REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Bez pracy było 837,7 tys. osób, o prawie 50 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2023 r., ale o 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. W końcu stycznia zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych, czyli o 49,5 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.

Według stanu na 31 stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych – wynika ze wstępnych danych, jakie podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. W stosunku do grudnia 2023 r. przybyło 49,5 tys. bezrobotnych. Wzrost ich liczby wyniósł zatem 6,3%. Z kolei w porównaniu do stycznia 2023 r. liczba bezrobotnych spadła o 19,8 tys. osób (2,3%).

Autopromocja

Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%

W porównaniu ze stanem na 31 grudnia 2023 r. nastąpił wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego o 0,3 pkt. proc. Wskaźnik ten na koniec stycznia 2024 r. wyniósł wobec tego 5,4%. 

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej publikując dane o bezrobociu w styczniu zwróciło uwagę na to, że także w ubiegłych latach początek roku przynosił wzrosty stopy bezrobocia. I tak w styczniu 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,3 pkt. proc. w stosunku do grudnia 2022 r. W styczniu 2022 r. podobny wzrost wyniósł 0,1 pkt. proc., w 2021 r. – o 0,2 pkt. proc., a w 2020 r. – o 0,3 pkt. proc.

Ważne
Stopa bezrobocia rejestrowanego

Stopa bezrobocia rejestrowanego to udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

Spadek bezrobocia będzie na wiosnę

Zdaniem urzędników ministerstwa wzrost stopy bezrobocia na początku roku ma charakter cykliczny. Zimą następuje bowiem ograniczenie działalności w branżach, które są wrażliwe na warunki pogodowe, takich jak: rolnictwo, sadownictwo, budownictwo, turystyka, organizacja imprez etc. 

Resort zwraca uwagę, że w takich branżach utrzymanie pełnego zatrudnienia nie jest możliwe przez cały rok. Pracownicy, którzy podejmują pracę w miesiącach cieplejszych, kiedy dostępne są miejsca pracy, mają – według ministerstwa – świadomość, że zimą może nastąpić brak pracy. „Jak co roku spodziewane jest ożywienie na rynku pracy na wiosnę, wtedy zaczynają być poszukiwani pracownicy sezonowi” – twierdziło ministerstwo w opublikowanym komunikacie.

Skąd najwięcej bezrobotnych

Przed rejestracją – wynika z danych za styczeń 2024 r. podanych przez ministerstwo – bezrobotni pracowali w następujących sekcjach gospodarki:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (15,1% napływu), 
 • przetwórstwo przemysłowe (13,9%), 
 • budownictwo (9,0%). 

Jako bezrobotni rejestrowały się głównie osoby bez zawodu (14,7% napływu), sprzedawcy (8,2%), kucharze (2,4%), a następnie: fryzjerzy, pomocniczy robotnicy budowlani, ślusarze, robotnicy gospodarczy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, technicy ekonomiści, stolarze, murarze oraz krawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przybywa wolnych miejsc pracy

Według wstępnych danych resortu rodziny pracodawcy zgłosili w styczniu 2024 r. do urzędów pracy 96,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było to o 28,4 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.; liczba wolnych miejsc pracy wzrosła więc o 41,8%. W stosunku do stycznia 2023 r. liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 4,5 tys., to jest 4,9%.

Spośród ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w pierwszym miesiącu 2024 r. najwięcej przeznaczonych było dla: 

 • pracowników produkcji (5,6% ofert), 
 • pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle (4,5%), 
 • robotników gospodarczych (4,1%),
 • pozostałych pracowników wykonujących prace proste, gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,4%).

Bezrobocie w Polsce według Eurostatu

Stopa bezrobocia w Polsce liczona według metodologii stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny wyniosła w grudniu 2023 r. 2,7%. W ten sposób stopa bezrobocia w naszym kraju była znacznie niższa niż średnia dla całej Unii Europejskiej (5,9%) i średnia dla krajów należących do strefy euro (6,4%). Nasz kraj plasuje się przez to na drugim miejscu (po Malcie) pod względem najniższej stopy bezrobocia w całej Unii. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA