawisko zwiększonego napływu do bezrobocia. Stwierdzają zarazem, że w styczniu 2024 r.  skala wzrostu liczby nowych bezrobotnych należy do wyjątkowo wysokich. Raport BIEC zawiera prognozę, że nowo zarejestrowani bezrobotni stosunkowo szybko znajdą zatrudnienie, choćby ze względu na niski poziom zatrudnialności bezrobotnych pozostających dotychczas w rejestrach urzędów pracy. Jak dotąd bowiem odpływ z bezrobocia z tytułu podjęcia zatrudnienia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, średnio 56 tys. osób w 2023 r. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  REKLAMA

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  REKLAMA

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA