Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenie na pracę (typu A) jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Zezwolenie a umowa
Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców nie ograniczają pracodawców w tym, jaką umowę mają podpisać z cudzoziemcem. Obowiązuje tu zasada swobody umów wyrażona w Kodeksie cywilnym. W art. 3531 tego dokumentu czytamy, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Warto pamiętać, że o charakterze umowy nie decyduje jej nazwa czy sposób jej sformułowania, ale rzeczywisty przedmiot umowy, poszczególne elementy jej treści, a także sposób i okoliczności jej wykonania. Rodzaj umowy (umowa o pracę, umowa zlecenia) pracodawca określa we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę. Informacja ta znajduje się również na wydanym przez wojewodę dokumencie.
Po uzyskaniu zezwolenia
Po uzyskaniu zezwolenia na pracę, pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem umowę w formie pisemnej. Przed jej podpisaniem podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przedstawienia cudzoziemcowi tłumaczenia umowy na język dla niego zrozumiały (art. 88h ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Jeżeli cudzoziemiec zna język polski, warto wziąć od niego oświadczenie, że umowa w języku polskim jest dla niego zrozumiała.
Polecamy: „Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia”
Warunek dotyczący zawarcia umowy z cudzoziemcem w formie pisemnej i przedstawieniu mu jej tłumaczenia na język dla niego zrozumiały obejmuje także cudzoziemców zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. W art. 90d ust. 1 i 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy:
- W przypadku powierzenia pracy cudzoziemcowi zwolnionemu z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany do zawarcia z cudzoziemcem umowy w formie pisemnej.
- Przed podpisaniem umowy, o której mowa w ust. 1, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przedstawienia cudzoziemcowi tłumaczenia umowy na język dla niego zrozumiały.
Warto wiedzieć
Zgodnie z art. 88f ww. ustawy: zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.
Oznacza to, że jeżeli pracodawca zadeklarował umowę cywilnoprawną (np. umowę zlecenia) i taki rodzaj umowy został wpisany w zezwoleniu na pracę, może ją zamienić w trakcie ważności zezwolenia na pracę typu a na umowę o pracę, bez konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia. W sytuacji odwrotnej, gdy pracodawca uzyskał zezwolenie na pracę z wpisaną w nim umową o pracę i chce ją zamienić na umowę cywilnoprawną, zanim to zrobi, musi uzyskać nowe zezwolenie na pracę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat