REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Bez pracy było 837,7 tys. osób, o prawie 50 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2023 r., ale o 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. W końcu stycznia zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych, czyli o 49,5 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.

Według stanu na 31 stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych – wynika ze wstępnych danych, jakie podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. W stosunku do grudnia 2023 r. przybyło 49,5 tys. bezrobotnych. Wzrost ich liczby wyniósł zatem 6,3%. Z kolei w porównaniu do stycznia 2023 r. liczba bezrobotnych spadła o 19,8 tys. osób (2,3%).

REKLAMA

Autopromocja

Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%

W porównaniu ze stanem na 31 grudnia 2023 r. nastąpił wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego o 0,3 pkt. proc. Wskaźnik ten na koniec stycznia 2024 r. wyniósł wobec tego 5,4%. 

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej publikując dane o bezrobociu w styczniu zwróciło uwagę na to, że także w ubiegłych latach początek roku przynosił wzrosty stopy bezrobocia. I tak w styczniu 2023 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,3 pkt. proc. w stosunku do grudnia 2022 r. W styczniu 2022 r. podobny wzrost wyniósł 0,1 pkt. proc., w 2021 r. – o 0,2 pkt. proc., a w 2020 r. – o 0,3 pkt. proc.

Ważne
Stopa bezrobocia rejestrowanego

Stopa bezrobocia rejestrowanego to udział zarejestrowanych bezrobotnych w cywilnej ludności aktywnej zawodowo, tj. bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego.

Spadek bezrobocia będzie na wiosnę

Zdaniem urzędników ministerstwa wzrost stopy bezrobocia na początku roku ma charakter cykliczny. Zimą następuje bowiem ograniczenie działalności w branżach, które są wrażliwe na warunki pogodowe, takich jak: rolnictwo, sadownictwo, budownictwo, turystyka, organizacja imprez etc. 

Resort zwraca uwagę, że w takich branżach utrzymanie pełnego zatrudnienia nie jest możliwe przez cały rok. Pracownicy, którzy podejmują pracę w miesiącach cieplejszych, kiedy dostępne są miejsca pracy, mają – według ministerstwa – świadomość, że zimą może nastąpić brak pracy. „Jak co roku spodziewane jest ożywienie na rynku pracy na wiosnę, wtedy zaczynają być poszukiwani pracownicy sezonowi” – twierdziło ministerstwo w opublikowanym komunikacie.

Skąd najwięcej bezrobotnych

Przed rejestracją – wynika z danych za styczeń 2024 r. podanych przez ministerstwo – bezrobotni pracowali w następujących sekcjach gospodarki:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (15,1% napływu), 
  • przetwórstwo przemysłowe (13,9%), 
  • budownictwo (9,0%). 

Jako bezrobotni rejestrowały się głównie osoby bez zawodu (14,7% napływu), sprzedawcy (8,2%), kucharze (2,4%), a następnie: fryzjerzy, pomocniczy robotnicy budowlani, ślusarze, robotnicy gospodarczy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, technicy ekonomiści, stolarze, murarze oraz krawcy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przybywa wolnych miejsc pracy

Według wstępnych danych resortu rodziny pracodawcy zgłosili w styczniu 2024 r. do urzędów pracy 96,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było to o 28,4 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.; liczba wolnych miejsc pracy wzrosła więc o 41,8%. W stosunku do stycznia 2023 r. liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 4,5 tys., to jest 4,9%.

Spośród ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy w pierwszym miesiącu 2024 r. najwięcej przeznaczonych było dla: 

  • pracowników produkcji (5,6% ofert), 
  • pozostałych robotników wykonujących prace proste w przemyśle (4,5%), 
  • robotników gospodarczych (4,1%),
  • pozostałych pracowników wykonujących prace proste, gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,4%).

Bezrobocie w Polsce według Eurostatu

Stopa bezrobocia w Polsce liczona według metodologii stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny wyniosła w grudniu 2023 r. 2,7%. W ten sposób stopa bezrobocia w naszym kraju była znacznie niższa niż średnia dla całej Unii Europejskiej (5,9%) i średnia dla krajów należących do strefy euro (6,4%). Nasz kraj plasuje się przez to na drugim miejscu (po Malcie) pod względem najniższej stopy bezrobocia w całej Unii. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA