REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop tacierzyński 2021 – ile trwa, ile płatny, wniosek

Urlop tacierzyński 2021 - ile trwa, ile płatny, wniosek
Urlop tacierzyński 2021 - ile trwa, ile płatny, wniosek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop tacierzyński w 2021 roku - czy to urlop ojcowski? Ile trwa? Komu przysługuje? Ile jest płatny? Kiedy złożyć wniosek? Jakie dokumenty dołączyć? Czy pracodawca może odmówić? Czy ojciec może wykorzystać urlop, gdy matka nie pracuje?

Co to jest urlop tacierzyński?

Kodeks pracy przyznaje ojcom nowonarodzonych dzieci prawo do skorzystania z części urlopu macierzyńskiego. Z urlopu macierzyńskiego co do zasady korzysta matka dziecka, ale może zrezygnować z jego części na rzecz ojca dziecka. Taka cześć urlopu macierzyńskiego nazywana jest wówczas urlopem tacierzyńskim. Na czas urlopu tacierzyńskiego przerywa się działalność zarobkową. Okres urlopu tacierzyńskiego to okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Autopromocja

Urlop tacierzyński to określenie potoczne. W rzeczywistości jest to urlop macierzyński wykorzystywany przez ojca.

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski

2 tygodnie urlopu dla ojca dziecka, które gwarantuje Kodeks pracy to nie urlop tacierzyński, a urlop ojcowski. Często jednak błędnie nazywany jest urlopem tacierzyńskim, dlatego należy wspomnieć o nim w tym miejscu. Urlop ojcowski to uprawnienie wyłącznie ojca dziecka. Matka nie może z niego skorzystać. Jego wymiar to zawsze 2 tygodnie (14 dni kalendarzowych). Nie ma obowiązku wykorzystania 2 tygodni urlopu pod rząd – może je rozdzielić na różne okresy 2 razy po 7 dni. Istotnym warunkiem jest konieczność wykorzystania urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Można przebywać na urlopie ojcowskim niezależnie od tego czy matka jest aktualnie na macierzyńskim czy nie.

Za urlop ojcowski przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku czyli przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym będzie to 100% wynagrodzenia. Bierze się pod uwagę ostatnie 12 miesięcy pracy. Niewykorzystany urlop ojcowski przepada i nie przysługuje za niego ekwiwalent.

Komu przysługuje urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński przysługuje ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny po wykorzystaniu obowiązkowej części urlopu przez matkę. Ważne, by ojciec był zatrudniony miał umowę o prace i by był ubezpieczony. Muszą być odprowadzone za niego składki na ubezpieczenie chorobowe. Nie ma znaczenia przy tym czy są obowiązkowe czy dobrowolne. Przysługuje więc także na działalności gospodarczej i na zleceniu (jeśli osoby te zgłoszone są do ubezpieczenia chorobowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile trwa urlop tacierzyński?

Urlop tacierzyński może mieć różne wymiary. W dużej mierze zależy to od okresu, jaki wykorzystała na urlop macierzyński matka dziecka. Co do zasady urlop macierzyński wynosi 20 tygodni (przy urodzeniu się 1 dziecka przy jednym porodzie, większa liczba dzieci podnosi wymiar urlopu), z czego obowiązkowo matka wykorzystuje 14 tygodni. Ojcu może więc maksymalnie wnioskować o 6 tygodnie urlopu tacierzyńskiego.

Prawo pracy przewiduje sytuacje, kiedy matka ma obowiązek wykorzystania jedynie 8 tygodni urlopu. Pozostałą część może wykorzystać wówczas ojciec.

Szczegółowe informacje na temat skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka zawiera artykuł: Urlop macierzyński dla ojca dziecka - poradnik (cz. 1)

Ile płatny?

Za czas urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca. Można też nazywać go zasiłkiem tacierzyńskim. Kto płaci zasiłek? ZUS. Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, a więc 100% średniego wynagrodzenia pracownika przez 12 ostatnich miesięcy. Przy stałej stawce wynagrodzenia miesięcznego będzie to pełna pensja.

Wniosek o urlop tacierzyński - wzór

Urlop tacierzyński udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Kiedy złożyć wniosek? Jakie dokumenty? Przede wszystkim wniosek w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego składa matka dziecka. Ma na to czas maksymalnie do 7 dni przed planowanym terminem przystąpienia do pracy. Pracodawca ma obowiązek uwzględnienia tego wniosku. Po drugie, pracownik składa wniosek o skorzystanie z pozostałej części urlopu macierzyńskiego w terminie do 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu.

Do wniosku należy dołączyć następujące załączniki:

 1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
 2. oświadczenie pracownicy (matki dziecka) o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Pobierz wzór wniosku >>>

Czy można odmówić?

Pracodawca nie może odmówić prawa do skorzystania przez ojca z uprawnienia rodzicielskiego w postaci urlopu macierzyńskiego/tacierzyńskiego.

Urlop tacierzyński, gdy matka nie pracuje?

Urlop tacierzyński tym różni się od urlopu ojcowskiego, że matka musi wrócić do pracy. W tym celu przedstawia pracodawcy wniosek o rezygnacji z dalszej części urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA