REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian
Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy – przepisy wymagają zmian
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie i rządzie trwają aktualnie prace nad nowelizacją kodeksu pracy. Jednak proponowane zmiany nie rozwiązują wszystkich problemów jakie zostały zauważone przez praktykę w wyniku stosowania prawa pracy. Do jednego z nich można zaliczyć uprawnienie pracownic do korzystania z przerwy na karmienie.

Przerwa na karmienie – zasady

Przerwa na karmienie jest jednym z uprawnień pracownic związanych z macierzyństwem. Zasadniczym celem regulacji jest ułatwienie pogodzenia pracownicom powrotu do pracy z rolą matki karmiącej dziecko piersią.
Zgodnie z przepisem każda pracownica ma prawo do skorzystania z omawianego uprawnienia przez cały okres karmienia piersią. Warunkiem nabycia prawa do przerwy jest złożenie przez pracownicę wniosku wraz z oświadczeniem o karmieniu dziecka piersią i co najmniej 4-godzinny dobowy wymiar czasu pracy. W przypadku karmienia jednego dziecka pracownicy przysługują dwie przerwy po 30 minut, a w razie karmienia więcej niż jednego dziecka dwie przerwy po 45 minut. Ustawodawca dopuszcza możliwość łączenia przerw, co w praktyce jest powszechnie stosowane i prowadzi do skrócenia dnia pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Do kiedy pracownica może korzystać z przerwy na karmienie? Jak sprawdzić, czy pracownica nadal karmi dziecko piersią?

Jednocześnie w przepisie nie została określona górna granica czasu, nie wiadomo więc do kiedy (jak długo) pracownica może korzystać ze swojego uprawnienia. Aktualnie popularne jest podejście hołdujące jak najdłuższemu karmieniu piersią przez matkę. Niestety okoliczność ta jest w praktyce wykorzystywana przez pracownice, które pomimo zakończenia karmienia nadal korzystają z przerwy. Pracodawca nie został wyposażony w żadne narzędzia pozwalające mu na weryfikację tej okoliczności. Powyższe ma doniosłe skutki, ponieważ korzystanie przez pracownice z tego przywileju, niezgodnie z jego przeznaczeniem, powoduje obniżenie atmosfery w zespole, zaś do pracodawcy kierowane są prośby o ukrócenie procederu, co jest trudne bez twardych dowodów.

Zaświadczenie lekarskie

Problemowi temu stara zaradzić się doktryna prezentując liczne stanowiska wskazujące jako rozwiązanie żądania od pracownicy zaświadczenia lekarskiego. Wydaje się, że jest to stanowisko optymalne, które zabezpiecza interes pracodawców i jednocześnie pozwala matkom – pracownicom na realizacje obowiązków macierzyńskich.

Całkiem przeciwne stanowisko prezentuje PIP. Zgodnie z nim pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego, ponieważ żaden przepis prawa nie reguluje takiego obowiązku. Jednocześnie nie wiadomo jakiej specjalizacji lekarz takie zaświadczenie miałby wydawać. W ocenie organu wystarczające powinno być oświadczenie pracownicy o karmieniu piersią.

Jak zmienić przepisy? Możliwe rozwiązania

Praktycy prawa postulują wprowadzenie ograniczenia chociażby wiekowego za przykład podając takie uprawnienia jak brak możliwości pracy w porze nocnej bez zgody pracownika, który ma na wychowaniu dziecko do 4 roku życia. Byłaby to sztywna granica, z którą ciężko polemizować.

Wydaje się, że rozwiązaniem mającym najwięcej uzasadnienia jest pozyskanie od lekarza zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego okoliczność karmienia. Proces ten prędzej czy później ulega wygaszeniu i lekarz jest w stanie stwierdzić jego zakończenie. Wówczas można uzależnić korzystanie z uprawnienia do przerwy odpowiednio do indywidualnej sytuacji matki i dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weryfikacja oświadczenia pracownicy

Nie należy także tracić z pola widzenia interesu pracodawcy, który odpowiada za organizację pracy i który jednocześnie jest pozbawiony możliwości weryfikacji oświadczenia pracownicy, które aktualnie jest jedyną podstawą stosowania przerwy. Wątpliwości praktyczne rodzą się także, gdy pracodawca podejrzewa, że pracownica korzysta z uprawnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, ale nie ma dowodów. Potencjalnie istnieje możliwość wyciagnięcia najdalej idących konsekwencji w postaci rozwiązania umowy o pracę w sytuacji, gdy pracownica nadużywa swojego prawa, jednak kwestią problematyczną pozostaje pozyskanie dowodów.

Ustalenie pory przerw

Przepis nie przewiduje ścieżki, która ułatwiałaby ustalenie granicy z pracownikiem korzystania z tego uprawnienia. Złożenie oświadczenia o zakończeniu karmienia powinno wynikać z woli pracownicy, a pracodawca nie może jej do tego przymusić, inaczej narażałby się na zarzut dyskryminacji lub nawet dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Dodatkowo nie zostało jednoznacznie przesądzone czy pracodawca może wpływać na sposób korzystania z przerw przez pracownicę, czy jest jej wnioskiem związany nawet w sytuacji łączenia przerw. Czy może jednak podjąć z pracownicą rozmowy zmierzające do ustalenia sposobu korzystania z nich? Kwestia ta nie została przesądzona w orzecznictwie i w praktyce budzi wiele wątpliwości. PIP znów stoi na stanowisku, że pracodawca jest w całości związany wnioskiem pracownicy i nie ma możliwości ingerowania w sposób korzystania przez nią z przerw.

Konieczność zmian

Chociaż ustawodawca pracuje nad wprowadzeniem do kodeksu pracy dyrektywy tzw. work-life balance, która reguluje niektóre aspekty związany z macierzyństwem to nie zdecydował się na kompleksowe uregulowanie kwestii przerwy na karmienie, która budzi kontrowersje od dłuższego czasu. Doprecyzowanie regulacji w tym zakresie rozwiałoby większość wątpliwości i przyczyniło się do stosowania jednolitej praktyki z poszanowaniem praw pracownic i pracodawców.

Autor: adwokat Agnieszka Stefańska-Pieczara, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA