REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka na dziecko do lat 14 na godziny zamiast 2 dni? Kiedy korzystniej wnioskować o dzień lub 2 dni?

opieka nad dzieckiem zdrowym do 14 lat na godziny 2 dni 16 godzin
Opieka nad dzieckiem zdrowym do lat 14 - kiedy lepiej wziąć na godziny, a kiedy na dni?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opieka na dziecko do lat 14 - kiedy lepiej wziąć na godziny zamiast 2 dni? Dlaczego? Kiedy natomiast korzystniej prosić o dzień lub 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym? Sprawdź czy jesteś w jednej z tych sytuacji.

Opieka nad dzieckiem do lat 14

Opieka na dziecko zdrowe do 14 lat przysługuje rodzicom będącym pracownikami. Opieka na dziecko do 14 lat uregulowana jest w art. 188 Kodeksu pracy i jest swoistym zwolnieniem od pracy. Wymiar tego zwolnienia wynosi 2 dni lub 16 godzin. W danym roku kalendarzowym przysługuje tylko jednemu z rodziców. Muszą więc porozumieć się co do tego, kto skorzysta z tego prawa. Osoba, która pierwsza złoży wniosek o wolne od pracy na opiekę nad dzieckiem zdrowym, będzie miała prawo do pełnej puli 2 dni lub 16 godzin zwolnienia.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

Matka złożyła w styczniu 2024 roku wniosek o 1 dzień opieki na dziecko zdrowe z art. 188 KP. W czerwcu 2024 roku ojciec złożył wniosek o drugi dzień zwolnienia na opiekę na dziecko. Nie otrzyma tego zwolnienia, ponieważ matka jako pierwsza w 2024 roku skorzystała z tego uprawnienia. Drugi dzień będzie przysługiwał więc również matce.

Czym różni się wykorzystanie tego zwolnienia w dniach i w godzinach? Dlaczego to takie ważne?

Opieka na dziecko na godziny

To od rodzica zależy , czy wykorzysta wymiar opieki na dziecko w dniach, czy w godzinach. Decyduje o tym w pierwszym wniosku złożonym w danym roku kalendarzowym. Jeśli matka napisze wniosek o zwolnienie od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym w wymiarze 4 godzin, w drugim wniosku nie będzie mogła wnioskować o opiekę w wymiarze dziennym.

Przykład

Matka złożyła wniosek o 4 godziny opieki nad dzieckiem zdrowym. Kolejny wniosek zawierał prośbę o 1 dzień opieki na dziecko. Wniosek ten jest niepoprawny. Powinna zawnioskować o 8 godzin opieki na dziecko (jeśli dobowy wymiar czasu pracy w danym dniu wynosi 8 godzin).

Jeśli więc nie możesz zdecydować się, czy wykorzystywać opiekę w dniach czy w godzinach, a pracujesz w podstawowym systemie czasu pracy, lepiej zdecydować się na godziny. Zawsze zamiast dnia można wpisać 8 godzin, a nie blokujesz sobie w ten sposób późniejszego skorzystania tylko z kilku godzin opieki w danym dniu.

Jak zwróciła uwagę ekspertka mgr inż. Karina Czermak wykorzystywanie opieki na godziny to także korzystniejsza opcja w przypadku pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Niepełnosprawni z niższym wymiarem czasu pracy również mają prawo do 2 dni lub 16 godzin opieki na dziecko. Jeśli zgodnie z harmonogramem czasu pracy wykonują pracę 7 godzin w ciągu doby to zyskują, wnioskując o opiekę na dziecko zdrowe w godzinach. Gdyby taka osoba zawnioskowała o 2 dni wolnego, wykorzystałaby de facto tylko 14 godzin zwolnienia od pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opieka na dziecko - 2 dni

Inna sytuacja występuje w przypadku pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy. Kiedy zgodnie z grafikiem dobowy wymiar czasu pracy wynosi w niektóre dni 12 godzin, wniosek o opiekę na dziecko w wymiarze dobowym oznacza 12 godzin zwolnienia od pracy. Wykorzystując w ten sposób 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 14 lat, pracownik ma faktycznie aż 24 godziny wolnego.

Kodeks pracy:
Art. 188 § 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w postaci papierowej lub elektronicznej o udzielenie takiego zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
§ 3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
§ 4. Przepisy § 1 i 3 w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA