REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian
Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie i rządzie trwają aktualnie prace nad nowelizacją kodeksu pracy. Jednak proponowane zmiany nie rozwiązują wszystkich problemów jakie zostały zauważone przez praktykę w wyniku stosowania prawa pracy. Do jednego z nich można zaliczyć uprawnienie pracownic do korzystania z przerwy na karmienie.

Przerwa na karmienie – zasady

Przerwa na karmienie jest jednym z uprawnień pracownic związanych z macierzyństwem. Zasadniczym celem regulacji jest ułatwienie pogodzenia pracownicom powrotu do pracy z rolą matki karmiącej dziecko piersią.
Zgodnie z przepisem każda pracownica ma prawo do skorzystania z omawianego uprawnienia przez cały okres karmienia piersią. Warunkiem nabycia prawa do przerwy jest złożenie przez pracownicę wniosku wraz z oświadczeniem o karmieniu dziecka piersią i co najmniej 4-godzinny dobowy wymiar czasu pracy. W przypadku karmienia jednego dziecka pracownicy przysługują dwie przerwy po 30 minut, a w razie karmienia więcej niż jednego dziecka dwie przerwy po 45 minut. Ustawodawca dopuszcza możliwość łączenia przerw, co w praktyce jest powszechnie stosowane i prowadzi do skrócenia dnia pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Do kiedy pracownica może korzystać z przerwy na karmienie? Jak sprawdzić, czy pracownica nadal karmi dziecko piersią?

Jednocześnie w przepisie nie została określona górna granica czasu, nie wiadomo więc do kiedy (jak długo) pracownica może korzystać ze swojego uprawnienia. Aktualnie popularne jest podejście hołdujące jak najdłuższemu karmieniu piersią przez matkę. Niestety okoliczność ta jest w praktyce wykorzystywana przez pracownice, które pomimo zakończenia karmienia nadal korzystają z przerwy. Pracodawca nie został wyposażony w żadne narzędzia pozwalające mu na weryfikację tej okoliczności. Powyższe ma doniosłe skutki, ponieważ korzystanie przez pracownice z tego przywileju, niezgodnie z jego przeznaczeniem, powoduje obniżenie atmosfery w zespole, zaś do pracodawcy kierowane są prośby o ukrócenie procederu, co jest trudne bez twardych dowodów.

Zaświadczenie lekarskie

Problemowi temu stara zaradzić się doktryna prezentując liczne stanowiska wskazujące jako rozwiązanie żądania od pracownicy zaświadczenia lekarskiego. Wydaje się, że jest to stanowisko optymalne, które zabezpiecza interes pracodawców i jednocześnie pozwala matkom – pracownicom na realizacje obowiązków macierzyńskich.

Całkiem przeciwne stanowisko prezentuje PIP. Zgodnie z nim pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego, ponieważ żaden przepis prawa nie reguluje takiego obowiązku. Jednocześnie nie wiadomo jakiej specjalizacji lekarz takie zaświadczenie miałby wydawać. W ocenie organu wystarczające powinno być oświadczenie pracownicy o karmieniu piersią.

Jak zmienić przepisy? Możliwe rozwiązania

Praktycy prawa postulują wprowadzenie ograniczenia chociażby wiekowego za przykład podając takie uprawnienia jak brak możliwości pracy w porze nocnej bez zgody pracownika, który ma na wychowaniu dziecko do 4 roku życia. Byłaby to sztywna granica, z którą ciężko polemizować.

Wydaje się, że rozwiązaniem mającym najwięcej uzasadnienia jest pozyskanie od lekarza zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego okoliczność karmienia. Proces ten prędzej czy później ulega wygaszeniu i lekarz jest w stanie stwierdzić jego zakończenie. Wówczas można uzależnić korzystanie z uprawnienia do przerwy odpowiednio do indywidualnej sytuacji matki i dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weryfikacja oświadczenia pracownicy

Nie należy także tracić z pola widzenia interesu pracodawcy, który odpowiada za organizację pracy i który jednocześnie jest pozbawiony możliwości weryfikacji oświadczenia pracownicy, które aktualnie jest jedyną podstawą stosowania przerwy. Wątpliwości praktyczne rodzą się także, gdy pracodawca podejrzewa, że pracownica korzysta z uprawnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, ale nie ma dowodów. Potencjalnie istnieje możliwość wyciagnięcia najdalej idących konsekwencji w postaci rozwiązania umowy o pracę w sytuacji, gdy pracownica nadużywa swojego prawa, jednak kwestią problematyczną pozostaje pozyskanie dowodów.

Ustalenie pory przerw

Przepis nie przewiduje ścieżki, która ułatwiałaby ustalenie granicy z pracownikiem korzystania z tego uprawnienia. Złożenie oświadczenia o zakończeniu karmienia powinno wynikać z woli pracownicy, a pracodawca nie może jej do tego przymusić, inaczej narażałby się na zarzut dyskryminacji lub nawet dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Dodatkowo nie zostało jednoznacznie przesądzone czy pracodawca może wpływać na sposób korzystania z przerw przez pracownicę, czy jest jej wnioskiem związany nawet w sytuacji łączenia przerw. Czy może jednak podjąć z pracownicą rozmowy zmierzające do ustalenia sposobu korzystania z nich? Kwestia ta nie została przesądzona w orzecznictwie i w praktyce budzi wiele wątpliwości. PIP znów stoi na stanowisku, że pracodawca jest w całości związany wnioskiem pracownicy i nie ma możliwości ingerowania w sposób korzystania przez nią z przerw.

Konieczność zmian

Chociaż ustawodawca pracuje nad wprowadzeniem do kodeksu pracy dyrektywy tzw. work-life balance, która reguluje niektóre aspekty związany z macierzyństwem to nie zdecydował się na kompleksowe uregulowanie kwestii przerwy na karmienie, która budzi kontrowersje od dłuższego czasu. Doprecyzowanie regulacji w tym zakresie rozwiałoby większość wątpliwości i przyczyniło się do stosowania jednolitej praktyki z poszanowaniem praw pracownic i pracodawców.

Autor: adwokat Agnieszka Stefańska-Pieczara, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA