Dni wolne na dziecko zdrowe
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym
Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu danego roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia.
REKLAMA
Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami
Dla kogo?
Z prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może skorzystać tylko jeden z rodziców lub prawnych opiekunów dziecka, dlatego należy dokonać wyboru, które z nich będzie korzystało z dodatkowego urlopu.
Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje w przypadku sprawowania opieki nad:
- dzieckiem własnym,
- dzieckiem przysposobionym, adoptowanym,
- dzieckiem przyjętym na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Dni czy godziny?
Wymiar zwolnienia na opiekę nad dzieckiem jest stały i nie zależy od liczby wychowywanych dzieci.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na opiekę nad dzieckiem [red. pracownik decyduje, czy wolni wykorzystać zwolnienie z pracy w dniach, czy w godzinach] decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia. Zatem jeśli pierwszy wniosek został złożony o udzielenie zwolnienia w godzinach, to kolejny również powinien być w godzinach, w wymiarze maksymalnie 16 godzin.
W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar dodatkowych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Czy niewykorzystane dni przechodzą na rok następny?
Niewykorzystane w danym roku kalendarzowym dni na opiekę na dzieckiem nie przechodzą na następny rok, a zatem niewykorzystany urlop z tego tytułu przepada i nie jest za niego wypłacany ekwiwalent pieniężny.
Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem zdrowym
Wniosek złożony przez pracownika jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że nie może on odmówić pracownikowi udzielenia takiego urlopu. Pracownik nie ma też obowiązku uzasadniać pracodawcy, że potrzebuje aktualnie dnia wolnego na opiekę nad dzieckiem.
Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu na opiekę nad dzieckiem w terminie wskazanym przez pracownika. O ile jest to możliwe, ważne jest, aby pracownik uzgodnił wcześniej z pracodawcą termin takiego zwolnienia.
Podstawa prawna:
Kodeks pracy. Dział VIII: Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat