REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekraczając granice wieku: Nowe perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce

Wielu pracodawców docenia stabilność emocjonalną i gotowość do podjęcia wyzwań, które często charakteryzują osoby po pięćdziesiątce
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym wiek przestaje być przeszkodą dla rozwoju kariery. Coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia odkrywa nowe perspektywy zawodowe i aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia. Przekraczając granice wieku, doświadczenie i mądrość życiowa stają się cennym kapitałem, który może przynieść wiele korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się nowym perspektywom zawodowym, jakie otwierają się przed osobami po pięćdziesiątce.

REKLAMA

Autopromocja

Zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy

Współczesny rynek pracy stawia nowe wymagania i docenia różnorodność doświadczeń zawodowych. Wielu pracodawców zauważa, że osoby po pięćdziesiątce mogą wnosić unikalne perspektywy i umiejętności do zespołów. Długoletnie doświadczenie zawodowe, zdolności interpersonalne i umiejętność rozwiązywania problemów to cechy, które są szczególnie cenione. Wielu pracodawców docenia również stabilność emocjonalną i gotowość do podjęcia wyzwań, które często charakteryzują osoby po pięćdziesiątce.

Rozwój kompetencji i uczenie się przez całe życie

Dążenie do ciągłego rozwoju i nauki jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego, niezależnie od wieku. Osoby po pięćdziesiątce mają szansę skorzystać z różnorodnych programów rozwojowych, kursów i szkoleń, które pozwalają na rozwijanie nowych umiejętności i kompetencji.

Wielu pracodawców inwestuje w rozwój swoich pracowników i oferuje możliwość uczestnictwa w programach mentoringu, coachingowych oraz szkoleniach branżowych. Dla osób po pięćdziesiątce warto być otwartym na nowe wyzwania i stale poszerzać swoje horyzonty zawodowe.

Samozatrudnienie i przedsiębiorczość

Coraz więcej osób po pięćdziesiątce decyduje się na samozatrudnienie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Otwarcie własnego biznesu daje możliwość realizacji pasji i wykorzystania zgromadzonego przez lata doświadczenia. Przedsiębiorczość daje również większą kontrolę nad własną karierą i umożliwia realizację własnych pomysłów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie możliwości prowadzenia działalności online

Również rozwój technologii i dostęp do Internetu sprawiają, że samozatrudnienie staje się coraz bardziej dostępne dla osób po pięćdziesiątce. Możliwość prowadzenia działalności online, świadczenia usług na platformach internetowych czy sprzedaż produktów przez e-commerce otwiera nowe perspektywy zarówno lokalnie, jak i globalnie. Ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności technologicznych oraz zdolność do adaptacji do nowych narzędzi i trendów cyfrowych.

Rozbudowanie sieci kontaktów zawodowych

Budowanie i rozwijanie sieci kontaktów zawodowych odgrywa istotną rolę w zdobywaniu nowych możliwości zawodowych. Osoby po pięćdziesiątce powinny aktywnie uczestniczyć w branżowych konferencjach, spotkaniach networkingowych i wydarzeniach branżowych. To doskonałe okazje do nawiązywania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy zawodowej. Warto korzystać z platform społecznościowych, takich jak LinkedIn, które umożliwiają budowanie profesjonalnych relacji i poszukiwanie nowych możliwości zawodowych.

Znaczenie zdrowia i dbania o kondycję fizyczną i psychiczną

REKLAMA

Współczesne perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce wymagają również dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną. Zdrowie i dobre samopoczucie mają duży wpływ na efektywność i jakość pracy. Dlatego warto inwestować w regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. Ważne jest również dbanie o równowagę między pracą a życiem osobistym, aby uniknąć wypalenia zawodowego i utrzymania równowagi w życiu.

Podsumowując, przekraczając granice wieku, osoby po pięćdziesiątce mają coraz więcej możliwości zawodowych. Zmieniające się trendy na rynku pracy, rozwój kompetencji, samozatrudnienie, budowanie sieci kontaktów oraz dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie są kluczowymi elementami w osiąganiu sukcesu zawodowego. Ważne jest pozostanie otwartym na nowe wyzwania, kontynuowanie nauki i rozwijanie swojego potencjału. Przyszłość zawodowa osób po pięćdziesiątce jest pełna możliwości, które warto wykorzystać w pełni.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA