REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 dni opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim

2 dni opieki nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
2 dni opieki nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym lub 16 godzin to uprawnienie rodzicielskie przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy. Wymiar ten przysługuje raz na rok kalendarzowy jednemu z rodziców. Czy można skorzystać z dwóch dni na opiekę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim? Kiedy zgłosić chęć skorzystania z tzw. opieki pracodawcy?

2 dni opieki nad dzieckiem - uprawnienie rodzicielskie

Zgodnie z regulacja Kodeksu pracy, szczególne uprawnienia przysługują rodzicom, a w szczególności matce dziecka. W poniższym artykule omówione zostanie prawo matki do 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem.

Autopromocja

Kodeks pracy wyróżnia kilka rodzajów urlopów przysługujących matce. W pierwszej kolejności należy wskazać na urlop macierzyński, którego długość zależna jest od liczby urodzonych dzieci, kolejno urlop rodzicielski, który przysługuje bezpośrednio po macierzyńskim (na wniosek), kończąc na urlopie wychowawczym, trwającym 36 miesięcy i udzielanym na wniosek do momentu ukończenia przez dziecko roku.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Kodeks pracy

Poza ww. przypadkami wolnego od pracy, matce przysługują również inne uprawnienia związane z rodzicielstwem w tym przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy 2 dni opieki na dziecko.

Art. 188 Kodeksu Pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

§ 3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

2 dni opieki bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?

Pytaniem jakie w związku z tym się nasuwa jest to - czy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim możliwe jest skorzystanie z ww. prawa.

Brzmienie §1 nie nasuwa w tym zakresie większych wątpliwości interpretacyjnych. Przepis wyraźnie stanowi bowiem:

  1. Komu przysługuje zwolnienie od pracy – pracownikowi, a na uwadze należy mieć to, że przebywanie na urlopie wychowawczym nie powoduje utarty tego statusu;
  2. Jakie są wymagania w stosunku do dziecka na które przysługuje zwolnienie od pracy – musi ono mieć do 14 lat;
  3. Konieczne jest wychowywanie dziecka, co w przypadku matki po urlopie macierzyńskim nie budzi wątpliwości.

Ww. artykuł nie zawiera żadnych obostrzeń w zakresie tego, w jakim terminie można lub nie można złożyć wniosku, co oznacza, że decyzja w tym zakresie leży wyłącznie w gestii pracownika. Matka może zatem wnioskować o udzielenie jej 2 dni wolnego w każdym czasie, także bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Na uwadze należy jedynie mieć okoliczność, iż niemożliwe jest przekroczenie w ciągu roku jego ustawowego wymiaru 2 dni (16 godzin).

Kiedy zgłaszać?

Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu: "Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy jest dla pracodawcy wiążący. Przepis nie zawiera nawet formuły, z której wynikałoby, że istnieje obowiązek udzielenia dni wolnych. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego to pracownik wybiera te dni. Samodzielnie też decyduje o tym, czy ze zwolnienia skorzysta w wymiarze godzinowym czy dziennym. Z obowiązku dbałości o dobro pracodawcy należy jednak wywieść nakaz możliwie maksymalnego uprzedzenia pracodawcy o terminie zwolnienia".

(Kodeks pracy. Komentarz [w:] Kodeks pracy. Regulacje COVID-19 w prawie pracy. Komentarz, red. Prof. Dr hab. Arkadiusz Sobczyk).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA