REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży [Forum]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ciąża a umowa o pracę na czas określony
Kończy mi się umowa o pracę a jestem w ciąży - co teraz?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kończy mi się umowa o pracę na czas określony, a jestem w ciąży. Co dalej? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy zgodnie z przepisami prawa pracy przedłuża się terminowa umowę o pracę?

Jestem w ciąży – co z umową o pracę na czas nieokreślony?

Zajście w ciążę przez pracownicę będzie miało różne konsekwencje w zależności od rodzaju umowy o pracę. W najlepszej sytuacji jest kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Kiedy zdecyduje się poinformować pracodawcę o ciąży, będzie mogła zacząć korzystać ze specjalnych uprawnień dla kobiet pracujących w ciąży. Pracownice będące w ciąży:

REKLAMA

Autopromocja
  • nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych, 
  • nie mogą pracować w porze nocnej, 
  • nie mogą być delegowane poza stałe miejsce pracy, 
  • nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia, 
  • pracują maksymalnie 8 godzin dziennie przy komputerze,
  • powinny być zwalniane z pracy na czas badań lekarskich. 

Ponadto, pracownicy ciężarnej przysługuje możliwość ubiegania się o pracę zdalną w trybie uprzywilejowanym z art. 6719 § 6 KP.

Ważne

Zgodnie z art. 185 § 1 i 2 KP stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim, a pracodawca jest zobowiązany do udzielania pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

W zaawansowanej ciąży, kiedy kręgosłup jest już bardzo przeciążony i zwykłe czynności sprawiają ogromne trudności, do czego często dochodzą dodatkowe dolegliwości związane z ostatnim trymestrem ciąży, pracownice zazwyczaj korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Za czas zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży przysługuje 100% podstawy wymiaru zasiłku czyli zwykle jest to 100% wynagrodzenia. Po okresie zwolnienia lekarskiego następuje poród, od którego liczy się urlop macierzyński. Od tego momentu przysługuje kobiecie zasiłek macierzyński.

Kończy mi się umowa o pracę na czas określony, a jestem w ciąży - co teraz?

Pytanie z Forum: Kończy mi się umowa o pracę na czas określony, a jestem w ciąży. Co mogę zrobić? Czy zostanie mi przedłużone zatrudnienie?

W przypadku umowy o pracę na czas określony powstaje wiele pytań o przedłużenie umowy o pracę. Zasadą prawa pracy jest przedłużenie umowy, jeśli miałaby się zakończyć po upływie 12 tygodnia ciąży (3 miesiące ciąży – co najmniej 85 dni). W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wydłużenia umowy o pracę na czas określony do dnia porodu pracownicy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę do przedłużenia umowy stanowi art. 177 § 3 Kodeksu pracy: „Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.” Warto dodać, że wskazana reguła nie dotyczy umowy na okres próbny zawartej na maksymalnie 1 miesiąc oraz umowy na zastępstwo, pracy o charakterze kadencyjnym oraz sezonowym. 

Umowa przedłużona do dnia porodu nie daje prawa od urlopów związanych z rodzicielstwem jak jest przy umowie bezterminowej. Kobieta może jednak starać się o zasiłek macierzyński w ZUS na podstawie art. 30 pkt 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Druga sytuacja zatrudnionej na podstawie terminowej umowy o pracę wiąże się z końcem umowy przed upływem 3 miesiąca ciąży (12 tygodnia ciąży). Jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony i termin zakończenia tej umowy wypada przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży, stosunek pracy rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu.

W tym przypadku kobieta nie skorzysta z zasiłku macierzyńskiego po porodzie, ale może ubiegać się o tzw. kosiniakowe czyli świadczenie rodzicielskie. Więcej na temat świadczenia przeczytasz w poniższych artykułach:

Jestem w ciąży – czy pracodawca może mnie zwolnić?

Pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży. Okres ochronny obowiązuje również po porodzie, kiedy kobieta korzysta z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego lub z obniżonego wymiaru czasu pracy. 

Zakaz rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w ciąży uregulowany jest w art. 177 § 1 KP. W świetle tego przepisu w okresie ciąży pracodawca nie może:

  1. prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą,
  2. wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Co do zasady pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży. Wyjątkiem będzie występowanie przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Kiedy Kodeks pracy dopuszcza taką możliwość? Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia czyli tzw. dyscyplinarka to jednostronne rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę w ściśle określonych przypadkach. Wymienia je art. 52 § 1 KP:

  1. ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

W razie wystąpienia powyższych sytuacji do rozwiązania umowy o pracę z kobietą ciężarną będzie potrzebna jeszcze zgoda zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownicę.

Na zakończenie warto dodać, że oczywistym przypadkiem rozwiązania umowy będzie także ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA