REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

powiatowy urząd pracy bezrobocie bezrobotni praca doradztwo poradnictwo zasiłek zasiłki socjal
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,3 proc.

GUS potwierdził szacunki MRPiPS. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu marca 2024 r. wyniosła 5,3 proc. W porównaniu do lutego br. spadła o 0,1 pkt proc. – tak jak w zestawieniu z marcem 2023 r. Niższą stopę bezrobocia w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Autopromocja

W końcu marca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 822,2 tys. osób bezrobotnych, czyli o 24,7 tys. (2,9 proc.) mniej niż w końcu marca 2023 r. oraz o 23,1 tys. (2,7 proc.) mniej niż w lutym br. Tym samym dynamika spadku była silniejsza niż w marcu w latach 2020-2023.

W marcu 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowało się 98,6 tys. bezrobotnych, wyrejestrowało natomiast 121,6 tys. W ubiegłym miesiącu 64,2 tys. osób podjęło pracę (w tym 50,4 proc. pracę niesubsydiowaną, czyli nie finansowaną ze środków publicznych). W tym czasie udział w aktywnych formach zatrudnienia rozpoczęło 34 tys. osób pozostających bez pracy.

Gdzie bezrobocie jest najniższe, a gdzie najwyższe

Stopa bezrobocia w końcu marca br. kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w województwie wielkopolskim do 8,7 proc. w podkarpackim. Najniższą wartość osiągnęła w mieście Katowice, powiecie poznańskim i mieście Poznań (1,1 proc.), a najwyższą w powiecie szydłowieckim (24,1 proc.). 

W całym kraju bez pracy częściej pozostawały kobiety – 51,8 proc. wobec 48,2 proc. mężczyzn, a także mieszkańcy miast – 54,7 proc. wobec 45,3 proc. bezrobotnych stanowiących mieszkańców wsi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska za Czechami

Polska od dawna utrzymuje się w ścisłej czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. 

Według Eurostatu i jego metodologii stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 2,9 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,5 proc. w strefie euro. Lepszy wynik odnotowały tylko Czechy (2,6 proc.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA