REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekraczając granice wieku: Nowe perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce

Wielu pracodawców docenia stabilność emocjonalną i gotowość do podjęcia wyzwań, które często charakteryzują osoby po pięćdziesiątce
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym wiek przestaje być przeszkodą dla rozwoju kariery. Coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia odkrywa nowe perspektywy zawodowe i aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia. Przekraczając granice wieku, doświadczenie i mądrość życiowa stają się cennym kapitałem, który może przynieść wiele korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom. 
rozwiń >

W tym artykule przyjrzymy się nowym perspektywom zawodowym, jakie otwierają się przed osobami po pięćdziesiątce.

Autopromocja

Zmieniające się trendy i potrzeby rynku pracy

Współczesny rynek pracy stawia nowe wymagania i docenia różnorodność doświadczeń zawodowych. Wielu pracodawców zauważa, że osoby po pięćdziesiątce mogą wnosić unikalne perspektywy i umiejętności do zespołów. Długoletnie doświadczenie zawodowe, zdolności interpersonalne i umiejętność rozwiązywania problemów to cechy, które są szczególnie cenione. Wielu pracodawców docenia również stabilność emocjonalną i gotowość do podjęcia wyzwań, które często charakteryzują osoby po pięćdziesiątce.

Rozwój kompetencji i uczenie się przez całe życie

Dążenie do ciągłego rozwoju i nauki jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu zawodowego, niezależnie od wieku. Osoby po pięćdziesiątce mają szansę skorzystać z różnorodnych programów rozwojowych, kursów i szkoleń, które pozwalają na rozwijanie nowych umiejętności i kompetencji.

Wielu pracodawców inwestuje w rozwój swoich pracowników i oferuje możliwość uczestnictwa w programach mentoringu, coachingowych oraz szkoleniach branżowych. Dla osób po pięćdziesiątce warto być otwartym na nowe wyzwania i stale poszerzać swoje horyzonty zawodowe.

Samozatrudnienie i przedsiębiorczość

Coraz więcej osób po pięćdziesiątce decyduje się na samozatrudnienie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Otwarcie własnego biznesu daje możliwość realizacji pasji i wykorzystania zgromadzonego przez lata doświadczenia. Przedsiębiorczość daje również większą kontrolę nad własną karierą i umożliwia realizację własnych pomysłów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie możliwości prowadzenia działalności online

Również rozwój technologii i dostęp do Internetu sprawiają, że samozatrudnienie staje się coraz bardziej dostępne dla osób po pięćdziesiątce. Możliwość prowadzenia działalności online, świadczenia usług na platformach internetowych czy sprzedaż produktów przez e-commerce otwiera nowe perspektywy zarówno lokalnie, jak i globalnie. Ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności technologicznych oraz zdolność do adaptacji do nowych narzędzi i trendów cyfrowych.

Rozbudowanie sieci kontaktów zawodowych

Budowanie i rozwijanie sieci kontaktów zawodowych odgrywa istotną rolę w zdobywaniu nowych możliwości zawodowych. Osoby po pięćdziesiątce powinny aktywnie uczestniczyć w branżowych konferencjach, spotkaniach networkingowych i wydarzeniach branżowych. To doskonałe okazje do nawiązywania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy zawodowej. Warto korzystać z platform społecznościowych, takich jak LinkedIn, które umożliwiają budowanie profesjonalnych relacji i poszukiwanie nowych możliwości zawodowych.

Znaczenie zdrowia i dbania o kondycję fizyczną i psychiczną

Współczesne perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce wymagają również dbałości o zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną. Zdrowie i dobre samopoczucie mają duży wpływ na efektywność i jakość pracy. Dlatego warto inwestować w regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i odpowiednią ilość snu. Ważne jest również dbanie o równowagę między pracą a życiem osobistym, aby uniknąć wypalenia zawodowego i utrzymania równowagi w życiu.

Podsumowując, przekraczając granice wieku, osoby po pięćdziesiątce mają coraz więcej możliwości zawodowych. Zmieniające się trendy na rynku pracy, rozwój kompetencji, samozatrudnienie, budowanie sieci kontaktów oraz dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie są kluczowymi elementami w osiąganiu sukcesu zawodowego. Ważne jest pozostanie otwartym na nowe wyzwania, kontynuowanie nauki i rozwijanie swojego potencjału. Przyszłość zawodowa osób po pięćdziesiątce jest pełna możliwości, które warto wykorzystać w pełni.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA