REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

urząd pracy logo strzałka smartfon aplikacja cyfryzacja
Koniec z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjmie i skieruje do Sejmu projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projektowana ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Potrzebne są nowe przepisy zwiększające efektywność

Obowiązująca od 20 lat ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy opiera się na założeniach, które obecnie stały się w znacznej mierze nieaktualne. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych przepisów, które będą odpowiadać na aktualne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. Konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zwiększą efektywność działania publicznych służb zatrudnienia.

Autopromocja

Projektowana ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia ma na celu wprowadzenie zmian w działaniach publicznych służb zatrudnienia dostosowujących je do sytuacji na rynku pracy.

Nowe przepisy mają być też odpowiedzią na kluczowe wyzwania rynku pracy:

 • niski poziom aktywności zawodowej;
 • wysoka liczba długotrwale bezrobotnych;
 • niskie kwalifikacje bezrobotnych oraz niski udział Polaków w kształceniu ustawicznym;
 • trudna sytuacja osób młodych na rynku pracy;
 • wspieranie aktywności zawodowej osób starszych na rynku pracy;
 • niedobór pracowników na rynku pracy.

Rozwiązania planowane w projekcie ustawy

Wśród rozwiązań planowanych w projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia znajdują się:

 • Objęcie pomocą osób nieaktywnych zawodowo oraz rolników. Powiatowe urzędy pracy (PUP) będą mogły podejmować działania mające na celu identyfikację, dotarcie oraz aktywizację osób biernych zawodowo. Będą mogły też realizować projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) przeznaczone dla osób biernych zawodowo oraz stosować różne formy pomocy. Rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia wskaźnika aktywności zawodowej w Polsce oraz do zmniejszenia wydatków państwa na cele pomocy społecznej.
 • Zwiększenie efektywności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Proponowane są zmiany w zakresie opracowywania Indywidualnego Planu Działania (IPD). IPD będzie opracowywany tylko dla bezrobotnego, który jest zarejestrowany łącznie przez okres ponad 120 dni, długotrwale bezrobotnego oraz bezrobotnego lub poszukującego pracy poniżej 30 roku życia. Wprowadzony zostanie też obowiązek częstszego kontaktu pracownika urzędu z klientem PUP w okresie realizacji IPD – co najmniej raz na 30 dni.
 • Zwiększenie mobilności osób szukających pracy. Bezrobotny będzie miał możliwość wyboru urzędu pracy, z którym będzie współpracował. Zniesione zostanie powiązanie osoby bezrobotnej z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania.
 • Skrócenie czasu poszukiwania pracy. Podmioty publiczne, spółki skarbu państwa i podmioty, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym będą zobowiązane do zgłaszania swoich ofert pracy do bazy ofert pracy prowadzonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ePraca.
 • Lepsza pomoc rodzinom, osobom powracającym na rynek pracy po urodzeniu dziecka, osobom opiekującym się osobami zależnymi. Pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w formach pomocy określonych w projektowanej ustawie będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym członkom rodzin wielodzietnych posiadającym Kartę Dużej Rodziny. Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli korzystać ze wszystkich form wsparcia na takich samach zasadach jak bezrobotni.
 • Wsparcie w zatrudnieniu seniorów. Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: KPRM

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polka
  2024-04-02 11:55:33
  A co z przeniesieniem ubezpieczenia zdrowotnego do zusu? Dalej bezrobotni będą musieli chodzić do pośredniakow by móc leczyc się w tym kraju?
  1
 • 51 latka
  2024-04-02 05:12:34
  Dzień dobry proszę o pomoc w zatrudnianiu 51 letnich kobiet są dla pracodawców przezroczyste nie chcą jcĥ zatrudniać
  0
 • Grzegorz
  2024-04-02 15:11:45
  A co z bezrobotnymi poszukującymi aktywnie pracy nadal będą musieli z własnych pieniędzy z zasiłku jeździć po pracodawca ch na rozmowy kwalifikacyjne które często są iluzla ? Może warto wprowadzić darmowa komunikację dla bezrobotnych lub przynajmniej zwrot dojazdów za rozmowy kwalifikacyjne a może warto zaczac traktowa. szukanie pracy jako samą pracę i płacic za odbyte rozmowy kwalifikacyjne?
  1
 • Kamil
  2024-04-02 18:48:29
  Dofinansowanie dla pracodawców by zatrudniali emerytów a młodzi ludzie którzy chcą mieć dzieci wont za granicę bo emeryci są tańsi w utrzymaniu
  0
 • Pinio medalik
  2024-04-02 23:48:23
  Urzędy pracy rozdają tylko darmowe leczenie ...a nie szukają pracy. Szkoda że inni muszą pracować by się leczyć ..
  0
 • Barbara
  2024-04-03 02:03:15
  A co dla pracujących na umowach zlecenia, miały być doliczane do emerytury osób starających się o emeryturę ,,przecież również pracowaliśmy i składki były również opłacane. Proszę się tym zająć.
  0
 • Jazzy
  2024-04-02 19:46:45
  To będzie raj nad fajami aż się umierać z tej radości
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA