REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

W oczach licealistów IT jest najbardziej perspektywiczną branżą (49% wskazań)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

Pierwsza połowa czerwca to czas, w którym maturzyści w końcu mogą odetchnąć, ale na krótko. Studia, praca a może połączenie obu zajęć – przed młodymi osobami trudne decyzje do podjęcia. Krakowska firma technologiczna Webcon postanowiła sprawdzić, jak swoją przyszłość widzą licealiści. Wyniki badania wskazują, że uczniowie szkół średnich bardzo świadomie podchodzą do swojej edukacji i planów zawodowych: co drugi planuje rozpocząć studia na kierunku związanym z dotychczasowym tokiem nauki i powiązanym z branżą, w której chce w przyszłości znaleźć zatrudnienie. 22% licealistów zdecyduje się na kierunek wynikający z ich zainteresowań, niezależnie od planów zawodowych.

Autopromocja

Stresujący debiut 

Sześciu na dziesięciu licealistów przewiduje, że moment rozpoczęcia kariery zawodowej będzie dla nich stresujący. 34% z nich ocenia, że największą barierą na drodze do znalezienia pracy może być brak doświadczenia, którego oczekują potencjalni pracodawcy. 22% obawia się, że nie spełni kryteriów związanych z wymaganymi kwalifikacjami. 

Mimo swoich obaw, licealiści mają skrystalizowane plany na przyszłość. Większość pogodzi naukę z pracą dorywczą (53%), dużo mniejsza grupa planuje już na etapie studiów rozpocząć pracę w branży, z którą wiąże swoją przyszłość (7%). Obie te decyzje mogą okazać się korzystne, bo zgodnie z raportem firmy Tikrow „Pierwsza praca Polaka”, aż 77% Polaków uważa szybkie wejście na rynek pracy za decyzję, która ma pozytywny wpływ na dalszy rozwój kariery. 

Wygórowane stawki czy realne możliwości?

Wymarzona praca licealistów daje możliwość dalszego rozwoju (79%), umożliwia połączenie kariery zawodowej z pasją (75%) i jest dobrze płatna (76%). 

To właśnie oczekiwaniom finansowym warto przyjrzeć się bliżej. W swojej pierwszej pracy 4 z 10 chciałoby zarabiać między 5 a 7 tys. zł brutto. Co trzeci oczekuje wynagrodzenia w wysokości między 3,5 a 5 tys. zł. 19% zapytanych ma jeszcze większe ambicje finansowe i liczy na pierwszą pensję wynoszącą powyżej 9 tys. zł brutto. Licealiści, którzy liczą na najwyższą stawkę, wiążą swoją przyszłość m.in. z branżą IT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekiwania finansowe większości licealistów (5–7 tys. zł brutto) nie są niemożliwe do spełnienia – zgodnie z najnowszym Badaniem Społeczności IT przeprowadzonym przez firmę Bulldogjob, programista rozpoczynający swoją karierę w branży IT może liczyć na zarobki rzędu już 5–6 tys. zł brutto na start. 

IT nie tylko dla informatyków 

Choć w oczach licealistów IT jest najbardziej perspektywiczną branżą (49% wskazań), i to właśnie w tym sektorze najszybciej mogliby osiągnąć upragniony pułap zarobków na start, to zatrudnienie w tym sektorze planuje 14% z nich. 

– Uważam, że wpływ na taki stan rzeczy ma powszechne przekonanie, że specjaliści IT muszą być tzw. „umysłami ścisłymi”. Tymczasem dziś coraz popularniejsze stają się narzędzia, które umożliwiają budowanie aplikacji biznesowych bez kodowania i podejścia, które w proces powstawania aplikacji angażują również nietechnicznych użytkowników – podkreśla Urszula Słupik, Pełnomocnik Zarządu ds. Relacji ze Środowiskiem Akademickim w WEBCON.

Wśród kryteriów opisujących ich wymarzoną pracę licealiści najliczniej wskazali na dobrą pensję, możliwość rozwoju zawodowego, łączenia pracy z pasją i utrzymania zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym. To też jednocześnie elementy, które opisują zdecydowaną większość ofert pracy na stanowiska związane z IT. 

– Jako firma technologiczna propagujemy wśród studentek i studentów wiedzę o nowych technologiach, stąd mocno stawiamy na współpracę z polskimi uczelniami wyższymi. Wspieramy rodzime akademie w organizacji zajęć skupionych wokół technologii low-code, prowadzimy prezentacje i organizujemy wspólne wydarzenia. Jedno z nich to studencki hakaton, którego uczestnicy – studiujący na Politechnice Poznańskiej – konkurowali ze sobą w projektowaniu prototypów aplikacji biznesowych. Wielu z nich pierwszy raz miało styczność z narzędziem tej klasy. To dowodzi, że można dziś wybrać ścieżkę kariery związaną ze światem IT nawet bez twardych umiejętności programistycznych. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność narzędzi klasy low-code, to zapotrzebowanie będzie ciągle rosło. Warto mieć to na uwadze, planując swoją karierę zawodową wskazuje Urszula Słupik.

Metodologia badania: ankietę wspomaganą komputerowo (CAWI) zrealizowano na grupie 75 licealistów pochodzących z województwa małopolskiego oraz śląskiego. Odpowiedzi zbierano w marcu i kwietniu 2023 roku.

Webcon jest największym polskim producentem oprogramowania low-code i jednym z największych dostawców systemów obiegu dokumentów w Polsce (pod względem przychodów za rok 2020 według zestawienia Computerworld TOP200). Od 2006 roku krakowska firma konsekwentnie realizuje strategię opartą na trzech filarach takich jak rozwój organiczny, ekspansja międzynarodowa i budowa kanału partnerskiego. Z flagowego produktu Webcon BPS korzysta obecnie ponad 850 firm reprezentujących różne branże na 5 kontynentach. Wśród nich są m.in. Siemens Finance, Mitsubishi Electric, Tauron, LPP, Echo Investment, Intersport, Nowy Styl, Warbud, Pratt & Whitney Canada czy MAN. 120 pracowników Webcon pracuje w głównej siedzibie w Krakowie oraz w oddziale w Seattle w USA. Firma dostarcza swoje rozwiązania bezpośrednio, poprzez własną sieć sprzedaży oraz rozwija międzynarodową sieć partnerską, która skupia ponad 70 integratorów systemów IT dostarczających aplikacje dla swoich klientów za pomocą platformy Webcon BPS. Funkcjonalność, wiarygodność i rozpoznawalność firmy potwierdzili analitycy globalnego rynku IT. Webcon jako pierwszy polski dostawca pojawił się w raporcie agencji Forrester „Now Tech: Digital Process Automation, Q4 2021”, plasując się w międzynarodowym gronie 43 wiodących dostawców technologii do digitalizacji procesów biznesowych. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA