REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRPiPS: Bezrobocie w Polsce w lutym 2024 r. Stopa bezrobocia jak w 1990 r.

urząd pracy logo strzałka smartfon aplikacja cyfryzacja bezrobocie stopa bezrobocia bezrobotni
MRPiPS: Bezrobocie w Polsce w lutym 2024 r. Stopa bezrobocia jak w 1990 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec lutego 2024 r. Ostatni raz taką wysokość stopy bezrobocia w lutym zanotowano w 1990 r.

Bezrobocie w końcu lutego 2024 r.

Szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2024 r., liczona w oparciu o wstępne dane nt. liczby bezrobotnych, wyniosła 5,4%. Niższą stopę bezrobocia w lutym zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Autopromocja

W końcu lutego 2024 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 846,5 tys. bezrobotnych. W odniesieniu do lutego 2023 r. liczba bezrobotnych spadła o 18,3 tys. (tj. 2,1%).

Według wstępnych danych w lutym 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było to o 0,5 tys. (0,5%) więcej niż w lutym 2023 r.

W końcu lutego 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na tym samym poziomie co w styczniu br. (5,4%) i kształtowała się w przedziale od 3,3% w województwie wielkopolskim do 9,0% w województwie podkarpackim.

Bezrobotni cudzoziemcy

W końcu lutego 2024 r. w liczbie zarejestrowanych bezrobotnych było 13,7 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy. Stanowili oni 1,6% ogólnej liczby bezrobotnych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r., a więc z okresu, gdy wybuchła wojna w Ukrainie, liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła blisko dziewięciokrotnie, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,6 tys.

Powody rejestracji bezrobotnych

Jako główne powody rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy w lutym 2024 r. należy wymienić:

 • zakończenie pracy z powodu upływu okresu, na jaki zawarta była umowa, 
 • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, 
 • wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy lub pracownika. 

Osoby rejestrujące się w urzędach pracy najczęściej pracowały w sekcjach:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (14,9% napływu), 
 • przetwórstwo przemysłowe (13,8%) 
 • oraz budownictwo (8,1%). 

Rejestrowały się głównie osoby bez zawodu (16,0% napływu), sprzedawcy (8,2%), kucharze (2,4%), a następnie: fryzjerzy, magazynierzy, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, pomocniczy robotnicy budowlani, robotnicy gospodarczy i technicy ekonomiści. 

Najczęstszymi powodami wyrejestrowań bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy w omawianym miesiącu były: podjęcie pracy, rozpoczęcie udziału w działaniach aktywizacyjnych (najczęściej stażach) oraz niestawienie się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie.

Polska na tle Unii Europejskiej

Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej.

Według danych opublikowanych 1 marca 2024 r. stopa bezrobocia, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w styczniu 2024 r.:

 • 2,9% w Polsce,
 • 6,0% w Unii Europejskiej,
 • 6,4% w strefie euro.

Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE. Niższe bezrobocie zanotowano jedynie na Malcie, gdzie wynosi 2,6%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  REKLAMA

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA