REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 dni opieki nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim

2 dni opieki nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
2 dni opieki nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym lub 16 godzin to uprawnienie rodzicielskie przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy. Wymiar ten przysługuje raz na rok kalendarzowy jednemu z rodziców. Czy można skorzystać z dwóch dni na opiekę bezpośrednio po urlopie macierzyńskim? Kiedy zgłosić chęć skorzystania z tzw. opieki pracodawcy?

2 dni opieki nad dzieckiem - uprawnienie rodzicielskie

Zgodnie z regulacja Kodeksu pracy, szczególne uprawnienia przysługują rodzicom, a w szczególności matce dziecka. W poniższym artykule omówione zostanie prawo matki do 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem.

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy wyróżnia kilka rodzajów urlopów przysługujących matce. W pierwszej kolejności należy wskazać na urlop macierzyński, którego długość zależna jest od liczby urodzonych dzieci, kolejno urlop rodzicielski, który przysługuje bezpośrednio po macierzyńskim (na wniosek), kończąc na urlopie wychowawczym, trwającym 36 miesięcy i udzielanym na wniosek do momentu ukończenia przez dziecko roku.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Kodeks pracy

Poza ww. przypadkami wolnego od pracy, matce przysługują również inne uprawnienia związane z rodzicielstwem w tym przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy 2 dni opieki na dziecko.

Art. 188 Kodeksu Pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§ 1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

§ 2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

§ 3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

2 dni opieki bezpośrednio po urlopie macierzyńskim?

Pytaniem jakie w związku z tym się nasuwa jest to - czy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim możliwe jest skorzystanie z ww. prawa.

Brzmienie §1 nie nasuwa w tym zakresie większych wątpliwości interpretacyjnych. Przepis wyraźnie stanowi bowiem:

  1. Komu przysługuje zwolnienie od pracy – pracownikowi, a na uwadze należy mieć to, że przebywanie na urlopie wychowawczym nie powoduje utarty tego statusu;
  2. Jakie są wymagania w stosunku do dziecka na które przysługuje zwolnienie od pracy – musi ono mieć do 14 lat;
  3. Konieczne jest wychowywanie dziecka, co w przypadku matki po urlopie macierzyńskim nie budzi wątpliwości.

Ww. artykuł nie zawiera żadnych obostrzeń w zakresie tego, w jakim terminie można lub nie można złożyć wniosku, co oznacza, że decyzja w tym zakresie leży wyłącznie w gestii pracownika. Matka może zatem wnioskować o udzielenie jej 2 dni wolnego w każdym czasie, także bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Na uwadze należy jedynie mieć okoliczność, iż niemożliwe jest przekroczenie w ciągu roku jego ustawowego wymiaru 2 dni (16 godzin).

Kiedy zgłaszać?

Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu: "Wniosek pracownika o udzielenie zwolnienia od pracy jest dla pracodawcy wiążący. Przepis nie zawiera nawet formuły, z której wynikałoby, że istnieje obowiązek udzielenia dni wolnych. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku urlopu macierzyńskiego to pracownik wybiera te dni. Samodzielnie też decyduje o tym, czy ze zwolnienia skorzysta w wymiarze godzinowym czy dziennym. Z obowiązku dbałości o dobro pracodawcy należy jednak wywieść nakaz możliwie maksymalnego uprzedzenia pracodawcy o terminie zwolnienia".

(Kodeks pracy. Komentarz [w:] Kodeks pracy. Regulacje COVID-19 w prawie pracy. Komentarz, red. Prof. Dr hab. Arkadiusz Sobczyk).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

REKLAMA

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

REKLAMA

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

REKLAMA