REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

Konkurs HR Tech Changer miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR
Konkurs HR Tech Changer miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

Konkurs HR Tech Changer, zainicjowany przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures, miał na celu promowanie idei korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług HR. Firmy, które stanęły do rywalizacji adresowały bardzo różnorodne wyzwania istotnie nie tylko z punktu widzenia branży usług HR, ale też całego rynku pracy. Znaczna części dotyczyła poprawy skuteczności procesów rekrutacyjnych, szybszej i trafniejszej oceny kompetencji i w rezultacie lepszego dopasowania kandydatów do potrzeb przyszłych pracodawców i ich kultury organizacyjnej. Rozwój pracowników i podnoszenie kwalifikacji to kolejny obszar, który miał w konkursie swoją silną reprezentację. 

Autopromocja

Jak automatyzacja zmieni rynek pracy

Nowoczesne formy uczenia się, w dobie rosnących wyzwań związanych z niedopasowaniem kompetencyjnym, również były mocno reprezentowane. HR automation i narzędzia usprawniające procesy administracyjne związane z zatrudnieniem czy też rozwiązania wspierające cykl życia umów i obieg dokumentów w organizacji, naliczania oraz wypłaty wynagrodzeń w sposób uwzględniający aktualne potrzeby pracowników. Wiele zgłoszonych projektów dedykowanych było również poprawie kondycji psychicznej pracowników i szeroko rozumianemu wellbeingowi.

Dokonaliśmy przeglądu dostępnych na rynku innowacji i chcemy zwrócić uwagę na te, które w szczególny sposób wpływają na podniesienie efektywności procesów HR oraz są pozytywnym bodźcem wspierającym zrównoważony rozwój rynku pracy. Zainteresowanie konkursem było ogromne, przerosło nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy 73 zgłoszenia i w przyszłym roku liczymy na jeszcze większe zainteresowanie – mówi Przemek Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR.

Wszyscy laureaci konkursu oferują rozwiązania związanie z kompetencjami kandydatów. Każdy jednak podchodzi do tematu w odmienny sposób, zwracając uwagę na inne aspekty wyzwań stojących przez branżą usług HR. Jest to nie pierwszy sygnał stawiający kompetencje, ich deficyty i problemy z ich dopasowaniem do potrzeb pracodawców, na podium najważniejszych problemów obecnego rynku pracy – mówi Agnieszka Zielińska, Dyrektor Polskiego Forum HR.

Jak zbadać kompetencje twarde programistów

Pierwszy laureat konkursu Rankode (kolejność alfabetyczna) podjął się wyzwania zautomatyzowania procesu weryfikacji kompetencji twardych specjalistów IT. Ich rozwiązanie za pomocą 500 linii jednego kodu jest w stanie szybko i trafnie ocenić umiejętności programowania kandydatów. – Nasze rozwiązanie ma na celu poprawę efektywności procesów rekrutacyjnych na rzecz bardzo wymagającego sektora IT. Sprawiamy, że rekruterzy potrafią zweryfikować umiejętności programowania kandydatów tak samo dobrze, jak profesjonalni IT managerowie. A to wszystko automatycznie, bez angażowania kandydata w rozwiązywanie zadań. Tytuł HR Tech Changera 2023 utwierdza nas w przekonaniu, że problem, który adresujemy jest istotny z punktu widzenia branży usług HR – komentuje Łukasz Malicki, prezes i pomysłodawca Rankode.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak stworzyć profil psychologiczny kandydata

Kolejny laureat, ReQiu, stworzył narzędzie do oceny osobowości w formie gry komputerowej on-line, które oprócz feedbacku o ocenianych osobach, pozwala na wzbudzenie zaangażowania, budzi pozytywne emocje i obniża stres w procesie oceny. Za pomocą gry trwającej 45 minut pozwala na stworzenie profilu psychologicznego, mierząc cechy powiązane z funkcjonowaniem w miejscu pracy. W rezultacie otrzymujemy precyzyjną informację o potencjale osobowościowym danego kandydata. 

Piotr Zjawiony, CEO ReQiu, podkreśla znaczenie trafnej weryfikacji umiejętności miękkich w procesie rekrutacji – Wszelkie analizy rynku pokazują że pracodawcy poszukują już nie tylko określonej wiedzy i doświadczenia, ale też potencjału. Jego trafne określenie staje się kluczowe w procesie rekrutacji. Mam nadzieję, że to wyróżnienie nie tylko uwidoczni na rynku rozwiązanie przez nas oferowane, ale pokreśli również znaczenie trafnego określania kompetencji miękkich kandydatów

Jak wspomagać proces rozwoju kompetencji

Trzeci laureat SeeWidely w sposób innowacyjny podszedł do procesu rozwoju kompetencji. Tworząc swoją platformę nanolearningową, sięgnął po (neuro)naukę. Przeanalizowali dane na temat tego, w jaki sposób mózg przetwarza dane, jak je najlepiej przyswaja. Firma doszła do wniosku, że krótkie, 5-minutowe animacje whiteboard będą najskuteczniejszym narzędziem wspierającym pracodawców i pracowników w procesie uczenia się. – Wyzwania związane z brakami kompetencyjnymi to ogromny problem dla dzisiejszego rynku pracy. SeeWidely wspiera pracowników i pracodawców w procesie skutecznego rozwoju – komentuje Marcin Stopa, CEO SeeWidely.

W USA i krajach Europy Zachodniej branża HR i EDU Tech dynamicznie rozwija się już od jakiegoś czasu, w Polsce natomiast znaczący wzrost świadomości rynku w tym obszarze obserwujemy od momentu rozpoczęcia się pandemii. W Pracuj Ventures, oprócz działalności stricte inwestycyjnej, prowadzimy szereg działań edukacyjnych na rynku, m.in informując jego uczestników o tym, jakie rozwiązania HR Tech są na nim dostępne i ułatwiając potencjalnym klientom dotarcie do nich. Podobną rolę staraliśmy się spełnić w konkursie HR Tech Changer, zachęcając startupy z naszego obszaru do jak najliczniejszego zaprezentowania się firmom z sektora usług HR. Warto bowiem mieć na uwadze, że dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania pomagają odciążyć pracowników HR od powtarzalnych działań, dzięki czemu mogą skupić się bardziej na dobrostanie i rozwoju pracowników. Również pracownicy i kandydaci otrzymują rozwiązania, które zmniejszą ich poziom stresu, dbają o rozwój czy niezależną ocenę ich pracy. Poziom świadomości o wyzwaniach rynku pracy przekłada się na liczbę rozwiązań, które te obszary adresują. Głęboko wierzymy, że wiele z tych firm, które powstały w Polsce, może wkrótce odnieść sukces również na rynku międzynarodowym – mówi Magdalena Trąba, Senior Investment Manager, Pracuj Ventures.

Branża HR Tech na świecie rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Według najnowszych badań, do 2025 roku rynek ten będzie wart 30 miliardów dolarów. Ekspansja ta jest napędzana przez ogromne inwestycje w rozwiązania technologiczne, rozwój AI oraz Big Data.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA