Mama w pracy – jakie masz prawa? (wywiad cz. III)
REKLAMA
REKLAMA
Wywiad został podzielony na 4 części:
REKLAMA
- Część I „Pracownica w ciąży i jej prawa”
- Część II „Urlop macierzyński i rodzicielski”
- Część III „Urlop wychowawczy”
- Część IV „Powrót do pracy – prawa mamy”
W ostatniej części znajduje się również pytanie o planowane zmiany w uprawnieniach rodzicielskich, które zgodnie z dyrektywą UE mają wejść w życie do połowy 2022 r.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Część III „Urlop wychowawczy”
- Mija rok i kobieta wraca do pracy. A może przedłuża wolne, korzystając z urlopu wychowawczego? Czy orientuje się Pani, jaki procent kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego wraca po roku do pracy?
Pracownica może powrócić do pracy albo skorzystać z urlopu wychowawczego, podczas, którego również może wykonywać pracę. Zgodnie z raportem GUS „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy 2018″, obowiązki rodzinne to druga, po emeryturze, przyczyna bierności zawodowej Polek. W grupie wiekowej 25–34 lata tę przyczynę wskazuje blisko 80 proc. pań, nie mniej coraz częściej kobiety wracają do pracy, głównie ze względów ekonomicznych.
- Jeśli nie powrót do pracy na dotychczasowych warunkach to co? Jakie możliwości ma młoda mama?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:
- udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu;
- obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
W powyższych przypadkach rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
- Wiele kobiet rozważa skorzystanie z urlopu wychowawczego. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na opiekę nad dzieckiem, rezygnując przy tym z zarobku. Co powinny wiedzieć mamy decydujące się na ten rodzaj urlopu? Z czym wiąże się urlop wychowawczy?
Faktycznie, korzystanie z urlopu wychowawczego pozbawia kobiety środków finansowych.
Jednak za czas tego urlopu opłacane są za pracownicę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne z budżetu Państwa.
Pracownicy będącej w trudnej sytuacji finansowej, na mocy ustawy z 11.02.2016 r. pomoc państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.), przysługuje świadczenie wychowawcze. Świadczenie wychowawcze kierowane jest do rodzin mających na utrzymaniu dzieci, a jego celem jest przede wszystkim częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wychowywaniem dzieci. jednak uzależnione jest od dochodu rodziny.
Jeśli kobieta zachoruje podczas urlopu wychowawczego – niestety nie przysługuje jej zasiłek chorobowy.
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie - za zgodą pracodawcy;
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Natomiast kobiecie, która urodzi dziecko podczas urlopu wychowawczego – przysługuje zasiłek macierzyński.
Dalsza część wywiadu zostanie wkrótce opublikowana.
Pozostałe części wywiadu:
- Część I „Pracownica w ciąży i jej prawa”
- Część II „Urlop macierzyński i rodzicielski”
- Część III „Urlop wychowawczy”
- Część IV „Powrót do pracy – prawa mamy”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat