REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wielkie obawy budzi to, że rosną nierówności społeczne, pomimo wzrostu wynagrodzeń ludzie nie żyją na porównywalnej stopie. W ostatnim czasie występuje takie zjawisko jak: ubodzy pracujący. Wynika to z tego, że w wielu krajach panuje ubóstwo, głodowe stawki, jest problem z nielegalnymi migrantami zarobkowymi i bezrobociem a niewątpliwie inflacja i konflikty zbrojne nie pomagają w tym wszystkim. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024. Z raportu wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.
rozwiń >

Stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie 2023 roku

Europejski urząd statystyczny wskazał, że w Polsce w listopadzie 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Okazuje się, że to tyle samo co w październiku 2023 roku i o 0,2 p. proc. mniej niż we wrześniu. Bezrobocie w Unii Europejskiej wynosiło w tym okresie 5,9 proc., a w strefie euro – 6,4 proc. Najmniejsza stopa bezrobocia była w listopadzie w Czechach (2,4 proc.) i na Malcie (2,5 proc.). Polska znalazła się tym razem na trzecim miejscu. Skoro te dane nie są aż tak zatrważające to w czym tkwi problem i dlaczego Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024, z którego wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 roku

Ważne
Globalna stopa bezrobocia w 2024 - czy wyniesie 5,2 proc.?

Raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024 pokazuje, że zarówno stopa bezrobocia, jak i wskaźnik luki zawodowej – czyli liczba osób bez zatrudnienia, które są zainteresowane znalezieniem pracy – spadły poniżej poziomu sprzed pandemii. Globalna stopa bezrobocia w 2023 r. wyniosła 5,1 proc., co oznacza niewielką poprawę w porównaniu z 2022 r., kiedy wynosiła 5,3 proc. W 2023 poprawiła się również globalna luka w zatrudnieniu i wskaźniki aktywności zawodowej na świecie. Z raportu wynika, że w 2024 r. dodatkowe dwa miliony pracowników będą poszukiwać pracy, podnosząc globalną stopę bezrobocia z 5,1 proc. w 2023 r. do 5,2 proc. 

Różnice w krajach o wyższych i niższych dochodach

Utrzymują się istotne różnice między krajami o wyższych i niższych dochodach:

  • wskaźnik luki w zatrudnieniu w 2023 r. wyniósł 8,2 proc. a stopa bezrobocia w 2023 r. utrzymywała się na poziomie 4,5 proc. w krajach o wysokich dochodach,
  • wskaźnik luki w zatrudnieniu w 2023 r. wyniósł 20,5 proc. a stopa bezrobocia w 2023 r. utrzymywała się na poziomie 5,7 proc. w grupie krajów o niskich dochodach.

Kim są ubodzy pracujący?

Ważne
Ubóstwo pracujących - paradoks. LUDZIE PRACUJĄ ALE SĄ BIEDNI. Minimalne wynagrodzenie nie jest godne!

Jak podaje Europejska Fundacja na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, ubóstwo osób pracujących może wynikać z niedostatecznych zarobków. Pracownicy mogą być ubodzy także dlatego, iż ich zarobki są niewystarczające do wyprowadzenia ich gospodarstw domowych z ubóstwa. W takim przypadku kontekst gospodarstwa domowego stanowi wyjaśnienie zjawiska ubóstwa. Coraz trudniej jest poszczególnym osobom, które zostały „odstawione na boczny tor”, głównie osobom o niskich kwalifikacjach, odnaleźć się na rynku pracy, który wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności. Ubóstwo pracujących może wynikać z wielu czynników, ale generalnie istota jest taka, że ludzie pracują, ale ich wynagrodzenie nie jest w stanie pokryć miesięcznych wydatków. Pracujący ubodzy to coraz większy problem w większości państw rozwijających się.

Ludzie żyją za 8,50 zł dziennie - na świecie panuje skrajne ubóstwo

Jak podaje MOP, ubóstwo pracujących prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Pomimo szybkiego spadku po 2020 r., liczba pracowników żyjących w skrajnym ubóstwie (zarabiających mniej niż 2,15 USD na osobę dziennie według parytetu siły nabywczej) wzrosła w 2023 r. o ok. 1 mln. liczba pracowników żyjących w umiarkowanym ubóstwie (zarabiających mniej niż 3,65 USD dziennie na osobę w przeliczeniu na PPP) wzrosła w 2023 r. o 8,4 mln. 

Ludzie mniej pracują niż przed pandemią a chętniej biorą zwolnienia lekarskie

W raporcie stwierdzono również, że osoby, które powróciły na rynek pracy po pandemii, zwykle nie pracują tyle samo godzin co wcześniej, a liczba wykorzystanych dni chorobowych znacznie wzrosła. Wydajność pracy powróciła do niskiego poziomu obserwowanego w poprzedniej dekadzie. Co ważne, w raporcie stwierdzono również, że pomimo postępu technologicznego i zwiększonych inwestycji, wzrost produktywności nadal spowalnia. Co jest przyczyną? W raporcie wskazuje się, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że znaczne kwoty inwestycji zostały skierowane do mniej produktywnych sektorów, takich jak usługi i budownictwo. Inne bariery obejmują niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i dominację dużych monopoli cyfrowych, co utrudnia szybsze wdrażanie technologii, zwłaszcza w krajach rozwijających się i sektorach z przewagą firm o niskiej produktywności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA