REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane
Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wielkie obawy budzi to, że rosną nierówności społeczne, pomimo wzrostu wynagrodzeń ludzie nie żyją na porównywalnej stopie. W ostatnim czasie występuje takie zjawisko jak: ubodzy pracujący. Wynika to z tego, że w wielu krajach panuje ubóstwo, głodowe stawki, jest problem z nielegalnymi migrantami zarobkowymi i bezrobociem a niewątpliwie inflacja i konflikty zbrojne nie pomagają w tym wszystkim. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024. Z raportu wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.
rozwiń >

Stopa bezrobocia w Polsce w listopadzie 2023 roku

Europejski urząd statystyczny wskazał, że w Polsce w listopadzie 2023 roku stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Okazuje się, że to tyle samo co w październiku 2023 roku i o 0,2 p. proc. mniej niż we wrześniu. Bezrobocie w Unii Europejskiej wynosiło w tym okresie 5,9 proc., a w strefie euro – 6,4 proc. Najmniejsza stopa bezrobocia była w listopadzie w Czechach (2,4 proc.) i na Malcie (2,5 proc.). Polska znalazła się tym razem na trzecim miejscu. Skoro te dane nie są aż tak zatrważające to w czym tkwi problem i dlaczego Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024, z którego wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.

Autopromocja

Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 roku

Ważne
Globalna stopa bezrobocia w 2024 - czy wyniesie 5,2 proc.?

Raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024 pokazuje, że zarówno stopa bezrobocia, jak i wskaźnik luki zawodowej – czyli liczba osób bez zatrudnienia, które są zainteresowane znalezieniem pracy – spadły poniżej poziomu sprzed pandemii. Globalna stopa bezrobocia w 2023 r. wyniosła 5,1 proc., co oznacza niewielką poprawę w porównaniu z 2022 r., kiedy wynosiła 5,3 proc. W 2023 poprawiła się również globalna luka w zatrudnieniu i wskaźniki aktywności zawodowej na świecie. Z raportu wynika, że w 2024 r. dodatkowe dwa miliony pracowników będą poszukiwać pracy, podnosząc globalną stopę bezrobocia z 5,1 proc. w 2023 r. do 5,2 proc. 

Różnice w krajach o wyższych i niższych dochodach

Utrzymują się istotne różnice między krajami o wyższych i niższych dochodach:

 • wskaźnik luki w zatrudnieniu w 2023 r. wyniósł 8,2 proc. a stopa bezrobocia w 2023 r. utrzymywała się na poziomie 4,5 proc. w krajach o wysokich dochodach,
 • wskaźnik luki w zatrudnieniu w 2023 r. wyniósł 20,5 proc. a stopa bezrobocia w 2023 r. utrzymywała się na poziomie 5,7 proc. w grupie krajów o niskich dochodach.

Kim są ubodzy pracujący?

Ważne
Ubóstwo pracujących - paradoks. LUDZIE PRACUJĄ ALE SĄ BIEDNI. Minimalne wynagrodzenie nie jest godne!

Jak podaje Europejska Fundacja na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, ubóstwo osób pracujących może wynikać z niedostatecznych zarobków. Pracownicy mogą być ubodzy także dlatego, iż ich zarobki są niewystarczające do wyprowadzenia ich gospodarstw domowych z ubóstwa. W takim przypadku kontekst gospodarstwa domowego stanowi wyjaśnienie zjawiska ubóstwa. Coraz trudniej jest poszczególnym osobom, które zostały „odstawione na boczny tor”, głównie osobom o niskich kwalifikacjach, odnaleźć się na rynku pracy, który wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności. Ubóstwo pracujących może wynikać z wielu czynników, ale generalnie istota jest taka, że ludzie pracują, ale ich wynagrodzenie nie jest w stanie pokryć miesięcznych wydatków. Pracujący ubodzy to coraz większy problem w większości państw rozwijających się.

Ludzie żyją za 8,50 zł dziennie - na świecie panuje skrajne ubóstwo

Jak podaje MOP, ubóstwo pracujących prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Pomimo szybkiego spadku po 2020 r., liczba pracowników żyjących w skrajnym ubóstwie (zarabiających mniej niż 2,15 USD na osobę dziennie według parytetu siły nabywczej) wzrosła w 2023 r. o ok. 1 mln. liczba pracowników żyjących w umiarkowanym ubóstwie (zarabiających mniej niż 3,65 USD dziennie na osobę w przeliczeniu na PPP) wzrosła w 2023 r. o 8,4 mln. 

Ludzie mniej pracują niż przed pandemią a chętniej biorą zwolnienia lekarskie

W raporcie stwierdzono również, że osoby, które powróciły na rynek pracy po pandemii, zwykle nie pracują tyle samo godzin co wcześniej, a liczba wykorzystanych dni chorobowych znacznie wzrosła. Wydajność pracy powróciła do niskiego poziomu obserwowanego w poprzedniej dekadzie. Co ważne, w raporcie stwierdzono również, że pomimo postępu technologicznego i zwiększonych inwestycji, wzrost produktywności nadal spowalnia. Co jest przyczyną? W raporcie wskazuje się, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że znaczne kwoty inwestycji zostały skierowane do mniej produktywnych sektorów, takich jak usługi i budownictwo. Inne bariery obejmują niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i dominację dużych monopoli cyfrowych, co utrudnia szybsze wdrażanie technologii, zwłaszcza w krajach rozwijających się i sektorach z przewagą firm o niskiej produktywności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  REKLAMA