REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Opieka na dziecko 2022 - dziecko zdrowe i chore, dziecko na kwarantannie i nauce zdalnej
Opieka na dziecko 2022 - dziecko zdrowe i chore, dziecko na kwarantannie i nauce zdalnej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opieka na dziecko zdrowe w 2022 roku – ile dni wynosi? Do ilu lat dziecka można korzystać? Co w przypadku opieki nad dzieckiem na kwarantannie, nauce zdalnej i nad dzieckiem chorym?

Opieka na dziecko - co to jest?

Na wstępie należy odróżnić dwa uprawnienia, które często określane są jednakowo jako opieka na dziecko. Jednym z nich jest uprawnienie rodzicielskie z Kodeksu pracy. Jest to uprawnienie do 2 dni wolnych od pracy lub 16 godzin na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Za ten czas pracodawca wypłaca wynagrodzenie za pracę. Drugie uprawnienie wynika z faktu opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe i otrzymywania zasiłku opiekuńczego z ZUS w razie potrzeby sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zdrowym lub chorym.

Autopromocja

Opieka na dziecko 2 dni

Zgodnie z Kodeksem pracy opieka na dziecko zdrowe to uprawnienie rodzicielskie w postaci zwolnienia od pracy zagwarantowane w art. 188. Ile dni opieki na dziecko przysługuje? Opieka na dziecko przysługuje w wymiarze w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Pracownik zachowuje za ten czas prawo do wynagrodzenia. Te 2 dni przysługują na rok kalendarzowy. Niewykorzystana opieka na dziecko zdrowe przepada wraz z końcem roku. W nowym roku uzyskuje się ponownie prawo do 2 dni. Aby uzyskać 2 dni lub 16 godzin opieki nad dzieckiem, należy złożyć wniosek do pracodawcy, wskazując konkretne dni. Można wykorzystać je łącznie lub osobno, a więc złożyć jeden wniosek o 2 dni albo dwa wnioski o jeden dzień wolnego.

O tym, czy opieka będzie wykorzystywana w dniach czy w godzinach decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w danym roku. Co więcej, pierwszy wniosek przesądza również o tym, kto będzie mógł skorzystać z opieki w danym roku. Jeśli pierwszy wniosek o opiekę złoży matka dziecka, drugi dzień czy pozostałą liczbę godzin również będzie mogła wykorzystać tylko matka.

Czy liczba dni opieki na dziecko zwiększa się wraz z większą liczbą dzieci? Nie. Zawsze będą to dwa dni lub 16 godzin, niezależnie od liczby dzieci.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli Polska dostosuje swoje prawo do dyrektywy work-life balance opieka na dziecko będzie dłuższa. "Urlop opiekuńczy" zostanie wydłużony z 2 dni do 5 dni. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to w 2022 r., czy w 2023 r.

Opieka na dziecko – niepełny etat

Przy niepełnym etacie opieka na dziecko udzielana jest na zasadzie proporcjonalności. Wymiar etatu przesądza o tym, ile godzin zwolnienia od pracy przysługuje na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Przy dokonywanych obliczeniach niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Na przykład zatrudnienie na pół etatu daje prawo do 8 godzin zwolnienia.

Opieka na dziecko zdrowe – do ilu lat?

Opieka na dziecko zdrowe uregulowana w art. 188 KP to uprawnienie przysługujące tylko na dzieci do określonego wieku. Do ilu lat można wnioskować o opiekę? Zgodnie z art. 188 § 1 Kodeksu pracy zwolnienie od pracy przysługuje pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat.

Istnieje jeszcze jedna forma opieki na dziecko zdrowe do 8 roku życia, kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego z ZUS. Dotyczy następujących sytuacji:

 1. nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
 2. konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
 3. choroba niani (z którą jest zawarta umowa uaktywniająca) lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
 4. poród lub choroba małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
 5. pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Nieprzewidziane zamknięcie placówki to takie, kiedy rodzic dowiedział się o niż w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać na: dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

W przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia będą to dodatkowo następujące sytuacje:

 1. poród lub choroba małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
 2. pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Opieka na dziecko chore – do ilu lat?

Opieka na dziecko chore to nic innego jak zwolnienie lekarskie wystawiane na rodzica dziecka, który będzie sprawował nad nim osobistą opiekę w czasie choroby. Za okres zwolnienia lekarskiego na dziecko ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy. Trzeba więc w tym celu podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Za pracownika składkę chorobową oblicza i odprowadza do ZUS pracodawca. Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru. Liczy się ją z 12 ostatnich miesięcy wynagrodzenia pracownika. Przy stałym wynagrodzeniu zasiłek opiekuńczy wynosi więc 80% pensji.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku choroby i zwolnienia lekarskiego na dziecko do 14 roku życia – limit 60 dni. Na chore dziecko powyżej 14 roku życia limit ten wynosi 14 dni w roku. W przypadku dziecka niepełnosprawnego zasiłek można otrzymać do 18 roku życia dziecka – limit 30 dni.

Opieka na dziecko na kwarantannie

Dziecko na kwarantannie lub izolacji uprawnia do skorzystania z zasiłku opiekuńczego z ZUS. Kwarantanna lub izolacja dziecka traktowana jest bowiem jak choroba dziecka. Rodzic potrzebuje zwolnienia lekarskiego, na podstawie którego ZUS wypłaci zasiłek.

Opieka na dziecko – nauka zdalna

Opieka na dziecko należy się również w przypadku nauki zdalnej. Jeśli placówka edukacyjna zostaje zamknięta np. ze względu na dużą zachorowalność na COVID w Polsce, rodzice muszą zaopiekować się w tym czasie dziećmi. W takiej sytuacji również przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko do 8 roku życia.

Opieka na dziecko - 60 dni

Przewidziany jest roczny limit korzystania z opieki na dziecko z ZUS w postaci zasiłku opiekuńczego. Co do zasady osoba uprawniona do zasiłku opiekuńczego ma do wykorzystania limit 60 dni w roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia liczba osób uprawnionych do zasiłku, ani liczba dzieci.

Limit 60 dni w roku kalendarzowym dotyczy opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14 (także niepełnosprawnym). Drugi limit - 14 dni w roku kalendarzowym stosuje się w sytuacji opieki nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat.

30 dni w roku kalendarzowym przewidziano na opiekę nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat ale nie ukończyło 18 lat oraz dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020, poz. 1320)

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 2069 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • woj
  2022-04-11 09:24:16
  moje dziecko skończy 14 lat w sierpniu 2022. Czy w tym roku przysługuje mi opieka w wymiarze 2 dni na zdrowe dziecko?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • annamj
  2022-04-25 08:35:12
  "Jeśli Polska dostosuje swoje prawo do dyrektywy work-life balance opieka na dziecko będzie dłuższa. "Urlop opiekuńczy" zostanie wydłużony z 2 dni do 5 dni" - proszę doczytać przepisy. 5 dni urlopu opiekuńczego, o którym mowa w najnowszym projekcie KP to zupełnie coś innego, niż opieka nad dzieckiem zdrowym. Urlop opiekuńczy ma być BEZPŁATNY, można go będzie wykorzystać w celu sprawowania opieki ZE WZGLĘDÓW MEDYCZNYCH.
  0
 • nowy tata
  2022-05-29 20:45:13
  Witam, moja żona urodziła 25.05.22 syna. Z automatu przeszła na urlop macierzyński. Czy w danym roku kalendarzowym ja jako ojciec dziecka mogę wykorzystać 2 dni (podobno od sierpnia 5dni) opieki nad dzieckiem zdrowym, a w przyszłym gdy żona wróci do pracy oddać jej opiekę z powrotem? Dziękuje jeżeli ktoś odpowie :)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bull
  2022-11-08 14:55:18
  Pracuje po 12 godz. Czy biorąc opiekę te 2 dni zalicza mi się 24 godziny do miesięcznej normy ? Interpretacja w kadrach jest że po 8.
  0
 • MP
  2023-03-23 09:22:40
  Mam pytanie, czy w czasie tych dwóch dni urlopu można wyjechać np. za granicę?
  0
 • chemik
  2022-07-28 07:55:23
  Wszędzie piszą te same farmazony a nikt nie napisze, czy jeśli ktoś nie wykorzystał dotychczasowych 2 dni na opiekę (PŁATNYCH 100%) do sierpnia to po wprowadzonych nowych przepisach te dwa dni płatne mu przepadną i zostaną tylko bezpłatne?! Jak to będzie?
  0
 • Marta
  2022-08-29 18:32:56
  Dzięki dużo przydatnego info. My póki co odkrywamy zalety niani elektronicznej. Mamy Truelife h32 i automatyczne kołysanki to taka pomoc na nocne problemy... Oby dalej było tak samo dobrze
  4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

REKLAMA

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

REKLAMA

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

REKLAMA