Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski - zmiany 2022/2023

Łukasz Guza
Łukasz Guza
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Urlop rodzicielski - zmiany 2022 2023
Urlop rodzicielski - zmiany 2022 2023
Shutterstock
Urlop rodzicielski czekają zmiany w 2022 lub 2023 roku. Czy urlop rodzicielski będzie dłuższy o 2 miesiące? Do 2 sierpnia 2022 r. Polska musi implementować unijną dyrektywę.

Zmiany w urlopach rodzicielskich od 2 sierpnia 2022 r.?

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku urlopy rodzicielskie będą jeszcze udzielane na dotychczasowych zasadach. Mimo unijnych wytycznych ich wydłużenie wciąż nie jest przesądzone.

Do 2 sierpnia 2022 r. rząd musi wprowadzić przepisy, które każdemu z rodziców zagwarantują co najmniej dwa miesiące rodzicielskiego. Jeśli nie wykorzysta ich np. ojciec dziecka, to przepadną (nie będzie mogła ich wybrać matka). Takie zmiany wymusza unijna dyrektywa, ale wiele wskazuje na to, że nie będą one dotyczyć zatrudnionych, których rodziny powiększą się w najbliższym czasie. Najprawdopodobniej wciąż będzie im przysługiwać roczny urlop po porodzie, którym można dowolnie się dzielić (z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni macierzyńskiego zagwarantowanych matce). Rząd, który nie przedstawił jeszcze projektu nowelizacji k.p. w omawianym zakresie, nie chce zaskakiwać rodziców nagłymi modyfikacjami.

- Przepisy dyrektywy należy implementować do sierpnia 2022 r, ale można wdrożyć odpowiednio długie vacatio legis, które ułatwi przystosowanie się do zmian - podkreśla Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Możliwe więc, że zmodyfikowane zasady zaczną obowiązywać np. od 1 stycznia 2023 r. (co rzeczywiście służyłoby większej przejrzystości przepisów i byłoby bardziej zrozumiałe dla samych rodziców). Wciąż nie jest też przesądzone, w jaki sposób ustawodawca dostosuje krajowe zasady do regulacji UE, tzn. czy wydzieli dwa miesiące dla każdego rodzica z obecnego wymiaru urlopu (co w praktyce oznacza skrócenie urlopów kobiet z 12 do 10 miesięcy), czy też wydłuży płatną opiekę o kolejne dwa miesiące (z 12 do 14 miesięcy; matki wciąż mogłyby wtedy korzystać z rocznych urlopów po porodzie).

Dłuższy urlop rodzicielski to wyższe koszty zasiłków

Decydujące znaczenie w sprawie implementacji będą mieć pieniądze. Ewentualne wydłużenie rodzicielskiego o dwa miesiące wiązałoby się z dodatkowymi kosztami zasiłków macierzyńskich (w przyszłorocznym budżecie nie są zagwarantowane środki na ten cel, co też sugeruje, że w 2022 r. urlopy na dzieci będą udzielane jeszcze na dotychczasowych zasadach). Trudno jednoznacznie oszacować, jakie byłyby to wydatki, ale na pewno nie byłaby to niska kwota. W ubiegłym roku na wypłaty zasiłków macierzyńskich z tytułu urlopów rodzicielskich wydano 4,8 mld zł (w obowiązującym modelu, zgodnie z którym urlop taki trwa 32 tygodnie, czyli ok. 7,5 miesiąca). Oczywiście wydłużenie w praktyce dotyczyłoby mężczyzn, którzy obecnie stanowią tylko nikły ułamek korzystających z rodzicielskiego (ok. 1-2 proc. w poprzednich latach). Możliwe, że nie od razu wszyscy uprawnieni korzystaliby z dwóch miesięcy wolnego na opiekę, podobnie jak początkowo niewielu pracowników decydowało się na wybieranie urlopu ojcowskiego.

