REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

Konkurs HR Tech Changer miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

Konkurs HR Tech Changer, zainicjowany przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures, miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR. Firmy, które stanęły do rywalizacji adresowały bardzo różnorodne wyzwania istotnie nie tylko z punktu widzenia branży usług HR, ale też całego rynku pracy. Znaczna części dotyczyła poprawy skuteczności procesów rekrutacyjnych, szybszej i trafniejszej oceny kompetencji i w rezultacie lepszego dopasowania kandydatów do potrzeb przyszłych pracodawców i ich kultury organizacyjnej. Rozwój pracowników i podnoszenie kwalifikacji to kolejny obszar, który miał w konkursie swoją silną reprezentację. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak automatyzacja zmieni rynek pracy

Nowoczesne formy uczenia się, w dobie rosnących wyzwań związanych z niedopasowaniem kompetencyjnym, również były mocno reprezentowane. HR automation i narzędzia usprawniające procesy administracyjne związane z zatrudnieniem czy też rozwiązania wspierające cykl życia umów i obieg dokumentów w organizacji, naliczania oraz wypłaty wynagrodzeń w sposób uwzględniający aktualne potrzeby pracowników. Wiele zgłoszonych projektów dedykowanych było również poprawie kondycji psychicznej pracowników i szeroko rozumianemu wellbeingowi.

Dokonaliśmy przeglądu dostępnych na rynku innowacji i chcemy zwrócić uwagę na te, które w szczególny sposób wpływają na podniesienie efektywności procesów HR oraz są pozytywnym bodźcem wspierającym zrównoważony rozwój rynku pracy. Zainteresowanie konkursem było ogromne, przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy 73 zgłoszenia i w przyszłym roku liczymy na jeszcze większe zainteresowanie – mówi Przemek Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR.

Wszyscy laureaci konkursu oferują rozwiązania związanie z kompetencjami kandydatów. Każdy jednak podchodzi do tematu w odmienny sposób, zwracając uwagę na inne aspekty wyzwań stojących przez branżą usług HR. Jest to nie pierwszy sygnał stawiający kompetencje, ich deficyty i problemy z ich dopasowaniem do potrzeb pracodawców, na podium najważniejszych problemów obecnego rynku pracy – mówi Agnieszka Zielińska, Dyrektor Polskiego Forum HR.

Jak zbadać kompetencje twarde programistów

Pierwszy laureat konkursu Rankode (kolejność alfabetyczna) podjął się wyzwania zautomatyzowania procesu weryfikacji kompetencji twardych specjalistów IT. Ich rozwiązanie za pomocą 500 linii jednego kodu jest w stanie szybko i trafnie ocenić umiejętności programowania kandydatów. – Nasze rozwiązanie ma na celu poprawę efektywności procesów rekrutacyjnych na rzecz bardzo wymagającego sektora IT. Sprawiamy, że rekruterzy potrafią zweryfikować umiejętności programowania kandydatów tak samo dobrze, jak profesjonalni IT managerowie. A to wszystko automatycznie, bez angażowania kandydata w rozwiązywanie zadań. Tytuł HR Tech Changera 2023 utwierdza nas w przekonaniu, że problem, który adresujemy jest istotny z punktu widzenia branży usług HR – komentuje Łukasz Malicki, prezes i pomysłodawca Rankode.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stworzyć profil psychologiczny kandydata

REKLAMA

Kolejny laureat, ReQiu, stworzył narzędzie do oceny osobowości w formie gry komputerowej on-line, które oprócz feedbacku o ocenianych osobach, pozwala na wzbudzenie zaangażowania, budzi pozytywne emocje i obniża stres w procesie oceny. Za pomocą gry trwającej 45 minut pozwala na stworzenie profilu psychologicznego, mierząc cechy powiązane z funkcjonowaniem w miejscu pracy. W rezultacie otrzymujemy precyzyjną informację o potencjale osobowościowym danego kandydata. 

Piotr Zjawiony, CEO ReQiu, podkreśla znaczenie trafnej weryfikacji umiejętności miękkich w procesie rekrutacji – Wszelkie analizy rynku pokazują że pracodawcy poszukują już nie tylko określonej wiedzy i doświadczenia, ale też potencjału. Jego trafne określenie staje się kluczowe w procesie rekrutacji. Mam nadzieję, że to wyróżnienie nie tylko uwidoczni na rynku rozwiązanie przez nas oferowane, ale pokreśli również znaczenie trafnego określania kompetencji miękkich kandydatów

Jak wspomagać proces rozwoju kompetencji

Trzeci laureat SeeWidely w sposób innowacyjny podszedł do procesu rozwoju kompetencji. Tworząc swoją platformę nanolearningową, sięgnął po (neuro)naukę. Przeanalizowali dane na temat tego, w jaki sposób mózg przetwarza dane, jak je najlepiej przyswaja. Firma doszła do wniosku, że krótkie, 5-minutowe animacje whiteboard będą najskuteczniejszym narzędziem wspierającym pracodawców i pracowników w procesie uczenia się. – Wyzwania związane z brakami kompetencyjnymi to ogromny problem dla dzisiejszego rynku pracy. SeeWidely wspiera pracowników i pracodawców w procesie skutecznego rozwoju – komentuje Marcin Stopa, CEO SeeWidely.

W USA i krajach Europy Zachodniej branża HR i EDU Tech dynamicznie rozwija się już od jakiegoś czasu, w Polsce natomiast znaczący wzrost świadomości rynku w tym obszarze obserwujemy od momentu rozpoczęcia się pandemii. W Pracuj Ventures, oprócz działalności stricte inwestycyjnej, prowadzimy szereg działań edukacyjnych na rynku, m.in informując jego uczestników o tym, jakie rozwiązania HR Tech są na nim dostępne i ułatwiając potencjalnym klientom dotarcie do nich. Podobną rolę staraliśmy się spełnić w konkursie HR Tech Changer, zachęcając startupy z naszego obszaru do jak najliczniejszego zaprezentowania się firmom z sektora usług HR. Warto bowiem mieć na uwadze, że dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania pomagają odciążyć pracowników HR od powtarzalnych działań, dzięki czemu mogą skupić się bardziej na dobrostanie i rozwoju pracowników. Również pracownicy i kandydaci otrzymują rozwiązania, które zmniejszą ich poziom stresu, dbają o rozwój czy niezależną ocenę ich pracy. Poziom świadomości o wyzwaniach rynku pracy przekłada się na liczbę rozwiązań, które te obszary adresują. Głęboko wierzymy, że wiele z tych firm, które powstały w Polsce, może wkrótce odnieść sukces również na rynku międzynarodowym – mówi Magdalena Trąba, Senior Investment Manager, Pracuj Ventures.

Branża HR Tech na świecie rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Według najnowszych badań, do 2025 roku rynek ten będzie wart 30 miliardów dolarów. Ekspansja ta jest napędzana przez ogromne inwestycje w rozwiązania technologiczne, rozwój AI oraz Big Data.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA