REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

AI – sztuczna inteligencja już zabiera pracę. W pierwszej kolejności i na dużą skalę idą na bezrobocie kobiety

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana już niemal w co drugiej firmie - czy zwiększyła tam zagrożenie bezrobociem
Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana już niemal w co drugiej firmie - czy zwiększyła tam zagrożenie bezrobociem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już niemal co druga firma w Polsce korzysta z AI – sztucznej inteligencji. Dla wielu pracowników oznacza to utratę pracy, a zdaniem ekspertów ma być odwrotnie. AI ma wspierać pracowników i mobilizować ich do rozwoju kompetencji oraz edukacji cyfrowej.

Na razie jednak, przez nieumiejętne wdrożenia, w praktyce stosowania sztuczna inteligencja najbardziej zagraża etatom zajmowanym przez kobiety.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla pracowników

Już ponad 42 proc. firm działających w Polsce wdrożyło sztuczną inteligencję, wynika z badania Navigator przeprowadzonego przez SD Worx. Plasuje nas to w czołówce 18. objętych raportem europejskich krajów.
Ale AI to nie tylko szanse, ale i zagrożenia. Przede wszystkim dla pracowników. Jedna na pięć osób obawia się, że sztuczna inteligencja może zastąpić ją w większości zawodowych zadań. Wśród najbardziej zagrożonych wyparciem z rynku grup społecznych są kobiety. Głównie przez nieumiejętnie i nieetycznie stosowaną technologię.

Kogo sztuczna inteligencja wysyła na bezrobocie

Z opublikowanego pod koniec 2024 roku przez Polski Instytut Ekonomiczny raportu „AI na polskim rynku pracy" wynika, że najbardziej zagrożone konkurencją ze strony sztucznej inteligencji zawody to:

  • finansiści,
  • prawnicy,
  • niektórzy urzędnicy państwowi,
  • specjaliści ds. administracji,
  • programiści i tłumacze.

Według szacunków PIE to około 3,8 mln osób, z czego aż 60 proc. czyli 2,16 mln to kobiety.
Czy oznacza to, że kobiety muszą przygotować się na pożegnanie z karierą zawodową? Nic z tych rzeczy!

— Narażone na negatywny wpływ AI, a taki może mieć miejsce, jeśli technologia jest stosowana nieodpowiedzialnie i nieetycznie, czyli zamiast być narzędziem dla pracowników, próbuje się nią ich zastąpić, są te zawody, gdzie dominują osoby ze specjalistycznym i wyższym wykształceniem – mówi Teresa Olszewska, Dyrektor Zarządzająca europejską firmą SD Worx SAP Solutions.
– A więc właśnie kobiety, które statystycznie częściej mają takie kompetencje. Ale posiadana przez nie wiedza i doświadczenie pozwalają im się łatwiej adaptować do nowych warunków rynku pracy i zdobywać nowe umiejętności – dodaje Teresa Olszewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak kobiety mogą odwrócić zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji

Zdaniem Teresy Olszewskiej, kluczowe kompetencje przyszłości będą oparte na umiejętnym połączeniu umiejętności cyfrowych, analitycznych, komunikacyjnych oraz empatii. Taka synergia wiedzy specjalistycznej i kompetencji miękkich pozwoli nie tylko dotrzymać kroku zmieniającemu się rynkowi pracy, ale nauczyć się wykorzystywać AI do własnych celów i z zagrożenia zmienić ją w sojusznika i potężny atrybut.
Rynek nowoczesnych technologii wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji i wyprzedzających ruchów w planowaniu kariery – podkreśla ekspertka.
– Moim zdaniem kobiety poradzą sobie na nim świetnie. Już dziś, chociażby na podstawie badania „Women and AI:challenges, perceptions, and perspectives in the CEE region” przygotowanego przez Women Go Tech wiemy, że ponad połowa kobiet (61 proc.) wykazuje zainteresowanie podnoszeniem swojej wiedzy na temat sztucznej inteligencji, a 41 proc. planuje się kształcić lub pracować w dziedzinach związanych ze sztuczną inteligencją. To pokazuje, że kobiety są bardzo świadome znaczenia kompetencji przyszłości i będą je doskonalić– podsumowuje Teresa Olszewska.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA