REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

25 proc. pracodawców planuje redukcję etatów

W I kw. br. 24 proc. polskich pracodawców planuje zatrudnienie nowych pracowników, 25 proc. deklaruje konieczność zwolnień, a 48 proc. prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia".

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje raporty dot. zrównoważonego rozwoju

63 proc. największych firm w Polsce przygotowuje specjalne raporty poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju (ESG), a 17 proc. przedsiębiorstw uwzględnia te kwestie w swoich raportach rocznych – wskazała firma doradcza KPMG w Polsce.

mLegitymacja już działa

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacje w formie plastikowej pozostają ważne.

REKLAMA

Rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym dziś ma zająć się rząd.

Uczelnie oszczędzają prąd i przechodzą w tryb zdalny

Wprowadzenie limitu cen energii elektrycznej dla szkół wyższych nie zapobiegło nauce online - podała we wtorek "Rzeczpospolita".

Nowa Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników na lata 2023-2025

Czym jest Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników? Jakie są jej zadania i cele? Kto ogłasza nabór na kolejną kadencję Rady? Z ilu członków składa się Rada?

Jak legalnie kontrolować trzeźwość pracowników? WEBINARIUM

Kontrola trzeźwości w pracy 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Jak legalnie kontrolować trzeźwość pracowników – wzór zapisów regulaminowych z omówieniem!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 26 stycznia 2023 roku. Polecamy!

REKLAMA

Praca zdalna 2023 - praktyczne webinarium

Praca zdalna 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 18 stycznia 2023 roku. Polecamy!

Mały ZUS plus 2023 [dla kogo, limity kwotowe, terminy]

Składki na ZUS mogą stanowić barierę dla początkujących przedsiębiorców. Konstrukcja Mały ZUS plus to potencjalne oszczędności dla przedsiębiorców z działalnością na niewielką skalę. Składki na ubezpieczenia społeczne są w takim przypadku zależne od dochodów za poprzedni rok.

Belgia - dni wolne od pracy 2023

Dni wolne od pracy w 2023 roku – Belgia Kiedy wypadają? Odpowiadamy.

Irlandia - dni wolne od pracy 2023

Dni wolne od pracy w 2023 roku – Irlandia. Kiedy wypadają? Przedstawiamy kalendarz.

ZUS odchodzi od plastikowych legitymacji dla seniorów

Od dzisiaj jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel. Jeżeli legitymacja emeryta i rencisty nie jest widoczna w dokumentach, które można dodać – należy zaktualizować aplikację mObywatel.

Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT

Korzystałeś ze wsparcia finansowanego z urzędu pracy w 2022 roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Opole - ponad 60 tys. osób ma polsko-niemieckie emerytury

Coraz więcej osób otrzymuje polsko-niemieckie emerytury. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pod koniec 2022 roku międzynarodowe emerytury za czas przepracowany w obydwu tych państwach otrzymało ponad 61 tysięcy osób.

ZUS: można już korzystać z mLegitymacji

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej; mLegitymację można przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel - poinformował w poniedziałek ZUS.

Związki zawodowe krytycznie o projekcie nowelizacji kodeksu pracy

NSZZ Solidarność, OPZZ i Związkowa Alternatywa uważają nowelizację kodeksu pracy za potrzebną, jednakże wymagającą wielu poprawek. Związkowcy uważają, że wprowadzenie pracy zdalnej w formie porozumienia stron jest szansą na stworzenie lub poprawę dialogu społecznego w zakładzie pracy.

Praca w sektorze finansowym mocno wypala

Coraz większy odsetek Polaków zmaga się z problemami psychicznymi. Często ma to związek z wykonywanym przez nich zawodem - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Nowe obowiązki informacyjne pracodawcy i nowe wykroczenia – zmiany w KP 2023 r.

Szykują się duże zmiany w KP na 2023 r.! Jakie obowiązki informacyjne będzie miał pracodawca wobec pracownika? Jakie nowe wykroczenia przeciwko prawom pracownika w KP? Co powinna zawierać umowa o pracę?

Jak efektywnie wdrożyć nową osobę w pracy?

Dbanie o satysfakcję, motywację i rozwój zespołu powinno być priorytetem dla kadry zarządzającej. Ścieżka współpracy zaczyna się już na etapie rekrutacji, a późniejsze wdrożenie jest jednym z najważniejszych punktów styku z organizacją.

Pełnomocnik załatwi to za ciebie w ZUS

Nie każdy musi załatwiać swoje sprawy w ZUS osobiście. Zawsze może upoważnić do tego członka rodziny lub swojego znajomego. Aby to było możliwe potrzebne jest formalne pełnomocnictwo czyli wypełnienie i złożenie w ZUS formularza ZUS PEL.

Przez 10 lat ceny na stacjach Orlenu wzrosły o 15 proc., a nasze wynagrodzenia dwukrotnie

Przez ostatnie 10 lat ceny na stacjach Orlenu wzrosły o 15 proc. Nasze wynagrodzenia wzrosły dwukrotnie. To jest miara mądrej, odpowiedzialnej polityki Orlenu – ocenił w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

Inflacja w grudniu spadła do 17,2 proc.

Inflacja w grudniu spadła do 17,2 proc. z 17,5 proc. w listopadzie – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Zastrzegła, że na początku roku inflacja znowu wzrośnie.

Inflacja w pierwszym kwartale na pewno już nie osiągnie 20 proc.

Inflacja w pierwszym kwartale na pewno już nie osiągnie 20 proc. - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys w środę. Uzasadnił to tym, że ceny paliw nie wzrosły w tym roku o tyle, ile wynosi powrót do wyższej stawki VAT.

Brakuje specjalistów z fachem w ręku - nauczycieli, kierowców i lekarzy

Cieśle, dekarze, ślusarze, spawacze, czyli specjaliści z fachem w ręku są obecnie na wagę złota – wskazują eksperci Personnel Service, powołując się na tegoroczny "Barometru zawodów" opublikowany na zlecenie MRiPS. Deficyty dotyczą również lekarzy, psychologów, nauczycieli i kierowców.

ZUS 2023 - jakie cele i plany?

Jakie ZUS ma cele i plany na 2023 rok? Jakie zadania będą realizowane? Co to jest PUE ZUS? Czym jest mLegitymacja ZUS? Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku? Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?

Opóźnienie w płaceniu VAT i ZUS

Opóźnienia w płaceniu VAT i ZUS to problem, z którym wielu przedsiębiorców boryka się na co dzień. VAT (podatek od towarów i usług) oraz ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) to obowiązkowe składki i podatki, które przedsiębiorcy są zobowiązani opłacać w terminie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, a opóźnienia w płaceniu tych należności mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych dla firm.

Wzrost niewypłacalności firm nabiera tempa

Rok 2022 nie był łaskawy dla przedsiębiorców. Liczba firm, o których niewypłacalności orzekły sądy, wzrosła o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeśli uwzględnimy postępowania pozasądowe, liczba niewypłacalnych firm wzrosła łącznie aż o 30%. To skutek m.in. rosnącej inflacji oraz wojny na Ukrainie. Ponadto przedsiębiorstwa nie były już wspierane środkami, które miały ograniczyć negatywne skutki gospodarcze pandemii.

Więcej zwolnień lekarskich i wideowizyt w ZUS

Chcąc załatwić jakąś sprawę w ZUS nie trzeba wychodzić z domu. Dostępna jest opcja e-wizyty, którą można odbyć w dogodnym czasie. W minionym 2022 roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS, skorzystało ponad 111 tys. klientów.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023

Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy w 2023 roku.

W 2023 roku średni wzrost płac nie nadąży za inflacją

W 2023 roku średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Dodała, że jeśli gospodarstwa domowe będą biedniały, to odbije się to negatywnie kondycji kolejnych sektorów, co z kolei opóźni wejście gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu.

Wzrosło minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze profesora uczelni publicznej

Od 1 stycznia 2023 r. do 7210 zł zwiększyła się wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego profesora w uczelni publicznej. To wzrost o ok. 12,5 proc. – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Jak wskazała, możliwość pracy zdalnej jest postrzegana przez pracowników jako korzyść porównywalna z kilkuprocentową podwyżką.

53 proc. pracowników chciałoby w tym roku zmienić obecną pracę na inną

W najbliższych 12 miesiącach 53 proc. badanych pracowników chciałoby zmienić obecną pracę na inną, a 50 proc. za cel obrało rozwój zawodowy i nabranie nowych umiejętności - wynika z raportu portalu pracuj.pl.

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku?

Jakie zmiany w umowach o pracę na okres próbny w 2023 roku? Co jest celem umowy na okres próbny? Czy można zawrzeć po 3 miesiącach ponownie umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem? Czy możliwe jest przedłużenie umowy o pracę na okres próbny o czas urlopu?

KOWR: na polskie rolnictwo w ub.r. najbardziej miała wpływ wojna na Ukrainie

Polskie rolnictwo funkcjonowało w ubiegłym roku m.in. pod wpływem wojny na Ukrainie. Doprowadziła ona do wzrostu cen nośników energii, środków produkcji rolnej i dużej części produktów rolnych - powiedział PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Uznanie w Polsce stażu pracy z Ukrainy

Uznanie stażu pracy w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) regulują unijne przepisy o koordynacji świadczeń społecznych. Co w przypadku, jeśli praca była wykonywana w kraju trzecim? Czy ten okres zatrudnienia może zostać zaliczony do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?

Premier: drodzy seniorzy, my was nigdy nie zostawimy

"Drodzy seniorzy, my was nigdy nie zostawimy", Prawo i Sprawiedliwości jest gwarantem wypłat 13. i 14. emerytury i gwarantem najwyższych waloryzacji emerytur - podkreślał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że 10 lat temu rząd PO-PSL podwyższył wiek emerytalny.

Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok?

Jaka jest płaca minimalna w Niemczech na 2023 rok? Ile zarabia się w poszczególnych branżach? Gdzie w UE zarabia się najmniej? Czy jeśli Polak pojedzie do Niemiec będzie zarabiał minimalną stawkę niemiecką?

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Ile dni roboczych w 2023 r.? Jak planować urlop?

Dni robocze w 2023 roku mamy 250, czyli o jeden mniej niż w roku obecnym. Ile będzie długich weekendów? Jak zaplanować urlop wypoczynkowy?

ZUS 2023 - jakie nowości, jakie zmiany?

ZUS w 2023 roku dalej będzie realizować m.in. zadanie zabezpieczenia socjalnego obywateli - zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Co z emeryturami i rentami? Co z wypłatami 500 plus i 300 plus? Jakie zmiany szykuje ZUS dla przedsiębiorców?

Wysokość płacy minimalnej od 1 stycznia 2023 r.

Płaca minimalna w 2023 roku. Wraz z początkiem nowego roku wzrosło wynagrodzenie minimalne w Polsce – do 3490 zł. To o 480 zł więcej niż w roku poprzednim. Minimalna stawka godzinowa wynosi z kolei 22,80 zł. – Przypominam, że kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas już 1 lipca br., wówczas wyniesie ona już 3600 zł – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szwed: na sytuację na rynku pracy w 2023 r. patrzymy optymistycznie

Na sytuację na rynku pracy w 2023 r. patrzymy optymistycznie - powiedział w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że w Polsce przybywa miejsc pracy.

Od 1 stycznia wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 3490 zł, a stawka godzinowa wyniesie 22,80 zł. To pierwsza w tym roku podwyżka płacy minimalnej. Kolejną zaplanowano na lipiec. Świadczenia wyniosą wówczas 3600 zł, minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 zł.

Dolnośląskie - najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz

Najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz - to 26 tys. zł. Z kolei pracujący ponad 50 lat kierowca również wypracował wysokie świadczenie - 15,8 tys. zł. Absurdem są emerytury wypłacane za udokumentowany tylko jeden dzień pracy, bo wynoszą po kilkanaście złotych.

Dni wolne 2023 - Niemcy

Ile dni wolnych od pracy jest w Niemczech? Czy dni niepracujące w Niemczech pokrywają się z dniami niepracującymi w Polsce? Czy w Niemczech są dodatkowe dni wolne w ramach poszczególnych landów?

Urlop z powodu siły wyższej - zmiana w KP od 2023 r.

Czy w 2023 roku zostanie dodany do Kodeksu Pracy kolejny urlop - a raczej zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z powodu działania siły wyższej, w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika? Po nowym roku ruszą prace legislacyjne.

Zmiany w ubezpieczeniach dla komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej od 1 stycznia 2023 r.

Kim jest komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej? Jakie są zasady działania spółki komandytowo-akcyjnej? Od 1 stycznia 2023 r. poszerza się krąg podmiotów podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

W rolnictwie można pracować bezpieczniej – dobre praktyki

Bezpieczeństwo w rolnictwie to temat niezwykle ważny – od bezpiecznej pracy zależy przecież zdrowie i życie. Jak pracować, żeby nie narażać siebie i innych? W artykule przedstawiono propozycje dobrych praktyk, które pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

W rolnictwie można pracować bezpieczniej – jak zadbać o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym?

Bezpieczeństwo w rolnictwie, czyli w jednym z najbardziej wypadkowych sektorów gospodarki, to temat niezwykle ważny. Czy wiesz jak o nie zadbać? W artykule przedstawiono poszczególne zagrożenia oraz kierunki działań, jakie rolnicy powinni podjąć, by pracować bezpieczniej.

REKLAMA