REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRPiPS: Najnowsze dane o bezrobociu rejestrowanym. Czy jest powód do niepokoju?

bezrobocie bezrobotni zasiłek dla bezrobotnych zasiłki stopa wzrost spadek bezrobocia
MRPiPS: Najnowsze dane o bezrobociu rejestrowanym. Czy jest powód do niepokoju?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w końcu marca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych.

Niższe bezrobocie rejestrowane

MRPiPS podało, że według wstępnych danych na koniec marca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 21,2 tys. osób.

Autopromocja

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu marca 2024 r. wyniosła 5,3 proc., co w porównaniu do poprzedniego miesiąca oznacza spadek o 0,1 punktu procentowego.

W końcu marca br. stopa bezrobocia rejestrowanego najniższa była w województwie wielkopolskim, gdzie wynosiła 3,2 proc. Natomiast najwyższą stopę bezrobocia – w wysokości 8,7 proc. – zanotowano w województwie podkarpackim.

Główne powody rejestracji bezrobotnych

W marcu 2024 r. jako główne znane powody rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy należy wymienić:

  • zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa,
  • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron,
  • wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika. 

Osoby rejestrujące się najczęściej przed rejestracją pracowały w sekcjach: handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (14,9% napływu), przetwórstwo przemysłowe (14,2%) oraz budownictwo (7,7%). Rejestrowały się głównie osoby bez zawodu (15,9% napływu), sprzedawcy (8,0%), kucharze (2,4%), a następnie fryzjerzy, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, ślusarze, pomocniczy robotnicy budowlani, robotnicy gospodarczy, technicy ekonomiści i stolarze. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęstszymi powodami wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy w marcu 2024 r. były:

  • podjęcie pracy,
  • rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych (najczęściej stażach),
  • niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.

Miejsca pracy zgłoszone do urzędów pracy

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,8 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. 

Najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy przeznaczonych było dla:

  • pracowników produkcji (5,8% ofert),
  • robotników gospodarczych (4,9% ofert),
  • tzw. pozostałych pracowników wykonujących prace proste gdzie indziej niesklasyfikowanych (3,4% ofert).

Polska na tle Unii Europejskiej

Według Eurostatu, Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w lutym 2024 r. 2,9 proc. w Polsce wobec 6,0 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie euro. Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE – najniższe bezrobocie zanotowano w Czechach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,6 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

REKLAMA

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej: 13 zasad, które musisz znać

Dlaczego obchodzimy święto 2 maja? Czy 2 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Jakie święto obchodzi się 2 maja? Czym jest święto flagi? Poniżej 13 zasad związanych z eksponowaniem flagi Polski, niektóre mogą zaskoczyć - ale trzeba je znać!

REKLAMA

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2023 r. obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Już 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie – po amerykańskiej – nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Czy 3 maja to święto kościelne czy państwowe? Czy 3 maja trzeba iść do pracy?

REKLAMA