- Perspektywa utraty tak długiego okresu płatnego urlopu może jednak działać motywująco - wskazuje prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Rząd musiałby się więc liczyć z kosztami, ale jednocześnie wydłużenie rodzicielskiego przyniosłoby ewidentne korzyści. - Większy udział mężczyzn w opiece pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i ułatwia powrót na rynek pracy kobietom. Jednocześnie pozostawienie matkom możliwości skorzystania z rocznych urlopów ułatwia utrzymanie więzi z dzieckiem, w tym np. karmienie piersią, co jest trudniejsze w sytuacji wcześniejszego powrotu do pracy - wskazuje Joanna Kruk, pełnomocniczka ds. kobiet NSZZ „Solidarność”. Podkreśla, że rodzice przyzwyczaili się już do obecnych wymiarów urlopów. - Dla kobiet to ważne, aby móc spędzić z dzieckiem pierwszy rok jego życia. Nie powinniśmy odbierać im takiej możliwości, skracać czasu ich opieki - dodaje.

Co do zasady eksperci podkreślają, że najistotniejsze znaczenie powinna mieć swoboda rodziców (w ustalaniu, który z nich ma korzystać np. z urlopów na dzieci).

- Wydłużenie urlopu o dwa kolejne miesiące wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Przy czym pamiętajmy, że ma to większe znaczenie w kontekście lepszej organizacji opieki nad dzieckiem, niż dla wskaźników dzietności, bo wrażliwość potencjalnych rodziców na zachęty do posiadania dzieci jest coraz mniejsza. Trudno jest dyskutować o wpływie poszczególnych rozwiązań na dzietność w obecnych okolicznościach, gdy tak istotne znaczenie ma sytuacja psychologiczna i emocje dotyczące kwestii prokreacji - wskazuje prof. Kotowska.

Podkreśla, że dzięki zwiększeniu wymiaru urlopu wydłużyłby się okres, w którym opiekunowie spędzają czas z dzieckiem w pierwszym okresie jego rozwoju. - Uregulowanie tej kwestii jest ważne i resort rodziny nie powinien dłużej zwlekać - dodaje.

Urlop rodzicielski będzie dłuższy o 2 miesiące?

Rządzący dostrzegają czynniki przemawiające za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego. - Osobiście jestem zwolennikiem takiego rozwiązania - wskazuje Stanisław Szwed. Podkreśla, że przygotowanie projektu nie jest jednak łatwe, bo zmiana w zasadach korzystania z urlopu rodzicielskiego wymusza też inne, szersze modyfikacje. Chodzi m.in. o zasady odpłatności za cały pierwszy rok opieki nad dzieckiem. Obecnie w Polsce obowiązuje elastyczny system, w którym rodzic decyduje, czy chce pobierać zasiłek w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru przez cały okres macierzyńskiego i rodzicielskiego, czy też przez pierwsze pół roku ma być to 100 proc., a przez kolejne pół - 60 proc. Po zmianach jeden opiekun nie będzie mógł już wykorzystać całego urlopu rodzicielskiego.

Zmiany w tym zakresie wymagają konsultacji międzyresortowych i publicznych, nawet o charakterze wstępnym, nieformalnym, bo swoje stanowiska, w tym w kwestii zasiłków, będą musiały przedstawić wszystkie zainteresowane strony (czyli np. resort finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Wszystko wskazuje na to, że to właśnie takie rozmowy zdecydują o ostatecznym kształcie projektu nowelizacji k.p.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
  Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
  Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
  Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
  Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
  Umowy o dzieło - jakie statystyki?
  Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
  Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
  4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
  Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
  Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
  Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
  Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
  Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
  Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
  Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
  Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
  Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
  Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
  Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
  Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
  Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
  Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
  Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
  4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
  4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
  Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
  Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
  7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
  7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
  Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
  Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
  Pomysły na prezenty dla pracowników
  Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
  Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
  Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
  Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
  Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
  Praca dla par z Ukrainy - logistyka
  Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.